Havadis16.com - 16 Temmuz 2018, Pazartesi

Osmangazi’den Bosna’ya Yardım Eli

29 Mayıs 2014
Osmangazi’den Bosna’ya Yardım Eli için yorumlar kapalı
Osmangazi’den Bosna’ya Yardım Eli

Bosna Hersek’te yaşanan sel felaketinin ardından, acıların dinmesi ve yaraların sarılmasına katkı koymak için harekete geçen Osmangazi Belediyesi, Kardeş şehirlerinden Doboy’da selden zarar gören ailelere ev eşyası, temizlik malzemeleri ve kuru gıda yardımı dağıttı.

Felaketin ardından Doboy merkez ve köylerinde yaşayan afetzedelere yardım için harekete geçen Osmangazi Belediyesi, Belediye Başkan Yardımcısı Halil Döner başkanlığındaki 6 kişilik bir heyetle felaketin yaşandığı bölgeye ulaştı. İnsani Yardım Vakfı (İHH) Bursa şubesi işbirliğinde gerçekleştirilen yardım dağıtımında, selden en çok etkilenen şehirlerden Doboy, Maglay, Gračanica merkez ve köylerinde yaşayan yaklaşık 500 aileye, içerisinde çeşitli temel gıda maddeleri ile temizlik malzemelerinin bulunduğu paketlerin yanı sıra, buzdolabı, çamaşır makinası, halı, boya, kanepe ve yatak gibi ev eşyaları, mağdur ailelere tek tek ulaştırıldı.

Yardım için bölgeye giden Osmangazi heyeti, ilk olarak Doboy Belediyesini ziyaret ederek Başkan Obren Petroviç, Bosna Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Enes Sulykanoviç ve Doboy Müftüsü Bajro Dzafiç ile bir araya geldi. Görüşmede yaşanan felaketle ilgili bilgiler veren Başkan Petroviç, metrekareye 125 kilogram yağışın düştüğü felaketin ardından şehir merkezinde su seviyesinin 7 metreye kadar çıktığını, yaşanan felakette 12 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi. Başlattıkları çalışmalarda teknik ekipman sıkıntısı çektiklerini, şehir ve köylerde bulaşıcı hastalık sıkıntısı yaşanmasından korktuklarını ifade eden Obren Petroviç, “Öncelikle, böyle zor günümüzde yanımızda olduğu için Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve ekibi ile, Osmangazi halkına teşekkür ediyorum. Savaşın yaralarını tam olarak saramadan yaşanan bu felaketten, şehir merkezinde yaklaşık 35 bin kişi zarar gördü. Çevre köylerimizde de en 300 ev sular altında kaldı. Tek tesellimiz, böylesine büyük bir felakette can kaybının fazla olmaması. İlk yapmamamız gereken şehrimizde oluşan çöp dağlarını temizleyip dezenfekte etmek. Şu anda selin getirdiği çamur ve pisliği temizlemek için teknik ekipmana ihtiyacımız var” dedi.

Yaşanan sel felaketinde evlerin, işyerlerinin, fabrikaları ve tarım arazilerinin zarar gördüğünü söyleyen Petroviç, zarar gören işyerleri nedeniyle insanların işsiz kalacağını, bunun da ailelerde ikinci bir yıkıma yol açacağını belirtti. Evleri hasar gören ailelerin, ilk etapta yakınlarının yanına gittiğini söyleyen Petroviç, “Öncelikle  gerekiyor. Çalışacak iş gücümüz var ancak, teknik ekipman eksikliğimiz var. Şehri çöplerden temizleyip dezenfekte etmek, bulaşıcı hastalıklara karşı acil önlem almak için çalışıyoruz. Bu güne kadar gerek savaş, gerekse savaş sonrası ülkemize büyük destekleri olan Türk halkına, kardeş şehir Osmangazi Belediyesi ve halkına çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Osmangazi heyetine başkanlık eden Başkan Yardımcısı Halil Döner, Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın çok istemesine rağmen yoğun programı nedeniyle Doboy’a gelemediğini söyledi. Yaşana felaketin kendilerini çok üzdüğünü ifade eden Döner, “İlk etapta, insanların acil ihtiyaçlarını karşılayacak bir yardım malzemesini sizlere ulaştıralım istedik. İnşallah böyle bir felaketi bir daha yaşamazsınız. Osmangazi Belediyesi olarak yaraları sarıp, sizlere destek olmak için buradayız. Felaketin boyutları çok büyük. Bizler, Osmangazi Belediyesi olarak bundan sonra neler yapabiliriz, bunların da tespitini yapmak için buradayız. Bosna’nın yaraları en kısa sürede sarılacaktır” dedi.

Belediyedeki görüşmelerin ardından Osmangazi heyeti, Bosna Sırp Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Enes Sulykanoviç ve Doboy Müftüsü Bajro Dzafiç ile birlikte şehirde gezerek yaşanan felaketin boyutlarını gördü. Sel felaketinin ardından evleri çamur dolan Doboy halkı, çamur içinde kalan evlerinden çıkarttıkları eşyalarını, cadde ve sokaklara bırakırken, iş makinaları ve kamyonlar ise çamur ve çöp dağlarını şehrin dışına taşıyor. Bazı vatandaşlar ise, dağıtılan yardımlardan faydalanabilmek için yardım ekiplerinin önünde toplanarak, listelerdeki isimlerini gösterip dağıtılan yardımlardan almak için sıra bekliyor.

Köyleri de gezen Osmangazi heyeti, buralarda da benzer görüntülerle karşılaştı. Doboy’a bağlı Pridjel ve Şevarlije köylerinde vatandaşları ziyaret eden Osmangazi heyeti, kullanılacak hiçbir eşyası kalmayan vatandaşlara duvar boyası, elektrikli fırın, buzdolabı, çamaşır makinası, halı ve odun sobasının yanı sıra, un, şeker, yağ, pirinç ve konserve et gibi yiyeceklerin yer aldığı erzak paketi ile temizlik deterjanı ve ekipmanı dağıttı. Yapılan yardımlar karşısında oldukça duygulanan vatandaşlar, göz yaşları içinde Türk halkı ve Osmangazi Belediyesine teşekkür ederken, ekipler yardım  malzemelerini elleriyle vatandaşların evlerine kadar taşıdı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.