Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

Obezite ameliyatlarına sınırlama

20 Kasım 2018
Obezite ameliyatlarına sınırlama için yorumlar kapalı
Obezite ameliyatlarına sınırlama

TÜRKİYE’de obezite oranının yüzde 33.5’e ulaşmasının ardından Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Sağlık kuruluşlarında obezite merkezleri kurulması için çalışma başlatan bakanlığın yayınladığı Obezite Merkezleri Genelgesi yayınladı.

Genelgede merkezlerin işleyişiye ilgil bir dizi kurallar sıralandı. Hastaların öncelikli olarak sağlık taramasına geçirileceğini vurgulayan bakanlık, programa kaydın bir hafta süreceğini ve hastanın uyum durumuna göre her gün en az bir branşla görüşme yapmasının sağlanmasını istedi.

SEBEPLERİ DE TEDAVİ EDİLECEK
Hürriyet’te yer alan habere göre konsültan hekimin kendi branşıyla ilgili bir hastalık olup olmadığı ve obezite tedavisinde bir sakınca olup olmadığının raporlanmasını isteyen bakanlık hekimin hastanın tedavi gerektiren, obeziteye sebep olan veya ilişkisiz bir hastalığını tespit etmesi halinde, bu hastalığın tedavisi eşliğinde veya sonrasında programa katılması konusunda görüş bildireceğini vurguladı.

HEKİM SÖZLEŞME İMZALAYACAK
İşte bakanlığı genelgesinde yer alan ifadeler:

 Obezite tedavisi alacak kişiler için yemek yeme stili tayini yapılacak ve depresyon ölçeği ile takip formu imzalanacak. Hekimler, hastanın programa katılmasını istiyorsa Obezite Sözleşmesi’ni imzalayacaklar. Hastalar iki hafta eğitilecek. Eğitimde kazanımların en az yüzde 50’sini edindiği belgelenen hastalar bir sonraki evreye geçme hakkı kazanacak. Sekizinci hafta sonuna kadar kilo vermenin başlamaması, yüzde 10-20 arası kilo kaybına ulaşılamaması durumunda ek tedaviler olarak ilaç, geleneksel tamamlayıcı tıp uygulamaları, aile görüşmeleri veya bireysel görüşme terapileri, endoskopik girişimler, bariatrik cerrahi tedavilerine başlanabilecek.

ÖNCE HEDEF KİLOYA ULAŞACAK
Hedef kiloya 5 ayda ulaşılmaya çalışılacak ve 4 ay boyunca da hedef kilo korunacak. Tüm kayıtlar, obezite karma terapi hizmetinin sona ermesinden sonra merkez veya kurum arşivine kaldırılacak. Genelge hükümlerine aykırı uygulamaların tespiti halinde sorumlular hakkında ilgili mevzuat çerçevesinde işlem yapılacak.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.