Havadis16.com - 17 Kasım 2018, Cumartesi

Rekor başvurunun nedeni ne?

4 Mayıs 2018
169 kez okundu
Rekor başvurunun nedeni ne? için yorumlar kapalı

Tam da beklediğim gibi oldu. AK Parti, seçime girecek siyasi partiler içinde milletvekili aday adaylığında rekor başvuru ile birinci sırada yer aldı. 1 Mayıs Salı günü “Rekor başvuru yine AK Parti’de” başlıklı yazımda şu değerlendirmeyi yapmıştım:

“Resmi olarak açıklanmamakla beraber dün itibarıyla İl Başkanlığı’na başvuru yapan aday adaylarının sayısı 200 civarındaydı.

Bu sayının çarşamba günü 300’e ulaşması bekleniyor.

7 Haziran 2015 seçimleri sürecinde AK Parti Genel Merkezi’ne 6 bin 223 kişi milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunmuştu.

Bu seçimlerde sayının 7 bine ulaşacağı ifade ediliyor.”

O günkü değerlendirmem dünkü resmi rakamlarla örtüştü. Bursa’da İl Başkanlığı’na 301 başvuru yapılırken, toplamda AK Parti’ye 7 bin 300 başvuru yapıldı.

******                     ******                            ******

Doğal olarak bu kadar çok başvuru yapılması gözlerin de bu partiye çevrilmesine neden oldu.

Kamuoyunda AK Parti listesine yönelik pek çok değerlendirme mevcut. Özellikle  mevcut milletvekilleri ile eski milletvekillerinin başvuruları ve teşkilatlardan istifalar dikkat çekerken,  gençlerin, devlet memurlarının çokluğu da ilgi uyandırıyor.

Hatta listeler didik didik edilerek “kimi ararsan var!” şeklinde espri konusu bile oluyor.

Peki, bu kadar çok başvurunun nedeni ne?

******                    ******                             *****

Çok basit.

Birincisi, AK Parti’ye duyulan güven.

İkincisi, ülkenin istikrarının ve istikbalinin devamı noktasında  bedenen, fikren ve manen katkı koymak, taraf olmak.

AK Parti siyasal alanda var olduğundan beri siyaseti uç noktalardan merkeze çeken bir çizgi izledi. Kimseyi ötekileştirmedi, her bir bireyi kapsadı ve siyaset alanını genişletti.

Hatırlarsak, son 10 yıl öncesine kadar siyaseti sadece siyasetçiler ve parası olanlar yapıyordu. Çok biliyoruz parayı bastırıp milletvekili aday listesinde yer alanları. Hatta, iktidardaki partinin ilk sıralarının neredeyse açık artırma usulü satıldığını…

Bırakın engellilerin, dezavantajlı kesimin listelerde yer almasını, adaylık başvurusu yapmalarına bile imkân yoktu.

Kadınların da öyle…

Erkek egemenliğinde kadınların temsil oranı binde birlerde idi.

AK Parti ile bu durum değişti.

Milletvekili koltukları herkese açıldı. TC vatandaşı olan her bir birey siyasete katılırken, milletvekili, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği gibi seçimle gelebilecek her bir yönetim kademesinde görev alma fırsatı doğdu. Bu koltukları ulaşılır hale getirdi.

Listeleri inceledim, işçisinden memuruna, öğrencisinden profesörüne, gencinden yaşlısına,  esnafından patronuna, eski ilçe başkanından il başkanına, engellisinden kadınına, milletvekilinden bakanına kadar her kesimden aday adayı var.

Görüntü net. AK Parti milletin partisi.

Ve bu seçimleri doğuran süreçte durum biraz daha farklı olduğu için ülkesini, milletini seven ve bu partinin istikrarın, istiklalin teminatı olduğunu gören her bir birey ile teşkilatlarda çalışan her bir partili vefasından hareketle partisine destek çıktı.

“Ben buradayım” dedi.

Bugün ülkemizin üzerinde oynanan oyunda tek amaç Recep Tayyip Erdoğan’ı yok etmek, onun liderliğini yaptığı iktidar partisini de devirmek.
Gün Cumhurbaşkanı’na ve iktidar partisine destek çıkma günü. İşte genel anlamda rekor başvuruların sebebi bundan ibaret!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.