Havadis16.com - 25 Eylül 2018, Salı

O gece sıradan kahramanlar tarih yazdı!

18 Temmuz 2017
1.167 kez okundu
O gece sıradan kahramanlar tarih yazdı! için yorumlar kapalı

Şu bir gerçek;

Eğer 15 Temmuz gecesi  isyancılar başarılı olsa idi, bugün ortada Türkiye diye bir devlet kalmayacaktı.

Yönetim Yurtta Sulh Konseyi’ne geçmiş, hükümet devrilmiş, Meclis kapatılmış, Cumhurbaşkanı, Başbakan ele geçirilip nereye götürüldükleri muamma olmuş, Bakanlar, milletvekilleri içeri alınmış, siyasi partiler ve STK’lar kapatılmış.Ekonomi çarkı durmuş, sosyal hayat ev hapsine bırakılmış.

Belediye Başkanları ile il başkanları, ilçe başkanları , gazeteciler, STK başkanları  evlerinden tek tek alınmış, akıbetleri belli değil…

Ülkenin doğusu ile batısı bölünmüş, topraklarımız yabancı ajanların cirit attığı yerler haline gelmiş ve akan kanın haddi hesabı yok. Ananın evladını,  eşin kocasını, evladın babasını  soracak, peşinden koşacak  durumu yok.

Bunlar sadece ilk etapta olabilecekler.

Ama o gece bu milletin Başkomutanının “ Bu gece ölmeyeceksek, ne zaman öleceğiz” sözleriyle sokağa çıkıp, çıplak elle tankların durdurulacağı, topların, tüfeklerin, gözü dönmüş vatan haini ordusunun karşısına Türk Bayrağı sarılı bedenlerin dikileceği kimin aklına gelirdi?

*****                    ******                         *****

İşte Türkiye o gece işgal girişimine uğradı.

Düşmanın savaşta dahi yapmayacağı sivillere, silahsız insanlara içerideki vatan hainlerince ateş açıldı.

O gece işgal girişimi bu halkın müdahalesi ile önlendi.

O gece Türkiye 2. Kurtuluş Savaşı mücadelesi verdi.

Şimdi  tek devlet, tek millet, tek vatan, tek bayrak olarak varlığımızı sürdürüyorsak o gece  bu kahraman Türk milletinin direnişi sayesindedir.Tıpkı dedelerimizin, ninelerimizin  yaptığı gibi…

Yani 250 şehidimizin ölümü ve 2 bin 196 gazimizin vücutlarından kaybettiği organları ile bu halkın sokaktaki mücadelesi boşuna değildi.

O gece bir vatan kurtuldu.

Hem de öyle topla, tüfekle ve ya kendilerine büyük önemler arz etmiş ayrıcalıklı insanlar sayesinde değil, senin , benim gibi sokaktaki sıradan insanlar sayesinde. O gece sıradan kahramanlar dedeleri, nineleri gibi bir kere daha destan yazdı.

Sadece, TBMM gazi değil, bu milletin tamamı gazilik ünvanına sahip.Çünkü, bebesinden, dedesine kadar her biri  vatan müdafaasındayer aldı.

Tabii 23.30 sıralarında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda kalıp, dışarıdaki  kalabalıkla birlikte olmak yerine, elçilerinin tankların başındakilerle görüşüp yol vermesiyle Bakırköy Belediye Başkanının evine giden bir muhalefet partisinin lideri ile, panikten bankamatiklere gidenler ile bu  mücadeleyi evinde TV’den seyretmeyi tercih edenler ve o gece oturdukları koltuklarından  darbenin başarılı olması için  sosyal medyada mesaj paylaşanları asla bu kahraman Türk milletinin içine dahil etme gibi bir yanlışlık yapmıyorum!

*****                        *****                         *****

Ve o günün anısına iki gün süreyle milyonların sel olup aktığı 15 ve 16 Temmuz’da yapılan milli birlik ve beraberlik yürüyüşleri ile nöbetleri bu milletin bir kere daha tüm dünyaya “benim bağımsızlığıma dokunamazsın. Dokunursan yanarsın” haykırışı idi.

Bursa’da bu haykırışın sesini, tıp kı o geceki hattı savunmasında olduğu gibi çok güzel verdi.

Evet Bursa’da o gece İstanbul ve Ankara’da yaşanan kanlı çatışmalar olmadı ama, her an olacak gibi Bursalı şehadete hazırdı.

Kent Konseyi ve BTSO’nun organizatörlüğünde  Ulucami’nin önünden başlayan “Bayrak ve Demokrasi Yürüyüşü”, aynı bir sene önceki  Kent Konseyi’nin  tertiplediği yürüyüş gibi  özel, anlamlı ve  izdiham derecesinde  kalabalıktı.

Bursa’daki devlet erkanı Bakanından Valisi’ne, Garnizon Komutanı’ndan Emniyet Müdürü’ne, polisiyle, askeriyle hepsi orada idi. Yeni vekiller Ankara’da olduğu için eski milletvekillerinin AK Parti’li olanlarının tamamı orada idi. Büyükşehir Belediye Başkanı ile Yıldırım, Osmangazi, Kestel, Gürsu Belediye Başkanı ve ilçe başkanları ile AK Parti İl Başkanı ile BTSO Başkanından Memur-Sen Başkanı ve yöneticilerine kadar tüm STK başkanları orada idi. En önemlisi sıradan insanlar o yürüyüşte idi. Ve Atatürk Caddesi ile İnönü Caddesi, Cumhuriyet Caddesi’nde Mehter Marşı eşliğinde yürüyen bu kortej, ellerinde Türk Bayrağı ile kaldırımlarda bekleyen vatandaşlarca da yürekten selamlanıp, sloganlar atıldı.

Heyecanlı kalabalığın yürüyüşünde iki defa ezilme tehlikesi geçirmeme rağmen bu duruma bile sevindiğimi belirtmeliyim. Böyle duyarlı, sevdalı bir milletin sıradan bir ferdi olmaktan da son derece gururluyum.

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.