Havadis16.com - 19 Aralık 2018, Çarşamba

Seçim sath-ı mailine girdik!..

10 Kasım 2017
255 kez okundu
Seçim sath-ı mailine girdik!.. için yorumlar kapalı

Türkiye siyasetinde deneyimlerle görülmüştür ki, “erken seçim” bir kere dillendirilmeye başladığında artık geriye dönüş yoktur.

Ufukta belirmiştir.

Ankara’da da son aylarda kapalı kapılar ardında konuşuluyor olmalı ki siyasi kulislerde ve medyada bir erken seçim veya bir baskın seçim üzerinde olasılık hesapları yapılmaya başlandı.

Kimine göre “2018 ilkbaharı”, kimine göre “2018 son baharı

Hatta CHP bunun üzerinden polemik başlattı:

 “Gelin seçime gidelim” diyerek açık açık dillendirdi. Önce genel seçim olarak çağrıyı başlattı ardından, AK Parti’nin tartışma konusu olan AK Partili belediye başkanlarının istifa ettiği yerler için”Gelin bu illerde seçimi yenileyelim” dedi.

Tabii çağrı her defasında AK Parti cephesinden ters tepti:

Seçimler zamanında 2019’da yapılacak

Evet, 2019 yılı tam bir seçim yılı. Önce mart ayında mahalli seçimler, ardından kasım ayında hem genel hem de Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılacak.

Aynı yıl içinde 2 seçimin yapılacak olması kulislerde birleştirilip öne alınabilir iddiasını da gündeme getirmekle beraber konjonktürde AK Parti’nin yerel ve genel seçimleri bir sandığa gömeceği ihtimali dahi söz konusu değil…

//////                    //////                       //////

İşte tam bu noktada tartışmalar hararetini kaybetmek üzereyken MHP Lideri Bahçeli’nin “Yüzde 10’luk seçim barajı düşürülmeli” sözleri siyasi cephede “Süreç çoktan başladı, altyapısı hazırlanıyor”şeklinde erken seçim tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

Başbakan Binali Yıldırım “Barajın yüzde 10 olarak muhafaza edilmesinin esprisi ne, yönetimde istikrar. Yönetimde istikrar açısından barajın yüzde 10 olarak devam etmesi düşünülebilir. Ancak temsilde adalet noktasında seçim sistemi topyekûn değiştirilecekse o zaman bütün bu meselelerin birlikte ele alınması gerekir.”diyerek bu teklife yeşil ışık yakarken…

CHP’nin de “Düşürülsün hatta sıfır olsun” diyerek hemen atlamasıyla gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çevrildi.

Erdoğan’ın vereceği cevap, aynı zamanda siyasete yön veren aktör konumunda olduğu için bağlayıcı nitelikte.

Ancak Beştepe’ye yakın kaynaklara göre barajın düşürülmesine pek sıcak bakmıyor.

Zira MHP Lideri yaz aylarında da bu yönde bir teklifte bulunmuştu. O dönemde “SP’ye yarar” iddiasıyla kabul etmediği gazete köşelerine yansımıştı.

//////                                  //////                                       //////

 

Neticede, barajın yüzde 10’un altına düşürülmesi tartışmaları sıcak gündemin havasını dağıtmak amacıyla ortaya atılan suni gündem de olabilir, ancak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 2019’da tam anlamıyla yürürlüğe girmesi için Meclis’in uyum yasalarını bir an evvel çıkarması gerekiyor.

Siyasi Partiler kanunu, Seçim Kanunu olmazsa olmazlardan.

Ancak şu da bir gerçek ki!..

Siyasi cephe de ekonomi cephesi de seçim algısını bir kere kaptı. Artık bu bir erken genel seçim mi, yoksa öne alınmış bir seçim mi, ya da yerel seçim mi, baskın seçim mi?.. Şimdiden kestirmek mümkün değil ama seçimler 2019’da yani zamanında dahi yapılsa, Türkiye artık seçim sath-ı mailine şimdiden girmiş bulunmaktadır.

Çünkü zamanında yapılacak mahalli seçimler için bile adayların sahaya çıkmasına tam bir yıl kaldı.

Bu da siyaseten kısa bir zaman…

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.