Havadis16.com - 25 Eylül 2018, Salı

Osmanlı’nın Para Yardımı Yaptığını Unutan Ey Hollanda!

14 Mart 2017
Osmanlı’nın Para Yardımı Yaptığını Unutan Ey Hollanda! için yorumlar kapalı
Osmanlı’nın Para Yardımı Yaptığını Unutan Ey Hollanda!

 

Bugün 2 bakanımızı topraklarına almayan ve üstüne tepki gösteren Türk vatandaşlarımızın üzerine coplarla, itlerle saldıran Hollanda ‘ya meğer Osmanlı olarak  atalarımız en zor döneminde yardım eli uzatmış.

Osmanlı arşivlerinde araştırma yapıp bu gerçeği ortaya çıkaran Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl’ün “sonhaberler.com” haber sitesinde yer alan açıklamasına göre 1. Dünya Savaşı sırasında hem de en zor şartlar altında bulunduğumuz bir dönemde Osmanlı Padişahı 5.Mehmet  Reşat 1916 yılında büyük bir sel felaketine uğrayan çok sayıda vatandaşını kaybeden Hollanda’ya para yardımında bulunmuş.

Rektör  Prof. Dr. Erdöl’ün söz konusu haber sitesinde yayınlanan açıklaması  kısa şöyle:

“Başbakanlık Osmanlı Arşivinde bulunan ve mağdur Hollanda halkına yardım yapılabilmesinin önünü açan “Meclis-i Vükela Müzakerelerine Özel Zabıtname 24 Rebiülevvel 1334/30 Ocak 1916 Kararı” yazılı belge, aynı zamanda Osmanlı Devletinin insani yardım konusunda da son derece duyarlı olduğunu gösteriyor. Belgede, “Hollandalı sel mağdurlarına masarıf-ı fevkalade fonundan 25 kuruş verilmesi konusunun Maliye Nezareti Vekaletine bildirilerek, Hariciye Nezareti’ne malumat verilmesi uygun görüldü.” ifadeleri bulunuyor. Öte yandan, yardım karşısında dönemin Hollanda Kraliçesi adına, ülkenin Dışişleri Bakanlığından İstanbul Sefiri’ne (büyükelçi), Osmanlı hükümetine teşekkür edilmesini öngören bir telgraf iletildiği görülüyor. Hollanda Dışişleri Bakanlığı tarafından yazılan telgrafta, Hollanda’nın İstanbul Sefiri Van Der Does de Willebois’a hitaben, “Buradaki Türk Elçisi, hükümeti adına, su baskınlarında zarar görenler için 2.387,90 florini banka hesabına yatırmıştır. Elçi Nusret (Sadiullah) Bey’e, kraliçenin hükümeti adına hemen teşekkürlerimi bildirdim. Fakat bunun yanında sizin de ilk fırsatta Bab-ı Ali’ye giderek bu yapılan yardımın çok makbule geçtiğini iletmenizde fayda var.” ifadelerine yer veriliyor. Dönemin Hollanda Kraliçesi yardım için teşekkür etmiş.

 

 

Osmanlı’nın Para Yardımı Yaptığını Unutan Ey Hollanda! Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.