Havadis16.com - 13 Aralık 2018, Perşembe

Recep Başkan neden direndi?..

24 Ekim 2017
277 kez okundu
Recep Başkan neden direndi?.. için yorumlar kapalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifalarını istediği 3 belediye başkanı Türkiye’nin siyasi gündeminde tartışma konusu olmaya devam ederken, 3’lü direniş halkası çözüldü!

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe dün gövde gösterisiyle istifa etti.

İstifa süreçlerinin uzaması kamuoyunda “başkanların Erdoğan’a direnişi ve siyasi  geleceklerini sonlandırmaları” olarak değerlendiriliyor ki, katılmamak mümkün değil.

Bu belirsizlik beraberinde bir sürü siyasi dedikoduları da getirdi.

İşte tam bu noktada Recep Altepe, son iki gündür yoğun şekilde duyurusunu yaptıkları Bağlaraltı Mahallesi’ndeki açılış töreninde beklenildiği üzere istifasını açıkladı.

Peki, Recep Altepe niye bu kadar direndi?

Ya da neden bu kadar süre bekledi?

Dün Recep Altepe’ye çok yakın bir isimle görüştüm.

İlk olarak “Neden direniyor? Hem de bu davaya en çok katkı koyan isim olarak direnmesi siyaseten kendisine zarar veriyor” dedim.

Verdiği cevap;

“Evet, en yakınındakiler olarak biz de aynısını söylüyoruz ama o direnmiyor. Sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşüp öyle istifa etmeyi istediği için görüşmeyi bekliyor”  oldu.

Devam etti:

“Recep Bey, iki dönemdir belediye başkanlığı yapıyor. Seversiniz, sevmezsiniz. Ama her girdiği seçimden yerel ve genel, referandum da dâhil olmak üzere kentinin oyunu hep yükseğe çekmiş bir belediye başkanı. Bu insan yetişmiş, nitelikli biri. Şimdi sen bu insana kamuoyunun önünde hiçbir gerekçe göstermeden ‘istifa et’ diyorsun. O da doğal olarak ‘Nedenini söyleyin, istifa edeyim’ diyor. Ayrıca geçen cuma akşamına kadar bizlere söylediği ‘Beni hiç kimse arayıp istifa et demedi, deseler ederdim’ oldu.”

Burada dip not olarak aktarmak istiyorum.

AK Parti genelde vazgeçtiği isimlerle ilgili değişim tasarrufunu sessiz yapmayı tercih ediyor. Geçen yıl Başbakanlık’tan ayrılan Ahmet Davutoğlu ile bir sürü bakan ile genel başkan yardımcısını kamuoyundaki birçok iddiaya rağmen resmi açıklama ile dışlama yoluna gitmedi. Kamuoyunda tartışılmasını önlemek amacıyla gerekçe göstermeden, değişimi sessiz sedasız gerçekleştiriyor.

***

Tabii bu 3 belediyede yaşanan değişim süreci, onların kamuoyuna direniyor görüntüsü vermesiyle sancılı şekle büründü.

Tam bu noktada bir ayrıntıdan bahsetti:

“Bildiğim kadarıyla ancak hafta sonu Başbakan Binali Yıldırım arayarak istifa etmesi gerektiğini söyledi.”

Devamında da şu sitemini iletti.”

“Ben de biliyorsun bu davanın içinde yıllardır mücadele eden biriyim. Cumhurbaşkanımız ve AK Parti Genel Başkanımız Erdoğan’a duyduğumuz güven ve onun arkasından asla şaşmadan yol aldığımızı insanlara gösterecek halimiz yok, önemli olan bu yola baş koymak. Reisin söylediği başımızın tacıdır. Ben Başkan Altepe için de hele hele onlar askerlik dönemlerine dayanan bir dostluğun içindeler öyle olduğunu görüyorum. Ve üzülüyorum böylesine yetişmiş, kentin idaresini almış bir insanı bir anda harcayabiliyorsun. Bakın siyasi hayatı bitti. AK Parti bazen yetişmiş, nitelikli ve davasına bağlı insanlarını harcayabiliyor. Yola beraber çıktıklarını değil, yolda bulduklarını tercih edebiliyor, ama keşke böyle olmasa.”

Altepe’ye yakın olan bu kişi bir de şu noktanın altını özellikle çizdi:

Hani hep kendisini FETÖ’cülükten dolayı vurmaya çalışıyorlar ya, asla ve asla FETÖ ile bağı yok. Olsa bunca yıldır yanındayım en iyi ben bilirim. Evet, çoğu zaman yanındaki danışmanları, yol arkadaşlarının etkilerinde kaldı ve çoğu zaman benim de tasvip etmediğim kararlara imzalar attı ama katiyen FETÖ’cü değil. Dünürü üzerinden de bu yakıştırmayı yapanları esefle kınıyorum, ‘Dünürü FETÖ’cü çıktı’ diye kendisini FETÖ’cü ilan etmek ne derece doğru?”

Son olarak üzüntüsünü belirtti:

Dedim ya, direnmiyor kaldı ki direnmemesi konusunda kendisine de söyledim, beklediği sadece Cumhurbaşkanımızdan küçük bir telefondu. Bugün(dün) saat 16.00’daki açılış töreninde istifasını kamuoyuna açıklayacak.

***

Nitekim de bu istifa açıklandı, söylenen saatte ve yerde…

Bursa için hayırlısı olur.

Şunu da ifade etmeliyim ki…

Başkan Recep Altepe’yi 1991 yılından bu yana siyaseten tanırım. AK Parti kurulduğunda Büyükşehir Belediye Meclisi’nde tek belediye meclis üyesi olarak siyasette büyük bir risk aldı. Sonra Recep Tayyip Erdoğan’la çıktığı siyasi yolculukta önce Osmangazi Belediye Başkanı ardından da Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Siyasi kariyerinin tam doruğuna gelmişken şimdi böyle bir sonla karşılaşması hakikaten kendisi için ‘kötü oldu’ diyebilirim.
Açıkçası, Rahmetli Hikmet Şahin’in 2009 yılı seçimlerinde yaşadığı bir tablo hatta kamuoyunda bu kadar tartışılmasıyla daha da acı bir sonla belediye başkanlığı görevini sonlandırması, geçmiş kariyere yakışmadı.

Keşke, Cumhurbaşkanı iki hafta önce uçakta yaptığı “3 sorunlu ilden biri Bursa” dediğinde çıkıp;

“Ben ülkeme hizmet etme davamın ve bu davamın lideri Cumhurbaşkanımızın her daim arkasındayım. Nerede bana görev verilir, ihtiyaç duyulursa orada olacağımı belirttiğim gibi ne zaman bana görevi bırak derlerse de seve seve bırakacağımı da bilmeliler” deyip istifasını sunsa idi.

İnanın, şu anda alkışlarla uğurlanan bir başkan konumunda olacaktı ve yeri geldiğinde de AK Parti onu mutlaka değerlendirecekti diye düşünüyorum. En azından böyle bir anda dışlanmayacaktı!..

***

Tüm bu gelişmelerin ardından, aldığım bilgiye göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başkan Altepe’yi istifa etmeden 10 dakika önce telefonla aradı. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Ankara’ya gel görüşelim” dediği Altepe’nin ise; “Sayın Cumhurbaşkanım birazdan istifamı açıklayacağım. Artık gelmeme gerek kalmadı” ifadelerini kullandığı öğrenildi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.