Havadis16.com - 17 Aralık 2018, Pazartesi

Onlar al bayrağın altında güvendeler!

18 Ekim 2017
304 kez okundu
Onlar al bayrağın altında güvendeler! için yorumlar kapalı

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’nun direktifleri ile Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nün Urfa’ya düzenlediği geziyi ana hatlarıyla dünkü yazımda paylaştım. Bugün o gezide beni en çok etkileyen ve merak ettiğim Suriyeli göçmenlerin yaşadığı Türkiye’nin en büyük ve en modern göçmen yerleşim yeri olarak bilinen AFAD Harran Konteyner Kent Konaklama Tesisi’ndeki incelemelerimizi aktarmak istiyorum.

Çünkü bu tesis dünyaya sözüm ona insanlık dersi veren Avrupa’nın göçmenlere uyguladığı ikinci sınıf muameleye karşılık Türkiye’nin hoşgörüsünü, al bayrağının altına sığınan mazluma karşı gösterdiği bir büyük misafirperverliğin simgesi.

*****                  *****                   ****

Öncelikle şunu belirtmeliyim. Bu tesislerin halk arasında yaygın olarak kullanılan kamp olarak adlandırılmasını insani değerler açısından doğru bulmadığım için, yaşam merkezi demeyi tercih ediyorum.

Türkiye’de son olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıkladığı rakamlara göre 3,5  milyon Suriyeli yaşıyor. Bunun 420 binine sınır kenti olan Şanlıurfa ev sahipliği yapıyor. 2.  sırada ise 330 bin Suriyeli ile Gaziantep geliyor.

Urfa’da AFAD tarafından kurulup, koordinatörlüğünün yürütüldüğü Ceylanpınar, Akçakale ve Harran başta olmak üzere toplam 5 konaklama tesisi var. 5 tesiste yaşayan Suriyeli sayısı ise 75 bin.Urfa Valisi’nin özel izni ile11 bin 400 Suriyeli’nin yaşadığı Harran’daki konaklama tesisine gittiğimizde ki en büyüğü bu, daha kapıdan içeriye girer girmez gülümseyen çocuklarla karşılaştık. Bir anda etrafımızı onlarca çocuk sardı. Türkçe “merhaba” diyerek ellerini uzatan çocuklara o anda kayıtsız kalmanız mümkün değil. Hepsi bizim elimizi sıkmak için adeta birbirleriyle yarışa girdiler. Ayrılıncaya kadar da peşimizi bırakmadılar. O anda bir kadın ve anne olarak içimi saran duygu yükünü anlatamam. Savaşta, bombadan kaçıp evlerini, yakınlarını, hatta ana babalarını, kardeşlerini bırakıp gelen bu çocuklar süreçte öyle huzuru yakalamışlar ki yüzlerindeki o tebessümü siz isteseniz de zorla ya da parayla yaptıramazsınız. Anne babaları da öyle…

*****                    *****                 *****

AFAD Urfa İl Müdürü Mahmut Sönmez bize tesisi gezdirdi. Tesis şu anda kapasitesinin çok üstünde kişi ağırlamasına rağmen bunda sıkıntı çekilmediğini söyleyen Sönmez, 2013’ten bu yana 2 bin 493 çocuğun burada doğduğunu, çocukların sağlıktan, eğitimine ve sportif, kültürel faaliyetlere kadar her bir sosyal ve teknik ihtiyaçlarının karşılandığını, tesislerde hem Suriyeli hem de Türk doktor ile öğretmenlerin birlikte görev yaptıklarını ve asayiş bakımından öyle büyük ölçekli olumsuz bir olayla karşılaşılmadığını anlattı.

Tesise Suriyeli misafirlerin sabah ve akşam giriş çıkışlarının serbest olduğunun da altını çizen Sönmez hayatın normal akışını sağladıklarını “Aksi takdirde burasını dışarıdan soyutlamış oluruz ki bu bizim anlayışımıza ters ve istemediğimiz bir durum. Örneğin 105 gencimiz üniversite tahsili için Urfa kent merkezine gidip geliyor. Erkekler de işe sabah gidip, akşam dönüyorlar, kadınlar da ihtiyaçlarını görmek için çarşıya çıkıp geliyorlar.” sözleriyle açıkladı.

******                         ******                   ******

 

Tesiste 2023 konteyner bulunuyor. Her biri sokak ve mahalle şeklinde kurulmuş. Tesisler 5 kişilik ailenin rahatlıkla yaşayabileceği şekilde konforlu olarak düzenlenmiş. Klimaları, banyoları, tuvaletleri, mutfakları hepsi içinde. Burayı ev olarak benimseyen kadınlarla da görüştüm. Savaşın çok uzağında bomba sesleri olmayan güvenli topraklarda başlarını sokacak evlerde yaşamaktan mutlu olduklarını söylediler. Eşleri de öyle. Kiminle konuştuysam “Bizim buradan başka gidecek yerimiz yok. Türkiye’ye ve Erdoğan’a minnettarız. Dualarımız hep Türkiye ve Erdoğan için” derken, adının Ali olduğunu söyleyen bir Suriyeli sohbetimizde “Biz hem din hem de Osmanlı topraklarında yaşayan gardaşız. Ülkemdeki savaş biter bitmez yurduma, evime döneceğim be gardaş” dedi.

Özellikle bu cümlenin içindeki derinliği tabii anlarlarsa “Neden kapılarımızı bunlara açtık” diyenlere gönderirken, bu tesisin Avrupa ve Amerika’dan gelen BM temsilcileri ile heyetlerini hayran bıraktığını “Biz bu kadarını yapamazdık” diye itiraf ettiklerini de söylemeliyim.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.