Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

Otel değil fidan dikilecek

6 Ekim 2015
Otel değil fidan dikilecek için yorumlar kapalı
Otel değil fidan dikilecek

Bursa Mudanya’da geçen ay yanıp kül olan 170 hektar ormana 110 bin fidan dikilecek. Vali Münir Karaloğlu, “Mudanya’da kaybettiğimiz ormanlık alanı yeniden elbirliğiyle yeşillendirecek, Bursa’ya yeni bir orman kazandıracağız” dedi.
Geçen ay Mudanya’da çıkan orman yangınında 170 hektar alan kül olmuştu. Konuyla ilgili Bursa Valiliği tarafından Hilton Otel’de basın toplantısı yapıldı. Toplantıya Vali Münir Karaloğlu, Bursa Büyükşehir, Mudanya ve Osmangazi belediye başkanları, Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Çoşkun katıldı. Valiliğin öncülüğünde başlatılan ve büyük destek gören “Her fidan bir can, Bursa’ya yeni bir orman” kampanyasıyla yanan alanlara 110 bin dikilecek. Bölge Müdürü Coşkun, yangının çıkış sebepleri ve alınması gereken tedbirler hakkında bilgilendirme yaptı. Coşkun, 90 bin kızılçam, 11 bin fıstık çamı ve yaban meyve fidanları dikeceklerini belirtti.
Sabotaj ihtimalinin çok zayıf olduğunu belirten Bursa Valisi Münir Karaloğlu, “Yangının ihmalden kaynaklandığını düşünüyorum. Şiddetli rüzgara rağmen yangına anında müdahale edildi. Yangının yerleşim yerlerine sirayet etmeden söndürülmesinin büyük başarı olduğunu ifade etmek istiyorum. Bütün itfaiye erlerine, vatandaşlara ve çevre illerden yardıma gelen itfaiye teşkilatlarına teşekkür ederim. Her Bursalının dikili bir ağacı olsun istiyoruz. Kurumsal firmaları, meslek örgütlerini ağaçlandırmaya davet ediyoruz. Sizden emek ve sevgi istiyoruz. Unutmayalım, ormanları bekçi değil sevgi korur” dedi.
Yangın sonrası yapılan spekülasyonlara cevap veren Vali Karaloğlu, “Anayasanın 169. maddesini hatırlatmak istiyorum. Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz. Bütün ormanların gözetimi devlete aittir. Anayasanın hükmü bu konuda çok açık. Buna rağmen çıkarılan dedikodulardan üzgün ve rahatsız olduğunuzu belirtmek istiyorum. Yangın alanına rezidans, otel, AVM kesinlikle yapılmayacağının altını çizmek istiyorum. Bu iddiaların hiçbir gerçekliği yok. Kül olan 170 hektarı inşallah elbirliğiyle yeniden yeşillendirecek, Bursa’ya yeni bir orman kazandıracağız. Bursalılara yanan orman alanlarının orman dışında başka bir amaçla kullanılmayacağını göstereceğiz” dedi.
İLK DİKİM 18 EKİM’DE
Halihazırda ağaç dikimi için hazırlıkların tamamlandığını söyleyen Vali Karaloğlu, “Her fidan bir can, Bursa’ya yeni bir orman’ sloganıyla başlattıkları dikim kampanyasının ilk etabını 18 Ekim’de gerçekleştireceğiz. Kademeli olarak bütün arazinin ağaçlandırmasını 2016 ilkbaharına kadar tamamlamak istiyoruz. İlk fidan dikim kampanyasına Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da katılacaak. Bursalıları ağaç dikmeye davet ediyorum. Ayrıca Mudanya’daki orman alanının bir kısmına Şehit Yarbay İlker Çelikcan ismi verilecek” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.