Havadis16.com - 25 Eylül 2018, Salı

Pembeye büründü. Peki neden ?

28 Ekim 2016
Pembeye büründü. Peki neden ? için yorumlar kapalı
Pembeye büründü. Peki neden ?

Heykel’deki Tarihi Belediye Binası, meme kanserine dikkat çekmek için meme kanserinin simgesi olan pembe renkle ışıklandırıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü ‘Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı’ kapsamında renkli bir etkinliğe imza attı. Tarihi Belediye Binası, toplumda meme kanserine karşı farkındalık oluşması ve vatandaşların kanser taramalarına özen göstermesi amacıyla pembe renkle aydınlatıldı. Konuyla ilgili Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Halk Sağlığı Müdürü Dr. Özcan Akan Tarihi Belediye Binası önünde bir araya gelerek açıklamalarda bulundu.

Sağlıklı Kentler Birliği’nin kurucusu olarak sağlıklı birey ve sağlıklı toplum hedefiyle çalışmalarına devam ettiklerini dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Büyükşehir Belediyesi olarak Halk Sağlığı Müdürlüğümüz ile gerçekleştirdiğimiz bu etkinliğimizde meme kanserine dikkat çekmek için Büyükşehir Binamızı pembe ışıklarla donattık. Amacımız farkındalık oluşturmak. Çünkü kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada kanser hastalığı geliyor. Vatandaşlarımızın her zaman için bu konuda tetikte olması, kendilerini her zaman için kontrol etmesi ve kanser taramalarını yaptırması gerekiyor” dedi.

KETEM Birimlerinde Taramalarınızı Yaptırın

Meme kanserinin yılda yaklaşık 15 bin kadını etkilediğini ve kanser olan her 4 kadından birinin meme kanseri olduğuna dikkat çeken Dr. Akan, “Meme kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi şansı çok yüksektir. Bizler bu yüzden vatandaşlarımızın dikkatini çekmek ve farkındalık oluşturmak adına bu tarz etkinlikler düzenliyoruz. İlimizde yılın ilk on ayı itibariyle 23 bin 45 vatandaşımıza meme kanseri taraması hizmeti verdik. Tarama çalışmalarımızı 4 KETEM birimimiz ve mobil mamografi aracımızla sürdürüyoruz. KETEM sayılarının artması için çalışmalarımız devam ediyor. Öte yandan şehrimizde devam eden sağlık yatırımları da mevcut. Onlar da tamamlandığında Bursa’mız gerek kanser taramalarında gerekse tedavisi bakımından önde gelen şehirlerden biri olacak” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.