Havadis16.com - 18 Ekim 2018, Perşembe

PROF.DR. BEEKUN:”İnsan davranışlarından sorumludur”

20 Mart 2013
PROF.DR. BEEKUN:”İnsan davranışlarından sorumludur” için yorumlar kapalı
PROF.DR. BEEKUN:”İnsan davranışlarından sorumludur”

ABD NEVADA ÜNİVERSİTESİ’NDEN BURSA’YA GELEN PROF.DR. BEENKUN’DAN
İŞADAMLARINA MESAJ: NİYETİNİZ İYİ DAHİ OLSA HARAMI KABUL EDİLEBİLİR KILMAZ…

Amerika Nevada Üniversitesi Strateji Uzmanı Prof. Dr. Rafik I. Beekun, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Bursa Şubesi’nin etkinliğinde konuştu. Beekun, işadamlarına, “Allah, sizin niyetinizi biliyor ve davranışlarınızdan sorumlusunuz” diye hitap etti.

ABD Nevada Üniversitesi’nden Dr. Beekun, ASKON Bursa Şubesi’nin Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği “İslam’da İş Ahlakı” konulu seminerin konuşmacısı oldu. ASKON Bursa Şubesi Başkanı Ali Turgut’un ve ASKON Bursa Şubesi üyelerinin hazır bulunduğu konferansta konuşan Dr. Beekun, işadamlarının sorumluluklarından kaçmak adına kurumsallığa sığınmalarının yanlış olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Beekun’un, İş alanındaki ikilemleri 3 farklı yaklaşımla ifade ederken, “Bir iş adamı gelirlerini artırmaya çalışmalı ve aynı zamanda masraflarını azaltmalıdır, ancak bu sayede toplum için en büyük fayda saylanabilir. Bir iş adamı daima kanunlara uymalıdır. Bir iş adamı daima “doğru”, “uygun”, ve “adil” olmak gibi prensiplerle paralel hareket etmelidir” dedi.

Prof. Dr. Beekun açıklamasının devamında, “Tevhid inancında, bir insanın yaşamının politik, ekonomik, sosyal ve dini açıdan bir bütünlük içerisinde tutarlı olması, aynı zamanda tüm evren ile de bir bütünlük içerisinde olmasıdır. Bu İslamın dikey boyutudur. Adalet inancında, bu anlamda bir denge ancak bilinçli niyet ile mümkün olur. Bu İslamın Yatay boyutudur” şeklinde konuştu.

İŞ DÜNYASINDAKİ MÜSLÜMANLAR İÇİN ETİK İLKELERİDE

ABD Nevada Üniversitesi’nden Dr. Beekun, iş dünyasındaki müslümanlar için etik ilkeleri de “dürüst ve doğru olun, sözünüze sadık olun, Allah’ı ticaretinizden çok sevin, sahtekarlık yapmayın, rüşvet vermeyin, adil olun” diyerek açıkladı. Konferansın sonunda ASKON Bursa Şubesi Başkanı Ali Turgut, Prof. Dr. Beekun’a teşekkür plaketi verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.