Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Öcalan: “Artık silahlar sussun!”

21 Mart 2013
Öcalan: “Artık silahlar sussun!” için yorumlar kapalı
Öcalan: “Artık silahlar sussun!”

Yüzbinlerce kişinin katıldığı Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında mesajı okunan Abdullah Öcalan, PKK’ya “Silahları bırakın, sınırdışına çıkın” çağrısı yaptı.

Abdullah Öcalan’ın günlerdir merakla beklenen mesajı Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında BDP’li iki vekil tarafından okundu.

Açıklama öncesinde BDP ve DTK Eşbaşkanları, milletvekilleri ve belediye başkanları tek tek sahneye çağrıldı. Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder kürsüye geldi.

Pervin Buldan, ilk olarak Abdullah Öcalan’ın mesajını Kürtçe okudu. Daha sonra ise Sırrı Süreyya Önder, aynı mesajı Türkçe seslendirdi.

PKK’ya silah bırakma çağrısı yapan Öcalan, örgüte “Sınırdışına çekilin” dedi.

“Artık siyaset dönemi” diyen Öcalan’ın mesajından öne çıkanlar şöyle:

“Mazlumların özgürlükleri ve Nevruz’u kutlu olsun. Bütün kardeş halklara selam olsun. Halkların en eskilerinden olan Kürtlere selam olsun.

Hak ve hukuku içermeyen düzen inşa edilmeye çalışılmıştır. Baskıcı ve inkarcı anlayışlar artık miadını doldurmuştur. Ortadoğu halkları artık uyanıyor. Meydanları dolduran halk barış diyor, kardeşlik diyor, çözüm istiyor. Bizim kavgamız hiçbir ırka, dine mezhebe karşı olamaz. Bizim kavgamız her türlü baskı ve ezilmeye karşı olmuştur, bundan sonra da böyle olacaktır.

Bugün yeni bir Türkiye’ye yeni bir Ortadoğu’ya ve yeni bir geleceğe uyanıyoruz. Bugün yeni bir dönem başlıyor. Demokratik sürecine kapı açılıyor. Büyük bedeller ödedik, helal olsun. Bu fedakarlıkların, mücadelelerin hiçbiri boşa gitmedi. Kürtler kimliğini yeniden kazandı, kutlu olsun.

Artık silahlar sussun, fikirler konuşsun noktasına geldik. Akan kan, insandan, bu coğrafyanın bağrından akıyor. Ben bu çağrıma kulak veren milyonların şahitliğinde diyorum ki, yeni bir dönem başlıyor; silah değil, siyaset öne çıkıyor.

Yine diyorum ki, silahlı unsurlarımızın sınır ötesine çekilmesi aşamasına gelinmiştir. Bu bir son değil, yeni bir başlangıçtır.

Son 90 yılın tüm hata eksiklik hata ve yanlışlıklara rağmen mağdur edilmiş sınıfları ve kültürleri de alarak bir model inşa etmeye çalışıyoruz. Bu toprakların tarihinde önemli yer tutan biz kavramı teke indirgenmiştir. Biz kavramına eski ruhu ve pratiğini verme zamanıdır. Bizi bölmek isteyenlere karşı bütünleşeceğiz, ayrıştırmak isteyenlere inat birleşeceğiz.

Zamanın ruhunu okuyamayanlar tarihin çöp sepetine giderler. Suyun akışına direnenler uçuruma sürüklenirler. Bölge halkları yeni şafakların doğuşuna şahitlik etmektedir. Ortadoğu halkları artık omuz omuza ayağa kalkmak istiyorlar.

Bu Nevruz hepimize müjdedir. Hz. Musa, Hz. İsa ve Hz. Muhammed’in mesajındaki hakikatler yeni müjdelerle hayata geçiyor. Yeni mücadelenin zemini fikir, ideoloji ve demokratik siyasettir. Büyük bir demokratik hamle başlatmaktır. Selam olsun bu sürece güç verenlere, selam olsun demokratik barış çözümünü destekleyenlere, selam olsun halkların kardeşliği için sorumluluk üstlenenlere. Yaşasın Nevruz, yaşasın halkların kardeşliği.”

Mesaj okunurken ekrandan Abdullah Öcalan’ın görüntüleri de yansıtıldı.

NEVRUZ ALANINA AKIN
Sabahın erken saatlerinde onbinlerce kişi, tarihi Nevruz kutlamasına katılmak için kentin 85 noktasından belediyeye ait araçlarla etkinliğin yapılacağı “Nevruz Parkı”na geldi.

Nevruz alanına giden trafiğin kilitlenmesi üzerine vatandaşlar araçlardan inerek alana yürüyerek ulaşmaya çalıştı.

Grupların alana girişi sırasında tertip komitesinin de görevlendirdiği 5 bin kişi, vatandaşların geçişi sırasında polise destek verdi.

Emniyet Müdürlüğü’nce alanın girişi bariyerlerle kapatılırken, giriş-çıkışlar zabıta ekiplerince de denetlendi.

MİLLETVEKİLLERİ YÖRESEL KIYAFETLE GELDİ
Öğle saatlerine doğru BDP milletvekilleri de yüzbinlerce kişinin toplandığı Nevruz alanına geldi.

BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, DTK Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ile aralarında milletvekilleri Leyla Zana, Ayla Akat, Sebahat Tuncel, Pervin Buldan, Nursel Aydoğan, Esat Canan, İdris Baluken, Sırrı Sakık, Demir Çelik, Hasip Kaplan, Adil Kurt, Özdal Üçer, Ertuğrul Kürkçü ve Erol Dora ile BDP’li belediye başkanlarının da bulduğu çok sayıda kişi protokoldeki yerlerini aldı. Bazı BDP milletvekillerinin yöresel kıyafetler giydiği görüldü.

Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, ablası Fatma Öcalan ve yeğenleri de protokolde kendilerine ayrılan yerlere oturdu.

ABD’nin Adana Başkonsolosu John Espinoza ve şarkıcılar Suavi, Nihat Doğan ve Ayşe Özyılmazel de protokolde hazır bulundu.

Öldürülen gazeteci Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, Fransa’da hayatını kaybeden Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya ve işadamı Osman Kavala da etkinliği izlemek için alana geldi.

NEVRUZ ATEŞİ YANDI
Sabahın erken saatlerinden itibaren alanı dolduran yüzbinlerce kişi, şarkı ve türküler eşliğinde halay çekti.

Saat 12.00 sıralarında BDP Eşbaşkanı ve milletvekilleri ile DTK Eşbaşkanları Nevruz ateşini yaktı. Ateşin yakılmasının ardından Nevruz alanındaki coşku giderek arttı.

Alanda kurulan sahneye Karadenizli şarkıcı Kazım Koyuncu’nun kardeşi Niyazi Koyuncu da çıkarak kısa bir dinleti verdi.

BDP ve DTK Eşbaşkanları, milletvekilleri ve belediye başkanları tek tek kürsüye çağrıldı.

GAZETECİ ORDUSU İZLİYOR
Kutlamaları izlemek için yurt içi ve yurtdışından 500’den fazla gazetecinin akreditasyon yaptırdığı öğrenildi.

Çok sayıda televizyon kanalı, sabah saatlerinden itibaren canlı bağlantılarla kutlamaları izleyicilere aktardı.

OTELLERDE YER KALMADI
Öte yandan, günler öncesinden yer ayırtılması nedeniyle kentteki tüm oteller doldu. Kalacak yer bulamayanlar, misafirhane ve evlerde konuk edildi.

EMNİYET MÜDÜRÜ’NDEN DENETİM
Öte yandan, Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven de sabah saatlerinde meydana gelerek incelemelerde bulundu. Nevruz’u kutlayan Recep Güven, zabıta ekipleri ve vatandaşlarla bir süre sohbet etti, kendisine ikram edilen çayı içti.

Polis ekiplerine ”Vatandaşın huzurunun bozulmaması için tüm tedbirleri alın” talimatını veren Emniyet Müdürü Güven, alandan ayrılırken davul zurna çalan ekiplere para verdi.

PANKARTLARDA DEMOKRASİ VURGUSU
Kalabalığın sığımadığı Nevruz alanına ve kurulan platforma çeşitli pankartlar asıldığı görüldü.

“Çözüme de direnişe de hazırız”, “Demokratik kurtuluş ve özgür yaşam inşa Nevrozu kutlu olsun” yazan pankartlar dikkat çekti.

Konuşmaların yapılacağı sahnenin önünde Kürtçe, Türkçe, Arapça “Nevruz kutlu olsun” şeklinde afişler asıldı.

Öte yandan, alanda çok sayıda Abdullah Öcalan’ın posteri ile sarı-kırmızı-yeşil bayrakların da bulunduğu görüldü.

İMRALI’YA ÜÇ ZİYARET
Bağlar ilçesinde yapılan Nevruz kutlamaları, yaklaşık 30 yıldır süren terör sorununun çözümü konusundaki en kritik Nevruz olma özelliği taşıyor.

Farklı isimlerden oluşan BDP heyeti, bugüne kadar üç kez İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan’la görüşmelerde bulunmuştu.

Abdullah Öcalan; BDP, Kandil ve örgütün Avrupa kanadına yönelik mektuplar kaleme almıştı. Öcalan’ın yazdığı mektuplar muhataplarına ulaştırılmıştı.

Terör sorununun çözümü için bu gelişmeler yaşanırken; PKK, aylardır elinde tuttuğu 8 kamu görevlisini serbest bırakmıştı.

Abdullah Öcalan, mektuplara gelen cevapların kendisine iletilmesinden sonra Nevruz’da tarihi bir çağrı yapacağını açıklamıştı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.