Havadis16.com - 16 Aralık 2018, Pazar

Sanayici bu ortamda leasingle yatırım yapıyor mu?

9 Ağustos 2018
158 kez okundu
Sanayici bu ortamda leasingle yatırım yapıyor mu? için yorumlar kapalı

Türkiye’nin 2001 yılındaki ekonomik krizine benzer bir süreçten geçtiği şu çalkantılı dönemde, Uludağ Organize Sanayi Bölgesi’nin, yatırım taleplerini hızlandırmak amacıyla Halk Leasing ile protokol anlaşması yapacağı duyurusunu alınca gazeteci arkadaşım Mutlu Çınar’ın davetini hemen kabul ettim.

Çünkü hem sanayiciye hem de yatırım finansmanı sağlayan devlet bankasının yetkilisine, ‘Böylesine bir kriz döneminde dövizle borçlanmak iş insanını korkutmuyor mu?’ diye sormak istedim.

Öyle ya…

Cebimizdeki kredi kartının borcu bile bizleri bu dönemde fazlasıyla korkuturken, küçük ve orta ölçekli işletmeler nakit sıkıntısı yüzünden siftah yapamaz duruma gelirken ve sadece onlar mı?..

Devletin kurumlarından belediyeler bile neredeyse nakit darboğazı içinde kıvranırken…

İş dünyasının durumunu yerinde öğrenmek istedim.

******                        *******                          ******

Uludağ Organize Sanayi Bölgesi malum ihracat ağırlıklı üretim yapan bir bölge.

Dolayısıyla şu anda Türkiye’yi ayakta tutan ihracat artışında bu bölgelerdeki firmalar dövizle alım satım yaptıkları için küçük ve orta ölçekli esnaf ile çalışan kesim ve memurun içinde bulunduğu darboğazdan pek fazla etkilenmiyorlar.

Ya da biz öyle biliyoruz…

Dün imza töreninde Halk Leasing Genel Müdürü Çabuk’a sordum:

Böyle bir ortamda leasing ile borçlanıp yatırım yapma talebi nasıl?”

Dedi ki:

“94 krizinde ev mağdurları vardı, 2001 krizinde kredi kartı mağdurları, 2008’de daha çok Uzak Doğu para birimiyle borçlananlar veya iş yapanlar mağdur oldu. Şimdi içinde bulunduğumuz krizin nedenleri biraz farklı. Elbette finansal taleplerde azalma var.”

Müdür Bey’in konuşmasını bir iş adamı keserek “Ben hanımefendiye katılmıyorum. Neticede bizler dövizle alım satım yapıyoruz, sanayici leasing kullandığında dövizle kullanacağı için etkilenmeyecek” dedi.

Bu sanayici söylediğine göre daha önce leasing kullanmış.

Genel Müdür bu sanayicinin sözleri için “Doğru söylüyorsunuz beyefendi, ama hanımefendinin söylediği bir boyut da var.” diye eklemede bulundu.

Gürsu OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aydın da “Şu kriz döneminde bu anlaşmanın yatırımcımıza faydalı olacağı kanaatini taşıdığımız için buradayız” diye konuştu.

*******                                    ******                       ******

Tam finans yetkilisini bulmuşken kaçırmak olmazdı, çıkışta yalnız yakaladığım Genel Müdür’e bu sefer hakikaten “İş dünyasının durumunu merak ediyorum. Gerçekten bu tür borçlanmalara cesaret edebiliyor mu?” dedim.

O da “Bakın” dedi, “Biz yatırımcının makine ve ekipman gibi büyümesi için gerekli olan finansal desteği sağlıyoruz. Ya TL bazında, ya da dövizle. Türkiye’nin içinde bulunduğu durum malum. Biz de biliyoruz ki böyle bir ortamda iş dünyasında yatırım olanakları azalır. Ama biz bu tür anlaşmalarla iş dünyasına bir anlamda can suyu olmayı, moral vermeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.