Havadis16.com - 11 Aralık 2018, Salı

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ UYARDI

11 Ocak 2016
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ UYARDI için yorumlar kapalı
SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ UYARDI

Bursa merkez ve ilçelerinde olumsuz hava koşulları ve lodosun sebep olduğu karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, “Bütün vatandaşlarımızı dikkatli olmaya çağırıyoruz” dedi. Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, son zamanlarda artan karbonmonoksit zehirlenmeleri nedeniyle açıklamalarda bulundu. Zehirlenmelerin en önemli nedeninin tedbirsizlik olduğunu dile getiren Dr. Akan, “Karbonmonoksit zehirlenmesi genellikle hissedilmez; baş ağrısı, burun akıntısı gibi belirtiler ortaya çıktıktan çok kısa süre sonra bilinç kaybı ve ölüm gerçekleşir. Ayrıca fark edildiği aşamada kalıcı hasara sebep olacak kadar ilerlemiş zehirlenme durumu da görülebilir” şeklinde konuştu.

En önemli tedbirin lodoslu havalarda yakıtlı ısıtıcıların yakılmaması olduğunu belirten Dr. Akan “Lodos esnasında bacalar üzerinde oluşan ters hava akımı, bacaların açık bile olsa işlev görmemesine sebep olur. Sobadaki yakıt baca yoluyla yeterince oksijen alınmadığı için tam yanamaz, oluşan karbonmonoksit gazı, yine bacanın yeterince çekiş sağlayamaması nedeniyle yaşanan mekâna dolar ve zehirlenmeye sebep olur. Bu nedenle lodoslu havalarda vatandaşlarımızdan ricamız kesinlikle soba ve hermetik olmayan kombilerini yakmamalarıdır” ifadelerini kullandı.

Bacalar Usulüne Uygun Olmalı

Soba bacalarının usulüne uygun olması gerektiğini vurgulayan Dr. Akan, “Bacalarımızın usulüne uygun ve doğru malzemeden yapılmış olması, baca bağlantılarının izole edilerek sızdırmazlıklarının sağlanmış olması ve bacaların temizliklerinin zamanında yapılması yine karbonmonoksit zehirlenmelerinin önüne geçmek için elzemdir. Ayrıca vatandaşlarımızı ısıtıcı cihazlarının bulunduğu odalarda mutlaka menfez bulundurmaları gerekir” diye konuştu.

Menfezleri Kapamayın

Evlerdeki menfezlerin kapatılmaması gerektiğinin altını çizen Dr. Akan, “Maalesef Bursa’da daha önceki yıllarda evlerde yaptığımız çalışmalarda menfezlerin büyük oranda kapalı olduğunu gözledik. Toz ve soğuk hava girmesin diye kapatılan menfezlerin açık olması hayati derecede gereklidir. Ayrıca kendinizde veya ailenizde karbonmoksit zehirlenmesine dair şüphe duyuyorsanız hemen 112 acil servisi arayın” dedi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.