Havadis16.com - 21 Mayıs 2018, Pazartesi

Orhangazi’de tarihi eksiklik kapatılıyor

25 Nisan 2017
315 kez okundu
Orhangazi’de tarihi eksiklik kapatılıyor için yorumlar kapalı

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 691. si kutlanan geleneksel Bursa’nın fethi ile Osmangazi’yi Anma Şenliklerinde Pazar günü tarihi kent maraton koşusu vardı. Saltanat Kapısı önünden başlayan bu koşu için Belediye Başkanı Mustafa Dündar sağ olsun beni de unutmamış,  eşofman göndererek koşuya davet etmişti. Ancak Bursa dışında olduğum için koşuya katılamadım ama ilginin bir hayli yüksek olduğunu öğrenince bu tür organizasyonların birlik ve beraberliği kuvvetlendirmede, kentlilik bilincine sahip çıkmadaki etkisini de bir kere daha göstermiş olmasına sevindim.

Osmangazi’yi Anma ve Bursa’nın Fethi Şenlikleri’nde çıta her yıl yükseliyor ancak istenilen boyuta gelmesi için Kültür Bakanlığı’nın da  belediye ile  işbirliği içinde bunu devlet törenleri  listesine alması lazım.

İşte o zaman Osmanlı’nın devlet olarak sahneye çıktığı bu kent daha bir anlam kazanır diye düşünüyorum.

Yine bu kapsamda hep merak ederdim, Bursa’nın fethi kutlanıyor da neden Orhangazi’nin fethi kutlanmıyor? Diye…

Merakımı Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan giderdi.

*****             *****                   *****

Orhangazi Belediyesi bu yıl ilk defa Orhangazi’nin Fethini kutlayacak.1332 yılında Orhangazi tarafından fethedilen ve o dönemden 1913’e kadar adı Pazarköy olarak bilinen bu ilçe için bir dizi kutlama programı düzenlendi. Tanıtımını Cuma günü ilçede yapan belediye Başkanı Neşet Çağlayan öncelikle bunun tamamen Belediyenin Kültür Müdürlüğü tarafından organize edildiğini dışarıdan herhangi bir şirkete verilmediğini söyledi. Ardından da, bugüne kadar kutlanmamasının büyük bir eksiklik olduğunu hiç gocunmadan dile getirdi:

Orhangazi gibi ikinci büyük padişahın Bursa’yı fethinden sonra Orhangazi’yi fethetmesi ve buradan 700 yıl hüküm sürecek bir dünya devletinin çıktığı halde bu günlere kadar hiç ilişkilendirilmemesi, böylesine önemli bir fethin kutlanmaması büyük bir eksiklik. Biz bu eksikliğin giderilmesi noktasında bir çaba içine girdik”.

*****                        *****                      *****

28 Nisan-6 Mayıs tarihleri arasında kutlanacak olan Orhangazi’nin Fethi Gazi Orhan’ı Anma  Haftasında Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Talha Uğurluel, Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu, Yavuz Bahadıroğlu ve Raif Kaplanoğlu gibi tanınmış tarihçi, araştırmacı yazarların  konferans ve söyleşileri ile katkı koymasının yanı sıra, yöresel etkinlikler ile şenlikler  de  yer  alıyor. Başkan Çağlayan bu yıl ilki gerçekleştirilecek olan fetih kutlamalarının geleneksel hale getirilmesi için yoğun çaba sarf edeceklerini de belirterek Bursa halkının bu etkinliğe destek vermesini istedi.

*****                           *****                      *****

Konu Orhangazi’den açılmışken, bu kentin son yıllardaki değişimine de değinmek istiyorum.

Büyükşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla birlikte Başkan Neşet Çağlayan son 3 yıl içinde bu kentte gözle görülür bir değişime imza attı. Hem de gelir ve kaynak anlamında sıkıntılı süreç yaşamasına rağmen…

Kasaba görünümünden modern kent görünümüne doğru hızla ilerleyen Orhangazi  kentsel dönüşüm çalışmalarında, göl havzasının iyileştirilmesinde ve tarihi yapıların restore edilmesinde hızla ilerlerken, sosyal donatıları, günübirlik konaklama ve  lezzet duraklarıyla da özellikle hafta sonu yeme, içme ve gezme anlamında Bursa’nın sayfiye kenti  açığını kapatmak.anlamında cazibe merkezi olmayı amaçlıyor.

 

KÜSTAH FRANSIZ

 

Avrupa’nın  iç işlerimize yönelik  tavrı artık  küstahlık derecesinde  kabak tadı verdi.

Referandum sürecinde tırmandırdığı Erdoğan ve Türkiye düşmanlığını Fransız siyaset bilimcisi Deferges’in bir TV kanalında sarf ettiği “Gördüğümüz kadarıyla hukuki yol kapandı, ya iç savaş ya da söylenmesi zor bir hipotez, Erdoğan’ın öldürülmesidir. Böyle bir ortamda suikastı unutmayalım.” Sözleriyle bizim açımızdan kabul edilemez düzeye taşıdı. Fransız hangi akla bizim Cumhurbaşkanımızı bu şekilde  hedef gösterip, ölmesini istiyor ve hangi akla iç karışıklık çıkmasını arzu ediyor?

Burada mesele Erdoğan değil. Erdoğan üzerinden Türkiye’nin güçsüzleştirilmesi ve emellerine boyun eğdirilmesi. O yüzden Erdoğan’ın  her seçimde millet tarafından elinin güçlendirilmesini  tehlikeli buluyorlar ve  meşru yolların tükenmesi üzerine  öldürülmesi gibi insanı vahşete düşüren yollardan medet umuyorlar. Biz onların Cumhurbaşkanları ya da başka siyasileri üzerine böyle ahkamlar kesmiyoruz. Fransa’daki en ufak terör olayında bile hem millet hem de devlet olarak tavrımızı sert ortaya koyuyoruz. Türkiye’den gelen tepki üzerine  üstün körü özür dilemek zorunda kalmasına rağmen bu  sözler yenir yutulur sözler değil.Tepkimiz en sert şekilde belirtilmeli ki, bundan böyle açıktan açığa demokrasimize ve insanımıza müdahale etme cesaretini gösteremesinler.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.