Havadis16.com - 23 Ekim 2018, Salı

Başörtülü öğretmenleri Bursa Orduevi’ne almadılar

19 Haziran 2015
Başörtülü öğretmenleri Bursa Orduevi’ne almadılar için yorumlar kapalı
Başörtülü öğretmenleri Bursa Orduevi’ne almadılar

Bursa’da Tophane mevkindeki Orduevi’ndeki  sosyal tesislere iki öğretmen başörtülü oldukları gerekçesiyle alınmadı. Yaşanan hadiseye duyarsız kalmayan Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi ve Eğitim-Bir-Sen Bursa Şube Başkanı Numan Şeker, sendika binasında düzenlediği basın açıklaması ile olayı kınadı.

Eğitim-Bir-Sen Bursa Şubesi, geçtiğimiz günlerde Bursa Orduevi’ndeki sosyal tesislere arkadaşları ile kahvaltı yapmak için gelen başörtülü iki öğretmenin tesislere alınmamasına tepki gösterdi. “Özgürlükler hiç bir surette engellenemez” diyen Numan Şeker, basın açıklamasında yaşanan hadise ile ilgili şunları söyledi: “Bir grup öğretmen kahvaltı yapmak için Bursa Orduevi’ne gider ve bunlardan iki başörtülü öğretmen içeriye alınmaz. Sebebini sorduklarında ‘Ordu Evleri Askeri Garnizonlar ve Sosyal Tesisler Yönetmeliği’ne uymadıkları söylenir” diyerek şöyle devam etti: “Bahsi geçen yönetmeliğin yasak getiren ek 27. Maddesi’nin kaldırıldığı 17 Mayıs 2012 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi ve böylece özgürlük sağlanmış oldu. 26.12.2014 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik ile yeni düzenleme yapılmış, 11. Maddesi’nde kıyafet düzenlemesinin Genel Kurmay Başkanlığınca verilen emir ve talimatlara göre belirleneceğini ifade etmiştir. Buna göre Genel Kurmay Başkanlığı da yönerge ile düzenleme yapmıştır. Birilerinin (Türk Eğitim Sen) hedef saptırarak ifadelendirmeye çalıştığı gibi Cumhurbaşkanlığı tarafından bir talimatla yapılmış değildir.”

 28 ŞUBAT GÜNLERİNE DÖNMEK İSTEYENLER…

Yapılan bu düzenleme anayasanın ve hukukun vermiş olduğu özgürlüğü hiçbir gerekçe göstermeden geri alındığını işaret eden Şeker, “Bu kabul edilebilir bir durum değildir” dedi. “Devletin tüm resmi kurumlarında dahi kabul gören bir kıyafet tercihi hangi akla hizmetle yasaklanmıştır” diyen Şeker, “Milletin devletiyle bütünleşmesinin önündeki tüm engellerin kaldırılmak istendiği bir zamanda yapılan bu uygulama vatandaşımıza ‘Batı Çalışma Gurubu’ faaliyetlerini hatırlatmakta 28 Şubat günlerine dönmek isteyenlerin varlıklarını devam ettirmekte olduğu izlenimi vermektedir. Evrensel hukukun, anayasanın ve toplumumuzun değerleri karşısında dayatmacı bir anlayışın varlığı kabul edilemez bir tutumdur. İlgilileri konu ile ilgili düzenlemeleri en kısa zamanda yapıp, toplumumuzun sınıflandırılması ve dışlanması yanlışını düzeltmelerinin takipçisi olduğumuzu kamuoyuna duyuruyoruz” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.