Havadis16.com - 19 Aralık 2018, Çarşamba

Reza Zarrab ilk kez mahkemede

30 Kasım 2017
Reza Zarrab ilk kez mahkemede için yorumlar kapalı
Reza Zarrab ilk kez mahkemede

ABD’de Mehmet Hakan Atilla Davası’nda beklenen oldu ve İran asıllı iş adamı Reza Zarrab ilk kez hakim karşısına çıktı. İran ile olan para trafiğini anlatan ve Zafer Çağlayan’a rüşvet verdiğini iddia eden Zarrab, dönen trafikte sorumlunun Mehmet Hakan Atilla olduğunu ileri sürdü. Mahkemeye zaman zaman delil olduğu sürülen kayıtlar sunan savcılık, Türkiye’deki bankacılık sistemine ilişkin de çeşitli iddialar ileri sürdü.

Mehmet Hakan Atilla’nın yargılandığı davanın ikinci gününde Reza Zarrab, ilk kez mahkeme önüne çıktı. Duruşmanın sabahki bölümüne ayaklarında zincirle getirilen Zarrab, FBI kontrolünde cezaevinde kaldığını ve savcılıkla verilecek ceza konusunda herhangi bir anlaşma yapmadığını ileri sürdü

Zarrab önümüzdeki üç gün boyunca ifade verecek. Davanın bir başka tanığı da Türkiye’den kaçan FETÖ firarisi bir polis olacak. Birkaç gün içinde o tanığın da dinlenmesi bekleniyor.

Savcılar Hakan Atilla’yı İran’a uygulanan yaptırımları delen sistemi tasarlamakla, Zarrab’ı da sistemi uygulamakla suçluyor. Halkbank eski Genel Müdür Yardımcısı Atilla, duruşmanın ilk gününde hakkındaki suçlamaları reddetmişti. Atilla’nın avukatları Zarrab’ın cezaevinden çıkmak için Atilla’ya iftira attığını söylemişti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.