Havadis16.com - 17 Kasım 2018, Cumartesi

Rekor başvuru yine AK Parti’de!

1 Mayıs 2018
203 kez okundu
Rekor başvuru yine AK Parti’de! için yorumlar kapalı

AK Parti 2002 yılından bu yana iktidarda. Yerel ve genel olmak üzere girdiği 8 seçimde de kendi oyunu geçerek sandıktan hep birinci parti çıktı. Tek başına iktidarda olmanın verdiği avantajın da etkisiyle doğal olarak her seçimde milletvekili, belediye başkanı ve belediye meclis üyesi gibi siyasi makamlar için adayların en çok başvuru yaptığı parti oluyor.

24 Haziran erken seçim sürecinde de gelenek değişmedi.

Seçime girecek 11 partinin içinde yine milletvekili aday adaylığı başvurusunun en fazla yapıldığı parti AK Parti.

İlk açıklanan takvime göre aday adaylığı başvurusu pazar günü sona erecekti, ancak yoğun başvuru karşısında süre 2 Nisan Çarşamba gününe kadar uzatıldı.

Resmi olarak açıklanmamakla beraber dün itibarıyla il başkanlığına başvuru yapan aday adaylarının sayısı 200 civarındaydı.

Bu sayının çarşamba günü 300’e ulaşması bekleniyor.

7 Haziran 2015 seçimleri sürecinde AK Parti Genel Merkezi’ne 6 bin 223 kişi milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunmuştu.

Bu seçimlerde sayının 7 bine ulaşacağı ifade ediliyor.

******                                 ******                     *******

AK Parti’ye hafta sonu başvuru yapanların içinde yine tanıdık isimler vardı.

Son gün 1 Kasım 2015 Genel seçimlerinde milletvekili aday listesinde yer alan Bülent Büke, Mustafa Esgin, Ahmet Kılıç, Dinçer Akyel yeniden milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Yine İl eski Başkan Yardımcısı Hasan Kılıç, İl Sağlık eski Müdürü Dr. Osman Ayyıldız, Mali Müşavir Şener Öztürk, Mudanya eski İlçe Milli Eğitim Müdürü Osman Şeker, Yenişehir eski Belediye Başkanı Bülent Hamdi Cingil, Büyükşehir Belediyesi eski Kültür AŞ Genel Müdürü Rıfat Bakan, Mudanya İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Ayşen Taşkın Gencer milletvekili adaylığı için başvuruda bulunan tanıdık isimler olarak ön planda yer aldı.

BU SEFER BAY EKİNCİ ADAY

Bursa kamuoyunun daha doğrusu Bursa bürokrasisinin yakından tanıdığı bir isim de Yılmaz Ekinci. Yılmaz Ekinci geçen hafta içinde Bingöl’den milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulundu.

Uludağ Üniversitesi Kamu Yönetimi’nden mezun olan ve 2004’ten 2011 yılına kadar Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki önce BURKENT sonra da BUSKİ’de genel müdür yardımcısı olarak çalışan Yılmaz Ekinci, 2010 yılından itibaren de Kalkınma Bakanlığı’nda, yatırım ve projelerden sorumlu Bakan Müşaviri, olarak çalışıyordu.

Yılmaz Ekinci’nin eşi Ayşe Mehtap Ekinci de bildik isim, çünkü eşi de 2015 genel seçimlerinde Bursa’dan milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunmuştu.

Mehtap Ekinci de eşi Yılmaz Ekinci gibi donanımlı biri. 2015 yılında AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları’nda Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcısı görevinde bulunduktan sonra çeşitli kademelerde görev yaptı. Bir süre önce de AK Parti Genel Merkezi’nde, Tanıtım Medya Başkanı Dr. Cevdet Yılmaz’ın Başkan Yardımcısı olarak görevlendirildi.

Eşinden sonra adaylık başvurusunda bulunan Yılmaz Ekinci’nin, Bingöl’den şansının bir hayli yüksek olduğu ifade ediliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.