Havadis16.com - 16 Ekim 2018, Salı

Rusya Genelkurmay Başkanı da listede

29 Nisan 2014
Rusya Genelkurmay Başkanı da listede için yorumlar kapalı
Rusya Genelkurmay Başkanı da listede
Ukrayna’daki gelişmelere yönelik yaptırım listesini 15 isimle genişleten AB, Rusya Genelkurmay Başkanı Gerasimov’a da yaptırım uygulama kararı aldı. 

Avrupa Birliği’nin (AB), Ukrayna’daki gelişmeler bağlamında genişlettiği, Birlik ülkelerine seyahat yasağı uygulanacak ve mal varlıkları dondurulacaklar listesine Rusya Genelkurmay Başkanı Valeri Vasilyeviç Gerasimov da eklendi.

AB’nin dün yaptırım uygulama konusunda uzlaştığı 15 isim, bugün AB Resmi Gazetesi’nde yayınlandı. Listede Gerasimov’un yanı sıra Başbakan Yardımcısı Dimitri Nikolayeviç Kozak, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Kırım Federal Bölgesi’nden” sorumlu tam yetkili temsilcisi Oleg Yevgeniviç Belaventsev, Kırım’dan Sorumlu Bakan Oleg Genrikoviç Savelyev ile Sivastopol Valisi Sergey İvanoviç Manyailo da yer aldı.

Listede yer alan parlamenterler ise Rusya Federasyonu Konseyi üyesi Olga Fedorovna Kovatidi, Duma Başkan Yardımcıları Ludmila İvanova Şetsova ve Sergey İvanoviç Neverov oldu.

AB’nin, ana istihbarat direktörlüğü GRU’dan listeye dahil ettiği isimler İgor Dimitriyeviç Sergun ve İgor Strelkov olurken, Doğu Ukrayna’daki bazı resmi binaların ele geçirilmesinde aktif rol oynayan “Güneydoğu Ordusu” ile bağlantılı isimler German Prokopiv, Valeriy Bolotov, “Donetsk Cumhuriyeti”  bağlantılı Andriy Prgin, Denys Puşyilin ve Sergey Gennadeviç de listeye alındı.

AB’nin Ukrayna’daki gelişmeler bağlamında yaptırım uyguladığı Rus ve Kırımlı yetkililerin sayısı son eklemeyle 48’e yükseldi.

Yaptırımlar genişletilebilir

AB, Rusya’ya, Ukrayna’nın doğusunda tansiyonun düşürülmesi için somut adımlar atması çağrısında bulunarak, gerekirse yaptırımları ilerleteceği uyarısı yaptı.

AB üyeleri dün Ukrayna’nın doğusundaki olaylar nedeniyle mal varlıklarını dondurduğu 15 Rus yetkiliye daha vize yasağı getirme kararı almıştı. Aralarında Başbakan Yardımcısı Dimitri Kozak, Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov ve Askeri İstihbarat (GRU) Başkanı İgor Sergun’un da bulunduğu ilave listeyle AB’nin “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, bağımsızlığını ve egemenliğini tehlikeye attıkları” suçlamasıyla yaptırımuyguladığı Rus yetkililerin sayısı 48’e ulaştı.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, yaptığı yazılı açıklamada, Ukrayna’nın doğusunda kötüleşen güvenlik durumundan dehşete düştüğünü belirterek, Harkiv Belediye Başkanı Gennady Kernes’in öldürülmesini ve Slovyansk kentinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin Rusya yanlıları tarafından alıkonulmasını kınadı.

Ashton, Ukrayna’nın doğusundaki olayların, 17 Nisan’da Cenevre’de Rusya, Ukrayna, AB ve ABD’nin imzaladığı, tansiyonun düşürülmesi ve güvenliğin yeniden tesisi için atılacak anahtar adımları belirleyen ortak deklarasyonla bağdaşmadığını vurguladı.

Ukrayna hükümetinin Cenevre Deklarasyonu çerçevesinde attığı, bölgelerin yetkilerinin artırılması, Rusçanın statüsünün iyileştirilmesi ve silah bırakacak militanlar için af tasarısı hazırlanması gibi adımları memnuniyetle karşıladığını belirten Ashton, “Rusya’ya şimdi Cenevre anlaşmasını destekleyecek somut eylem çağrısı yapıyorum” ifadesini kullandı.

Catherine Ashton, Ukrayna’daki gelişmeleri yakından izlemeyi sürdüreceklerine ve gerekirse “yeni bireysel” yaptırımları gündemlerine alacaklarına işaret etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.