Havadis16.com - 20 Ekim 2018, Cumartesi

Nobel Kimya ödülü bir Türk’ün oldu

7 Ekim 2015
Nobel Kimya ödülü bir Türk’ün oldu için yorumlar kapalı
Nobel Kimya ödülü bir Türk’ün oldu

 Türk asıllı ABD vatandaşı Aziz Sancar 2015 Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. Sancar’ın yanı sıra, ABD’li Paul Modrich ve İsveçli Tomas Lindhal’a da ödül verildi.

Aziz Sancar, Paul Modrich ve Tomas Lindhal; hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini koruduğunu haritalandıran araştırmaları nedeniyle Nobel Kimya Ödülüne layık görüldü.
Aziz Sancar, Mardin’in Savur ilçesinde okuma yazmayı bilmeyen fakat eğitime önem veren bir ailenin 8 çocuğundan biriydi. İstanbul Tıp Fakültesini okuyan Sancar, yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edildi.

2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü alan ve bu ödülü kazanan ilk Türk olarak tarihe geçen Orhan Pamuk’un ardından Sancar, Nobel Ödüllü ikinci Türk oldu.

Edebiyat Ödülünün yarın açıklanması beklenirken, cuma günü Barış, pazartesi günü ise Ekonomi Ödülü açıklanacak.

Nobel Ödülü sahipleri ödüllerini Alfred Nobel’in ölüm tarihi olan 10 Aralık’ta gerçekleşecek törenle alacak.

Prof. Dr. Aziz Sancar kimdir?

Mardin’in Savur İlçesinde, okuma yazma bilmeyen ancak eğitime önem veren sekiz çocuklu bir anne – babanın çocuğu olarak doğdu. İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi’ne kabul edilen üç Türk’ten biri oldu. Prof Sancar halen, Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi olarak görevini sürdürüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.