Havadis16.com - 10 Aralık 2018, Pazartesi

PAKİSTANLA DOSTLUKLAR PEKİŞTİ

11 Ocak 2016
PAKİSTANLA DOSTLUKLAR PEKİŞTİ için yorumlar kapalı
PAKİSTANLA DOSTLUKLAR PEKİŞTİ

Vali Karaloğlu,”Pakistan ile aramızda tartışmasız köklü bir dostluğumuz var, ancak bu dostluğu ticari ortaklıklar ile pekiştirmeliyiz.”dedi.
Bursa Valisi Münir Karaloğlu, Pakistan İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi Mr.Soharil Mahmood, Pakistan İstanbul Başkonsolosu Dr.Yousuf Junnaidve Pakistan Bursa Fahri Konsolosu Murat Tarman’ı makamında kabul etti. Pakistan Bursa Fahri Konsolosluğu açılışı öncesinde gerçekleştirilen ziyarette Hilal’in gölgesindeki kadim dostluğun artarak devam edeceğine vurgu yapıldı. Pakistan Heyetini kabul eden Bursa Valisi Münir Karaloğlu,”Heyetinizle beraber tekrar hoş geldiniz. Pakistan ve Türkiye gerçekten iki dost, iki kardeş, aynı coğrafyada ilişkileri çok güçlü iki ülke. Özellikle siyasi ilişkilerimiz çok güçlü. Hep şu söylenir; dünyada karşılıksız, çıkarsız birbirini seven iki millet varsa bu Türkiye ile Pakistan’dır ve bu doğrudur. Bizim başımız dertte, sıkıntıda olduğunda, Pakistan halkı, Pakistan halkının başı dertte olduğunda Türk halkı elini uzatmaktan yardım etmekten hiçbir zaman geri durmamıştır bundan sonrada inşallah durmayacaktır. Bu güzel ilişkileri bugün Bursa’da açılacak olan fahri konsoloslukla beraber taçlandırmış olacağız. Ama olayın ekonomik boyutuna geldiğimizde bu kadar güzel cümleler kuramıyoruz. Dostluk, siyasi ilişkiler tarafımız ne kadar iyiyse, ekonomimiz de o kadar kötü. Bu dostluğa bu ekonomik büyüklük yakışmıyor. Bugün rakamlara baktım ben daha büyük rakamlar zannediyordum ama gerçekten küçük rakamlar. İki ülkenin nüfusuna baktığımızda Pakistan’ın gayri safi milli hasılası fena değil 500 milyar dolara yakın bir gayri safi milli hasılası var. Ticaretimizi mutlaka geliştirmemiz lazım. Sizin, Sayın Başkonsolosumuzun ve Sayın Fahri Konsolosumuzun liderliğinde Türkiye Pakistan arasında ki ticari ilişkiyi güçlendirmemiz, büyütmemiz, Bursa ile Pakistan’ın ticari ilişkisini de mutlaka büyütmemiz lazım. Bursa önemli bir şehir sizde farkındasınız. Türkiye’nin geçen hafta ihracat rakamları açıklandı ama yine en çok ihracat yapan ikinci ili. 30 milyar dolarlık bir dış ticareti var Bursa’nın tek başına. Bu büyüklükle Bursa Pakistan ilişkilerini de daha iyi bir noktaya taşıyabilir. Tekstilde, otomotivde, makinada, işlenmiş gıdada, gıda sanayinde çok güçlü Bursa. dondurulmuş gıdada, ambalajlanmış gıdada çok büyük bir potansiyeli var Bursa’nın.İnşallah bu güzel ilişkilerimizin gelişmesine fahri konsolosumuzda vesile olur.” şeklinde konuştu.
Pakistan İslam Cumhuriyeti Büyükelçisi Mr.Soharil Mahmood ise:”Çok eskilere dayanan Türkiye Pakistan ilişkileri daha iyi konumlara gelecektir.Bu gün birlikte açacağımız Pakistan Bursa Fahri Konsolosluğu bu ilişkilerin arttırılması için en önemli adımlardan biridir. Bursa Valisi Münir Karaloğlu’nun destekleri bizim için onur vericidir. Bilindiği gibi Bursa ve Pakistan’ın Multan Şehri kardeş şehirlerdir. Bursa’nın liderliğinizde bu kadar kısa bir zamanda gösterdiği gelişimden dolayı sizleri de kutluyorum. Bursa’nın ekonomik , kültürel ve tarihsel olarak kendine has bir dokusu var.Biz ilişkilerimizi bu noktalar üzerinde, özellikle otomotiv ve tekstil üzerine yoğunlaşarak arttırmak istiyoruz.Desteklerinizle ilişkilerimizin kalıcı ve yükselen ivmeyle devam etmesini temenni ediyoruz.” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.