Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Roda İmam Hatip Lisesi Gemlik’e çok yakışacak

15 Mart 2013
Roda İmam Hatip Lisesi Gemlik’e çok yakışacak için yorumlar kapalı
Roda İmam Hatip Lisesi Gemlik’e çok yakışacak

Gemlik Belediyesi’nin Bursa Valiliği ve RODA Limancılık A.Ş. ile 8 Haziran 2012 tarihinde yaptığı protokol gereği, RODA Limancılık A.Ş. tarafından yapımı üstlenilen Gemlik İmam Hatip Lisesi’nin Temeli görkemli bir törenle atıldı. Gemlik’in 2. İmam Hatip Lisesi olacak olan ve hem Ortaokul hem de Lise olarak eğitim ve öğretim vermesi planlanan okul 9 dönüm arazi üzerine inşa edilecek. 24 Derslikli, Modern Laboratuarlı ve Modern Kütüphaneli okulun temeli Hamidiye Mahallesi 283. Sokak No 2’deki alanda atıldı.

Temel atma törenine Ak Parti Bursa Milletvekilleri Mustafa Öztürk, İsmail Aydın ve İsmet Su, Gemlik Kaymakamı Cahit Işık, Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen, İlçe Emniyet Müdürü Kenan Kerdiğe, RODA Limancılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Kağıtçıbaşı, Ak Parti İlçe Başkanı Necdet Yılmaz, Belediye ve İl Genel Meclisi üyeleriyle, sivil toplum örgütü yöneticileri, daire müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldılar. Bir dakikalık Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenlerde Bursa Kur-an Okuma Şampiyonu, Gemlik İmam Hatip Lisesi Öğrencisi Abdullah Doğan, Kuran Tilaveti sundu. Gemlik İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ercümen’de yaptığı açılış konuşmasında, İlçenin 2. İmam Hatip Lisesi olacak olan okulun, bölgede bulunan Çınar, Şehit Ethem Yaşar ve Lale Kemal Kılıç İlköğretim Okullarının yükünü azaltacağını söyledi.
RODA Limancılık A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Kağıtçıbaşı’da konuşmasında böyle bir eserin kazandırılmasında aktif rol oynadıkları için ortaklarıyla birlikte büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Günümüzde toplumların sosyal, ekonomik ve teknolojik olarak geliştiğini ve bu alanlarda ülkeler arasında büyük ve acımasız bir rekabet geliştiğini anlatan Ergün Kağıtçıbaşı, Taş, Tunç, Tarım, Sanayi çağlarından sonra günümüzün Bilgi, Eğitim- Öğretim ve Teknoloji çağı olduğunu kaydetti. Bu acımasız yarışta yarınları kucaklamak için, evlatlarımıza sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Kağıtçıbaşı, “Bizler evlatlarımıza en doğru bilgi, en kaliteli eğitim, en iyi öğretimi vermek zorundayız. Bunlar evlatlarımızın en doğal hakkı olduğu kadar bizlerinde birinci görevidir. Ülkemize, ülkemizin geleceğine, ilkelerimize sahip çıkacaksak, bunu önce evlatlarımızdan başlatmalıyız. Gidemediğin yol nasıl senin değilse, yetiştiremediğin evlat da senin değildir. Eğitim ve Öğretime yapılan yatırım, ülkemizin geleceğine, evlatlarımıza yapılan yatırımdır. Ülke ve kamu adına en yararlı yatırımdır. Ortaklarımız ve şirketimiz adına, faziletli, bilgili, görgülü evlatların yetişeceğinden şüphe duymayarak, hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi. Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’da, iki yıllık kendi dönemlerinde ilçe tarihinde görülmemiş alt yapı, spor ve sosyal tesis yatırımlarının yanı sıra, kamulaştırma alanlarında da büyük hizmetler verdiklerini açıklayarak, yine kendi dönemlerinde 4 adet protokol imzalanarak ilçeye 120 derslik kazandırılacağını söyledi. Hayırsever Kurum, Kuruluş ve işadamlarına teşekkür eden Refik Yılmaz, GEMPORT’un yapacağı yeni Lise temelini önümüzdeki günlerde atacaklarını, Ali Kütük Ortaokulu ve Roda İmam Hatip Lisesi ile birlikte BORUSAN A.Ş.’nin yapacağı ortaokulu da 2013-2014 eğitim ve öğretim yılına
yetiştireceklerini açıkladı. Gemlik’e iki Pazar yeri, bir kültür evi ile birlikte önümüzdeki yıl da iki okul daha kazandıracakları müjdesini veren Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz, “Biz hizmet için buradayız. Milletimizin hizmetçisi olmak için buradayız. Allah herkese, milletine hayırlı işler yapmayı, hayırlı tesisler inşa etmeyi nasip etsin. Ben Roda Limancılık ve diğer hayırsever kurum, kuruluş ve işadamlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu. İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar’da, 2003 yılında Bursa’da 8 bin 300 olan derslik
sayısının günümüz de 13 bin 500’e çıktığını ancak Bursa’nın 7 bin derslik açığının daha bulunduğunu bildirdi. Roda Limancılığın Bursa’da da eğitim ve öğretime katkı sunduğunu hatırlatan Gülsar, okul ve derslik yatırımlarında emeği geçen herkese teşekkür etti.
Gemlik Belediye Başkanvekili Refik Yılmaz’ı kutlayarak konuşmasına başlayan ve ilçeye önemli hizmetlerin yanı sıra bu yıl içinde 4, gelecek yıl içinde 2 okul sözü veren Yılmaz’a teşekkür eden Bursa Milletvekili Mustafa Öztürk’te, 28 Şubat dönemiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 28 Şubat sürecinde sadece İmam Hatiplerin değil, meslek liselerinin ve Türkiye’nin önünün kapatıldığına dikkat çeken Mustafa Öztürk, “Karanlık düşüncelerimizi sürdürüp, Türkiye’nin kaynaklarını sömürelim istediler., Bunlara dur diyecek olan, faziletli, ahlaklı, bilgili gençliğin önünü kapattılar. Artık o günler geçti. Türkiye’nin geleceğinin inşa edildiği dönem başladı. Üniversitelerin artırılması, bedava kitapların verilmesi, burslar, yurtlar bunun bir başlangıcıdır. Dünya ile rekabet eden bir gençlik geliyor” diye konuştu. 4+4+4 sistemini eğitim reformu olarak nitelendiren Mustafa Öztürk, bu sistemle öğrencilerin yetenekli oldukları alanlara göre yetiştirileceğini savundu. Öztürk, sadece İmam Hatiplerin değil, meslek liselerinin de önünü açtıklarını ifade ederek, Roda Limancılık Yöneticilerine teşekkür etti.

Gemlik Kaymakamı Cahit Işık’da, veciz sözler ve Atasözleri ile renklendirdiği konuşmasında, tarih bilincine, eğitim ve öğretimin önemine vurgu yaptı. Kurban kesiminin ardından, protokol üyeleri temel atma butonuna hep birlikte basarak, ilk harcı döktüler. Gemlik Müftüsü Muammer Turan’da dua okuttu. 24 Derslikli okulun yaz aylarında tamamlanıp, 2013-2014 eğitim ve öğretim yılına yetiştirileceği açıklandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.