Havadis16.com - 24 Haziran 2018, Pazar

Rekor üstüne rekor

1 Eylül 2016
Rekor üstüne rekor için yorumlar kapalı
Rekor üstüne rekor

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, Bursa’da gerçekleştirilen organ bağışı çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanlığı’nın son yıllarda organ nakli ve bağışını arttırma konusunda çeşitli çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Dr. Akan ‘’Bursa bölgemiz yürütülen bu etkinlikler ile, 2016 yılı ilk sekiz ayı itibariyle organ bağışı istatistiklerinde yine ilk sıraya yerleşmiştir. Etkinlikler ile organ nakline ve organ bağışına dikkat çekerek konuyla ilgili duyarlılığı arttırmak amaçlanmaktadır” dedi.

2015 yılında 15 pmp (milyon nüfus başına düşen kadavra verici sayısı) oranı ile Türkiye’de en yüksek rakama ulaşıldığı bilgisini veren Dr. Akan “Bursa, organ bağışı ve organ nakli konusunda başarılı çalışmalar yapan illerimizden biridir. Bölgemiz, 2009 yılında milyon nüfus başına 1,8 pmp oranı ile başlayan organ bağışı çalışmalarında; 2015 yılı itibariyle 15 pmp oranlarına ulaştı ve bu konuda birçok gelişmiş Avrupa ülkesinin oranlarını yakaladı. 2016 yılı ilk 8 ayı itibariyle de 89 donör sayısına ulaşan bölgemiz, 17 pmp oranı ile geçen senenin de üzerine çıkarak liderliğini sürdürmeye devam ediyor.  Bu çalışmalar ile sene sonunda hedeflediğimiz 20 pmp oranını da aşarak dünyada birçok gelişmiş ülkeyi geride bırakacağız” şeklinde konuştu.

Bursa Bölgesi’nde bugün itibariyle toplam bin 435 hastanın organ nakli beklediğinin altını çizen Dr. Akan, ‘’Dört solid organ, üç kornea nakil merkezi bulunan bölgemizde; bin 195 hastamız böbrek, 189 hastamız karaciğer, 51 hastamız ise kornea nakli olabilmek için bekleme listelerine kayıtlı bulunmaktadır. Bursa Organ Nakli Bölge Koordinasyon Merkezimizin çalışmaları ve vatandaşlarımızın organ bağışı konusunda göstermiş oldukları duyarlılık sayesinde yaşama umudu organ nakline bağlı olan birçok hasta, nakil olarak sağlığına kavuşabilecektir’’ ifadelerini kullandı.

Halk Sağlığı’ndan Destek

Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye çapında başlattığı kampanya ile organ bağışı araçlarının halkı bilgilendirmek için yola çıkacağına dikkat çeken Dr. Akan, “İlimizde de Bakanlığımızın direktifleri doğrultusunda Halk Sağlığı Müdürlüğümüz bünyesinde bulunan Sağlıklı Yaşam Araçları’ndan birisi, konuyla ilgili farkındalık oluşturma amacıyla hazırlandı. Bu aracımızda organ bağışı ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları yapılacak. Kendi rızası doğrultusunda organ bağışı kampanyasına destek verecek vatandaşlarımızın kaydını tutacak. Yine konu ile ilgili çeşitli broşür ve hediyeleri vatandaşlarımıza takdim edecek. Halk Sağlığı Müdürlüğümüzün organ bağışına vereceği destekle organ bağışında liderliği iki yıldır elinde bulunduran Bursa’yı daha da üst seviyelere çıkaracağız” diye konuştu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.