Havadis16.com - 25 Haziran 2018, Pazartesi

Psikolojik destek yaşama bağlıyor

11 Aralık 2013
Psikolojik destek yaşama bağlıyor için yorumlar kapalı
Psikolojik destek yaşama bağlıyor

Acıbadem Bursa Hastanesi Konferans Salonunda Psikiyatri Uzmanı Dr. Bekir Tasalı ve Psikolog Deniz Erden’in ‘’Onkolojide Psikolojik Yardım Metotları’’konulu söyleşisi gerçekleştirildi. Dr. Bekir Tasalı ile Psikolog Deniz Erden’in konuşmacı olarak yer aldığı söyleşide “Kanserde Psikolojik Desteğin Önemi” tartışıldı.

 

Acıbadem Bursa Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Bekir Tasalı, kanser hastalığının psikiyatrik bozukluklara yol açtığını belirterek, hastanın tedavisinde psikolojik desteğin önemli rol oynadığını söyledi.
Psikiyatrik desteğin kanserin fizyolojik tedavisinde tamamlayıcı olduğunu belirten Acıbadem Bursa Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Bekir Tasalı, ‘Kanser, psikiyatrik bozukluklara yol açmada güçlü bir potansiyele sahip. Psikiyatrik destek ise bu hastalıkta tedavinin bütünleyici ve ayrılmaz bir bölümüdür. Bu sebeple hastanın biyolojik ve sosyal değerlendirmesi dikkatli bir şekilde yapıldıktan sonra tedavi rotası hızlıca belirlenmelidir’ dedi.

Psikiyatrik tedavi ile hastanın birçok sıkıntısının giderilmesinin hedeflendiğini ifade eden Tasalı, ‘’Hastanın hayat kalitesini arttırmak, kaygı, depresyon ve diğer psikiyatrik bozuklukları düzeltmek, hastalığa karşı mücadele güç ve dürtüsünü arttırmak, hayatın kişinin kendi denetiminde olduğu duygusunu geliştirmek ve arttırmak, örtülü dahi olsa kızgınlık, öfke, suçluluk gibi duygu ve tepkilerin rahatça ifade edilebilmesini sağlamak, kişinin aile ve sosyal çevresi arasındaki uyumunu güçlendirmek, psikolojik tedaviyle sağlanabilir’ diye konuştu.

Acıbadem Bursa Hastanesi Psikolog Deniz Erden ise; “Kanser tek kişinin hastalığı değil, yakınları ile birlikte yaşanan bir hastalıktır. Tüm yakınların içinde olduğu bir ekip çalışması ile mücadele edilecek bir hastalıktır” sözlerini kullandı. Hastalık öğrenildiğinde hastaların farklı evrelerden geçtiğini kaydeden Erden, bunların inkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme olduğunu belirtti. Tedavi sürecinde olumsuz duyguların bastırılması yerine paylaşılması gerekliliğini savunan Erden, aksi durumda kişilerin hastalıkla başa çıkmasının daha da zorlaştığının altını çizdi.

Dr. Bekir Tasalı ile Psikolog Deniz Erden, konuşmalarının sonunda katılımcılar tarafından yöneltilen soruları yanıtladılar. Halk tarafından yoğun katılım sağlanan etkinliğin sonunda konuklar söyleşiden duydukları memnuniyeti ilettiler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.