Havadis16.com - 16 Ocak 2019, Çarşamba

Numan Kurtulmuş,’Bu Paket Son Değildir.’

26 Eylül 2013
Numan Kurtulmuş,’Bu Paket Son Değildir.’ için yorumlar kapalı
Numan Kurtulmuş,’Bu Paket Son Değildir.’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 30 Eylül’de açıklanacak demokratikleşme paketine ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu paket bir son değildir. Bu paket, Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde atacağı önemli adımlardan birisidir. İnşallah bunu daha ileri adımlar, daha geniş demokratikleşme paketleri takip edecektir” dedi.

Bir dizi incelemelerde bulunmak üzere geldiği Amasya’da belediyeyi ziyaret eden Numan Kurtulmuş, demokratikleşme paketinin Türkiye’de hangi mezhepten, hangi meşrepten, hangi etnik kökenden olursa olsun makul çoğunluğun “Evet, bu oldu. Bu Türkiye’nin birlik, beraberliğini, Türkiye’nin demokratikleşmesini sağlayabilecek önemli bir adımdır” diyerek kabul edebileceği bir paket olacağını söyledi.“Türkiye böylesine büyük bir vahim terör sorunuyla karşı karşıya kalmasaydı bile insanlarına vermiş olduğu değerin bir sonucu olarak zaten biz bu demokratikleşme paketini gerçekleştirmek zorundaydık. Dolayısıyla bunu terör örgütünün ya da terörün baskısı altında alınmış bir takım kararlar manzumesi olarak görmek ya da takdim etmek yanlış olur” diyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş, “Çözüm süreciyle birlikte Türkiye’nin ekonomik olarak da çok ciddi bir atılım içinde olacağını göreceğiz. En vasat, en mütevazi hesaplamalarla 1,2 trilyon dolar gibi büyük bir paramızın kaybolmasına neden olmuştur. Daha şimdiden görüyoruz ki çözüm sürecinin adı bile yetmiştir.

Güneydoğu Anadolu’da birçok işadamımız, yerli ve yabancı birçok müteşebbis yeni yatırımlar yapmak için sıraya girmiştir. Bu yatırımların gerçekleşmesiyle birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun kalkınması, Türkiye’nin genel olarak ekonomik gelişmesinin daha ileriye gitmesinin sağlandığını hep birlikte inşallah göreceğiz” şeklinde konuştu.Suriye’deki gelişmelere ilişkin, “Bizim Türkiye olarak Suriye’de hangi rejimin işbaşına geleceği, Suriye’de kimlerin iktidarda olacağıyla ilgili herhangi bir kanaatimiz, herhangi bir isteğimiz yok. Biz diyoruz ki, Suriye Suriyelilerindir. Suriye halkı nasıl bir yönetim oluşturmak istiyorsa bunu oluştursun. İş ülkeler arasında bilek güreşine dönüşmüştür. İş ülkelerin birbirlerine siyasi olarak çelme takma yarışına dönüşmüştür. Olan da Suriye halkına olmaktadır” şeklinde konuşan Kurtulmuş, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Birleşmiş Milletler artık dünyada savaşların neredeyse altyapısını oluşturan bir kuruluş haline dönmüştür. Birleşmiş Milletler’deki 5 tane güvenlik konseyi üyesinden birisini arkasına alan, yani bir dayıya sahip olan dünya sisteminin içerisinde istediği her türlü melaneti işlemekte, isteği her türlü zulmü yapmakta, her türlü insan hakları ihlallerini yapmaktadır. Şunu biliyor ki, ne yaparsa yapsın, arkasında kendisini koruyacak bir dayısı varsa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde kendisine hiçbir şey yapılmayacak. Birleşmiş Milletler yeniden yapılandırılmalıdır. Eğer gerçekten barış istiyorsak, daha fazla savaş istemiyorsak, meselelerimizi güce ve silaha dayalı çözmek yerine, müzakere ve karşılıklı rızaya dayalı çözmek istiyorsak Birleşmiş Milletler’de 5 ülkenin istediğini yaptığı, 195 ülkeninse hiçbir esamesinin okunmadığı bir dünya düzenini artık daha fazla sürdüremeyiz.”Beraberinde AK Parti Amasya Milletvekili Avni Erdemir, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir ve parti yöneticileriyle birlikte şehir turu yapan Numan Kurtulmuş, Askon Amasya Şubesi’nin açılışına da katıldı.

Numan Kurtulmuş,’Bu Paket Son Değildir.’ Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.