Havadis16.com - 09 Aralık 2018, Pazar

SANAYİCİLER AR-GE REFORM PAKETİNİ DEĞERLENDİRDİ

18 Ocak 2016
SANAYİCİLER AR-GE REFORM PAKETİNİ DEĞERLENDİRDİ için yorumlar kapalı
SANAYİCİLER AR-GE REFORM PAKETİNİ DEĞERLENDİRDİ

MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Gürses, TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkanı Osman Arslan ve BEKSİAD Başkanı Halil Atalay, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan “Ar-Ge Reform Paketi”ni değerlendirdi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Gürses:

“Ar-Ge demek katma değeri yüksek mallar üretebilmek demektir. Bu nasıl yapılabilir ? Ar-Ge olmadan bunu yapamazsınız. Gelişmenin, büyümenin, dünya ile rekabet edebilmenin özünde Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları yatmaktadır. Dolayısıyla hükümetin bu konuda almış olduğu kararlar, planladığı destekler gerçekten olumludur. Bu adım, katma değeri yüksek malları üretmek için de önemli bir adımdır, önemli bir teşviktir. Dolayısıyla biz bunu desteklemekteyiz. Hükümetimizin bu anlamda attığı adımdan memnunuz.  Daha da rekabet edebilir hale gelebilmemiz için Ar-Ge’ye ayrılan payı yükseltmeliyiz. Bunu özel sektör kendisi de yapmalıdır. Ayrıca da hükümetin bu şekilde bir karar alması ve bu konudaki değişik destekler ortaya koyması takdir edilecek bir durumdur. İnovasyon noktasında da katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi noktasında da güzel bir gelişmedir. Bu paketin sektörlerde olumlu yansımaları olacağı kanaatindeyim.”

Bebe-Çocuk Konfeksiyonu Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BEKSİAD) Başkanı Halil Atalay:

“İçerisinde oldukça önemli maddelerin yer aldığı ve Başbakanımız tarafından detayları açıklanan paket, tüm kesimler tarafından bekleniyordu. Ve bu paket görüyoruz ki beklediğimiz nitelikte bir içeriğe sahip. Ülkemiz, hedeflerine böyle yenilikçi adımlarla daha çabuk ulaşacaktır kanaatindeyiz. Katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesine yönelik atılacak tüm adımların ayrı ayrı kalemlerde ele alınmış olması, bu işe ne kadar önem verildiğini gösteriyor.  Biz, üreticilerin yeni yatırımlar yapmasını kolaylaştıran bu kararların alınmasında emeği geçenlere teşekkür ederken, BEKSİAD olarak paketin destekçisi olduğumuzu belirtiriz.”

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Bursa Şubesi Başkanı Osman Arslan:

“Türkiye’nin gelişmiş ülkelerle rekabet edebilmesinin ve ekonomik olarak güçlü bir konuma erişebilmesinin yolu herkesin hemfikir olduğu üzere Ar-Ge’den geçiyor. Katma değerli ürün ve markalar yaratabilmek için devletimizin Ar-Ge’ye gereken önemi vermesi gerektiğini her zaman söyledik. Geçtiğimiz günlerde Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı Ar-Ge Reform paketini bu anlamda olumlu bir adım olarak görüyoruz. 2016 yılının bu ilk haftalarında alınan bu karar adeta yıla moralli girmemizi sağlarken bu paketle birlikte Ar-Ge kültürünün de oluşmasıyla gelecek adına da umut ışığı yaktığını söyleyebiliriz. “

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.