Havadis16.com - 21 Ocak 2019, Pazartesi

Partilerin listelerine tepki var mı?

23 Mayıs 2018
165 kez okundu
Partilerin listelerine tepki var mı? için yorumlar kapalı

Partiler listelerini açıkladılar.

En büyük değişim ve yenilenme yine AK Parti listesinde gerçekleşti.

7 Haziran seçimlerinde 258 milletvekili  ile Meclis’e giren Ak Parti, 1 Kasım erken seçime gidilen süreçte, 7 Haziran ‘daki 550 milletvekili adayı listesinden 312 ismi yeniden aday gösterilirken, 238 ismi  değiştirmişti.

CHP, MHP ve HDP ise listelerinde yaptıkları ufak tefek değişikliklerle seçime gitmişti.

Bu seçimlerde ise;

Ak Parti’dekimevcut 316 milletvekilin  167’si yeniden aday gösterilirken, 149’u liste dışı kaldı. Hemen hemen yarıya yakınını değiştirmiş olan AK Parti böylelikle  16 Nisan referandumundan sonra metal yorgunluğu gerekçesiyle teşkilatlarda başlattığı değişim ve yenilenmeyi Meclis’e de taşıdı.

Süreçte teşkilatları yenilenme adı altında gençleştiren AK Parti’nin bu seçimlerde de partinin ağır topları ve kurmay kadrosu dışındakilerin genelinin  genç ve dinamik isimlerden oluşturmaya özen gösterdiği de dikkat çekti.

Bursa’da ise 11 milletvekilinden Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Efkan Ala, Emine Yavuz Gözgeç, Müfit Aydın ve Osman Mesten yerini koruyan isimler oldu. Hüseyin Şahin ve Mehmet Müezzinoğlu adaylık başvurusunda bulunmadıkları için, 4 isim liste dışı kalmış oldu.

Bunlar Ahmet Davutoğlu ekibinden Cemalettin Kani Torun ki, Davutoğlu ekibinin tamamı bu dönem listelerde çizik yedi, Zekeriya Birkan, İsmail Aydın ve Bennur Karaburun.

******                                       ******                      ******

CHP’de değişim kısmen gerçekleşti.

O’da partinin  daha çok muhalif kanadına yönelikti ve Kılıçdaroğlu’nun her seçim döneminde yaptığı gibi  “sol ve ulusalcı” siyasi aktörleri devre dışı bırakmasıydı. Bu seçimlerde 131 milletvekilinden  55 isim çizik yedi. 20’sinin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’nin yakın kurmay ekibi olması  en önemli gösterge.

MHP’de ise yine değişim kısıtlı idi. Bahçeli 35 milletvekilinden 8’ini aday göstermedi. 5 milletvekili ise bu dönem adaylık başvurusunda bulunmadı. Böylelikle MHP’de toplam 13 milletvekili  yeniden listelerde yer almadı.

******                         ******                                ******

Her değişim ve yenilenme beraberinde sıkıntıları getirir. Nitekim bu seçimlerde de listelere yönelik bir takım sıkıntılar olmakla beraber, en büyük değişimin yaşandığı Ak Parti’de, bir büyük sessizlik ve kabullenmişlikhakim.

“Listeler mükemmel mi?” hayır değil, ama mevcut koşullarda iktidar partisinin yapabileceği en iyi liste diyebiliriz.

CHP’de,  ise tepkiler dinmek bilmiyor. Listelerin yarısını değiştirmesine karşın Ak Parti’de ses çıkmazken,  yarıdan az değişim ile seçime giden CHP’de Abdüllatif Şener’in Konya başta olmak üzere bazı bölgelerde SP’li adaylara yer vermesi Trabzon ve Gaziantep’te olduğu gibi vekil adaylarının listeden  ve partiden istifaları da beraberinde getirirken, listeleri beğenmeyen pek çok il ve ilçe örgütlerinde de toplu istifalardan bahsedilmekte.

Bu açıdan en sorunsuz örgüt kuşkusuz Bursa il örgütü.  Mevcut listede Dr. Ceyhun İrgil’in aday olmaması üzerine onun yerine Yüksel Özkan’ı alarak, ilk 4 ismi koruyan CHP’nin listesi hem örgüt içinde hem de kamuoyunda olumlu karşılandı.

MHP’de de öyle…

MHP’nin listesi de teşkilatın beklediği isimleri içerirken,seçim çalışmalarında şu anda taban ve adaylarıyla sahada olan tek parti görünümünde.

İlk defa seçimlere girecek olan İYİ Parti’nin listesi de ilk sıralardaki Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ve Sami Bilge gibi kamuoyunun tanıdığı isimlerden oluşması bakımından beğeni topladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.