Havadis16.com - 18 Temmuz 2018, Çarşamba

Şahinkaya’da Birleşmiş Milletler modeli öğrenci buluşması

30 Mayıs 2014
Şahinkaya’da Birleşmiş Milletler modeli öğrenci buluşması için yorumlar kapalı
Şahinkaya’da Birleşmiş Milletler modeli öğrenci buluşması

Özel Şahinkaya Koleji, öğrencilerinin 24-26 Mayıs tarihleri arasında düzenlediği MUN (Model United Nations – Model Birleşmiş Milletler) Konferansı ile Bursa’da bir ilki gerçekleştirerek devlet okulu öğrencilerine MUN’u tanıttı.

120 öğrencinin katıldığı Şahinkaya MUN organizasyonunda, ‘Silahsızlandırma Komitesi’ ve ‘Sosyal ve İnsani Komite’ olarak iki konu ele alınırken, komitelere katılan her öğrenci bir ülkeyi temsil etti ve o ülkenin delegesi olarak komitede yerini aldı.

Silahsızlandırma Komitesi’nde Orta Doğu’da nükleer silahlardan arınmış bir bölge oluşturulması, Sosyal ve İnsani Komitede ise Kırım’daki demokrasi eksikliği ve uluslararası kurallar olmak üzere önemli politik konular işlendi.

Şahinkaya Koleji’nin ev sahipliği yaptığı konferans, Ali Osman Sönmez Fen Lisesi, Özlüce Anadolu Lisesi ve Bursa Erkek Lisesi öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilirken komitelerde dünyadaki güncel konular ve uluslararası sorunlar gençlerin perspektifinden tartışıldı.

Komitelerde tartışılan konular üzerine fikirlerini ortaya koyan delegeler, sorunlar üzerine farklı öneri ve çözümler sundular. Toplantı sonunda tüm delegelerin sunduğu çözümlerin birleştirildiği bir yasa tasarısı oluşturuldu ve komitelerde oylama yapılarak kabul edildi.

Şahinkaya Koleji, bir ilke öncülük etti

Şahinkaya Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Şahinkaya, “Bursa’da ilk defa Şahinkaya Koleji öncülüğünde düzenlenen MUN organizasyonunun amacı, öğrencilerin İngilizce sunum yapma topluluk karşısında konuşma yeteneklerini geliştirmenin yanı sıra özgüvenlerini arttırmak, araştırmacı ruhu desteklemek ve dünyadaki gelişmelerin bilincinde olmalarını sağlamaktır. Ayrıca gençlerimiz arasındaki diyalog kültürünü geliştirirken sosyalleşmelerini de zemin oluşturuyoruz” açıklamasını yaptı.

Düzenlenen konferans sayesinde öğrencilerin yeni dostluklar kazandıklarını belirten Şahinkaya Koleji İngilizce öğretmeni Emel Güceyü ise, “Geleceğimizi emanet edeceğimiz neslin dünya sorunlarıyla ne kadar ilgili olduklarını gösteren ve demokratik kültürle paylaştıkları çözümleriyle herkese örnek oldukları bu konferans, Model Birleşmiş Milletler’in anlamını en iyi şekilde vurgulamış oldu” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.