Havadis16.com - 19 Ekim 2018, Cuma

Poyraz bebeğe kötü haber halasından geldi

19 Mart 2015
Poyraz bebeğe kötü haber halasından geldi için yorumlar kapalı
Poyraz bebeğe kötü haber halasından geldi

Antalya’da dünyada sadece 200 kişide görülen “mavi ışık” hastası 5 aylık Poyraz bebeğin karaciğer nakli, artık şansa kaldı.

Poyraz’a karaciğerini vermeyi kabul eden 46 yaşındaki hala, son anda çocuklarının istememesi üzerine verici olmaktan vazgeçti.

BABASI SANAYİDE CİHAZ YAPTIRMIŞTI
Muratpaşa ilçesinde bir markette çalışan Servet Ergün ile ev hanımı eşi Zeliha Ergün çiftinin 5 aylık bebekleri Poyraz’a, doğumundan üç gün sonra rengindeki sarılık nedeniyle götürüldüğü hastanede nadir görülen mavi ışık (Crigler Najjar) hastalığı teşhisi konulmuştu. Işık tedavisi görmesi gereken Poyraz bebek, gittiği üç hastaneye yer olmadığı gerekçesiyle kabul edilmemişti. Dünyada sadece 200 kişide görülen mavi ışık hastası Poyraz bebeğin tedavisi için çaresiz kalan baba, sanayide yaptırdığı fototerapi cihazıyla bebeği tedavi etmeye çalışmıştı.

HALANIN ÇOCUKLARI KARŞI ÇIKTI
Karaciğer nakli yapılması gereken Poyraz bebeğe 46 yaşındaki halası Serpil Arıcan karaciğerini vermeyi kabul etmiş, yapılan tetkiklerde olumlu çıkıncı, mart ayı içerisinde karaciğer nakli için beklenmeye başlanmıştı. Ancak Poyraz bebek için haladan kötü haber geldi. 46 yaşındaki halanın çocukları annelerinin karaciğerini vermesine karşı çıkınca hala da vazgeçti.

ÖNCE SEVİNÇ SONRA ÜZÜNTÜ
Önce sevindiklerini sonra üzüldüklerini belirten baba Servet Ergün, Poyraz bebeğe halasının karaciğerini veremeyeceğini söyledi. Halasının karaciğerinin Poyraza uyduğunu hatırlatan baba Ergün, “Ablamın karaciğeri Poyraz’a uymuştu. Ablam karaciğerini verecekti fakat askerdeki oğlu annesine çok düşkün. Bazı sebepler oldu. Artık ablamdan karaciğerini almayacağız. Ablama düşüncesi için teşekkür ederim. Ama olmadı” dedi.

“SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ”
Poyraz için kadavradan sıra bekleyeceklerini belirten baba Ergün, “Kadavradan sıra bekliyoruz. Şu an sözün bittiği yerdeyim. Karaciğer nakli, verici için risk teşkil etmiyor. 7 yıl önce de eşim kızımıza karaciğerini vermişti.Sağlık hiç bir şeye benzemiyor. İnsanlardan para istemiyorsun karaciğer bu. Poyrazın iki gündür rengi yoğun olarak sarardı. Poyraz artık kadavradan karaciğer beklemeye devam edecek. Hastanelerden gelecek haberi bekliyoruz. Ne zaman haber gelir, nasıl olur bilmiyoruz. Kadavra büyük bir şans. Artık işimiz şansa kaldı” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.