Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Partilere başvuruda son durum ne?

9 Mayıs 2018
237 kez okundu
Partilere başvuruda son durum ne? için yorumlar kapalı

Dedik ya, AK Parti Türkiye genelinde olduğu gibi Bursa’da da rekor başvuru ile karşı karşıya. 303 milletvekili aday adayı başvurusuna karşılık, dün itibarıyla bu rakam CHP’de mevcut milletvekilleriyle beraber 45, MHP’de ise 47  idi.

AK Parti’deki rekor başvuru bu partinin iktidardaki iddiasını ortaya koyarken, ana muhalefet partisi CHP’ye yapılan 45 başvurunun azlığına dair parti içinde pek çok spekülasyonlar mevcut.

Bunların başında listenin değişmeyeceği yönündeki beklentiler geliyor.

Bir de İl Başkanı Hüseyin Akkuş’un taraflı beyanı…

Şöyle ki CHP’nin 5 milletvekili var. Lale Karabıyık, Ceyhun İrgil, Orhan Sarıbal, Erkan Aydın ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu.

Dr. Ceyhun İrgil’in bu dönem aday olmayacağını açıklaması üzerine, listenin 4 milletvekilinin yerlerini yeni dönemde de korumalarına kesin gözüyle bakılıyor. Çünkü CHP’nin genel merkez performans değerlendirmesinde 4 milletvekilinin karnesi iyi.

Geriye 5. Sıra kalıyor ki işte mevcut durumda 40 başvuru bu tek koltuk için yapılmış gözüküyor.

Burada da farklı bir durum söz konusu.

Daha önce Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun başdanışmanı olarak çalışan ardından 6 ay önce Yüksek İhtisas Hastanesi’ne başhekim olarak ataması yapılan Prof. Dr. Yüksel Özkan’ın istifa edip CHP’den adaylık başvurusunda bulunması CHP’de dengeleri ve kafaları karıştırmış durumda.

İl Başkanı Akkuş’un 5. sıraya Özkan’ın kesin olarak geleceği yönünde çevresine verdiği destek görüntüsünün adaylık başvurularını engellediği, motivasyonu, heyecanı düşürdüğü belirtilirken, Özkan’ın siyasi düşüncesinin CHP ile bağdaşmadığı yönünde birtakım huzursuzlukların da parti içinde  geliştiği konuşuluyor.

Bu seçim döneminde CHP’ye yapılan başvuru sayısının azlığının bir başka nedeni de milletvekili adaylarının belirlenmesinde örgütün ön seçim yapmayıp, genel başkanın takdirine bırakılmış olması.

MHP’DE BAŞVURULAR GİZLİ

MHP’nin FETÖ ile mücadelede devlete ve hükümete gösterdiği desteği tüm kamuoyu biliyor ve takdir ediyor. Bu anlamda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin özellikle seçim sürecinde FETÖ’nün listelere sızma girişiminde bulunabileceğini ve halka açık imza kampanyalarında örtülü destek çıkabileceği konusundaki uyarılarını da önemsemek gerekiyor.

İşte bu nedenle MHP, milletvekili aday adayı başvurularını gizli tutuyor. Dün MHP’den milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunan İl Başkanı Tevfik Topçu ile görüştüm.

 “Şu ana kadar toplam 47 başvurumuz oldu” diyen Topçu, başvuru listesinin açıklanmayacağını söyledi.

Gerekçe olarak da “Malumunuz FETÖ’nün sızma ihtimaline karşı her türlü hassasiyeti ve önlemi göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bu başvurular gizli tutuluyor, çünkü çok sıkı araştırmadan geçilecek, belki kimileri kabul edilmeyecek” dedi.

MHP’li Topçu, Cumhur İttifakı’nda da çok iddialı.

“Bu seçimlerde hedefimiz yüzde 65 ile Recep Tayyip Erdoğan’ı ilk turda Cumhurbaşkanı seçtirmek. Göreceksiniz hedefimizi tutturacağız. Çalışmalarımıza başladık. MHP olarak iddialıyız. Milletvekilliği seçimlerinde de öyle.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.