Havadis16.com - 22 Temmuz 2018, Pazar

Savcılık adli soruşturma istedi

29 Mayıs 2014
Savcılık adli soruşturma istedi için yorumlar kapalı
Savcılık adli soruşturma istedi
Soma’da facianın meydana geldiği madende 2 müfettiş hakkında başlatılan idari soruşturmanın ardından cumhuriyet savcılığının da adli soruşturma için izin talep ettiği bildirildi. 

Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, Soma’da facianın meydana geldiği madende son olarak teftişte bulunan 2 müfettiş hakkında başlatılan idari soruşturmanın ardından cumhuriyet savcılığının da adli soruşturma açılması için izin talep ettiğini bildirdi.

Balkız, Soma Adliyesi’ne gelerek maden faciasıyla yürütülen soruşturma hakkında bilgi aldı.

Adliye çıkışında gazetecilere açıklamalarda bulunan Balkız, soruşturmanın, tanık ve müştekilerin ifadelerinin alınması ile ileride müdahil olabileceklerin başvurularının alınması işlemleriyle devam ettiğini belirterek, kendilerinin de bu noktada “soruşturmanın detaylarıyla devam etmesi ve çıplak gerçeğin ortaya çıkması” için ellerine geçirdikleri her türlü bilgi ve belgeyi savcılarla paylaştıklarını söyledi.

Balkız, olayla ilgili yürütülen soruşturmada dün itibariyle, söz konusu madende en son mart ayında teftiş yapan ve “olumlu” rapor veren 2 müfettiş hakkında idari soruşturma açıldığının açıklandığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Sadece idari soruşturma yetmez. Bu anlamda ceza soruşturmasının da devam etmesi için devlet memuru sıfatındaki bu kişilerin hakkında soruşturma izni talep edildiğini de biliyoruz. Bu bakımdan ilgili bakanlıktan beklediğimiz, derhal bu taleplere olumlu cevap verilmesini ve bir an evvel bu meselenin gerçek sorumlularının ortaya çıkması ve aydınlatılmasını diliyoruz.”

“TKİ ve ELİ üst i veren konumundadır”

Soruşturmaya katkı sunmak amacıyla daha önce verdikleri suç duyurusuna ilave olarak savcılık makamına, burada söz konusu işletici firma ile Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ve ona bağlı Ege Linyitleri İşletmesi (ELİ) arasında “rödövans (alım garantili sözleşme)” bulunduğu iddiasının hukuki olmadığına ilişkin bilgiler sunduklarını dile getiren Balkız, şunları kaydetti:

“Bunu rödövans sözleşmesi olarak kabul etmemiz mümkün değil. Bu (sözleşme) 2010 yılından önce, yani Maden Kanunu’ndaki değişiklikten önce buradaki mevcut sözleşmenin devri niteliğindedir ve bu bakımdan iş-hizmet satın alma sözleşmesi niteliğindedir. Mesele hukuki boyuta böyle olunca, elbette TKİ ve ELİ yetkilileri burada her türlü denetimden aynen işveren gibi sorumlu olacak. Netice itibariyle bizim görüşümüz, TKİ ve ELİ’nin üst iş veren konumunun kabulü gerekir ve bu kabul, soruşturmanın Enerji Bakanlığına uzanmasını ve TKİ, ELİ yöneticilerin de otomatikman soruşturmaya dahil edilmesini gerektirir.”

Mal varlıklarına tedbir istemi yinelendi 

Balkız, ceza soruşturması kapsamında şirketin, tutuklanan zanlıların ve soruşturmada bugüne kadar yer almasa da şirketin bağlı bulunduğu Soma Holding’in yönetim kurulu başkanı Alp Gürkan’ın mal varlıklarına tedbiren el konulması taleplerini yinelediklerini bildirdi.

İlk başvurularının geçen hafta sonu savcılık makamınca, söz konusu suçun el koymayı gerektiren “TCK’daki katalog suçlar içinde yer almadığı” gerekçesiyle reddedildiğini hatırlatan Balkız, şunları söyledi:

“Görülüyor ki, görevini ihmal edenler ve onlarla değişik akrabalık içinde, işbirliği içinde olanların varlığı kamuoyunda tartışılırken elbette burada bir örgütlenmenin olup olmadığı da incelenmelidir. Bu örgütlenmenin varlığı halinde soruşturmanın nerelere varacağını kamuoyu bilmektedir. Bu açıdan biz mal varlıklarının dondurulması talebini yinelemiş bulunuyoruz.”

HSYK’ya iş mahkemesi kurulması talebi

Balkız, Soma’da halen iş davalarına bakan özel bir mahkemenin bulunmadığını ve ilgili davaların bu konuda yetkilendirilmiş 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde görüldüğünü belirtti.

Soma’da son yıllarda artan bir iş davası yükünün mevcut olduğunu, mevcut kazayla birlikte yıl içinde 2 bine yaklaşan dava sayısına ulaşılmasının beklendiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Dolayısıyla burada bağımsız bir iş mahkemesinin kurulması elzemdir. Biz Akhisar’daki Adalet Bölge Komisyon Başkanlığının bu konudaki taleplerini, gayretlerini biliyoruz ama Manisa Barosu olarak, savunmanın temsilcisi olarak pazartesi günü HSYK’dan burada bir iş mahkemesi kurulmasını ve bu davaları kısa sürede bitirmeye yönelik bir hakim takviyesi yapılmasını talep ettik. Olumlu izlenimlerle döndük.”

Mahkeme şirketin mal varlığını sordu

Soma’daki maden faciasında yaşamını yitiren işçilerden Mustafa Kocabaş’ın ailesi tarafından SomaKömürleri AŞ’nin tüm mal varlıklarına tedbiren el konulması talebiyle açılan tazminat davasında, mahkeme, şirketin mal varlıklarının tespiti için müzekkere yazdı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Kocabaş Ailesi adına avukat Hakan Kahraman tarafından iş mahkemesi sıfatıyla Soma 1. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan maddi ve manevi tazminat davasında, mahkeme Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na şirketin hak ve alacaklarını sordu.

Bakanlığa 26 Mayıs tarihiyle gönderdiği müzekkerede, “Ölüm ve cismani zarar sebebiyle açılan tazminat davası nedeniyle Soma Kömürleri AŞ’nin ihtiyati tedbir veya ihtiyati hacze konu olabilecek hak ve alacaklarının bulunup bulunmadığı, varsa bunların nitelik ve miktarının araştırılarak incelenmek üzere ivedilikle mahkememize gönderilmesi rica olunur” ifadelerine yer veren mahkemenin, benzer müzekkerelerle bankalardan şirketin hesaplarındaki para ve menkul kıymetleri, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nden de gayrimenkul varlıklarını sorduğu öğrenildi.

Soma 1. Asliye Hukuk Mahkemesinde, faciada ölen Mustafa Kocabaş’ın babası Ali Kocabaş ve annesi Emriye Kocabaş adına açılan tazminat davasında, Soma Kömürleri AŞ’nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunda (TKİ) bulunan hak edişleri ile bankalardaki hesaplarına, teminatlarına ve tüm gayrimenkul ve menkullerine tedbir konulmasını talep edilmişti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.