Havadis16.com - 22 Ekim 2018, Pazartesi

Seçimlere 10 gün kala böyle operasyon olmaz…

17 Haziran 2015
Seçimlere 10 gün kala böyle operasyon olmaz… için yorumlar kapalı
Seçimlere 10 gün kala böyle operasyon olmaz…

AK Parti’nin  tek başına iktidar olamamasının nedenleri içinde bürokratik uygulamalar da ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle de paralel yapıya katkı sağlayan bürokratlar olduğu gibi, bu yapının değirmenine su taşıyan AKEPE’li bürokratlar da seçim sürecinde çok iyi çalıştılar.

Seçimlere 10 gün kala TSE’nin 80 bürokratı bir günde görevden alması da bu gayretli çalışmaların ürünü.

TSE’nin Bursa İl Koordinatörü Mustafa Karaman’da bu  görevden alınan bürokratlar içinde yer alıyor. Bursa Platformu Başkanı ile Kalite Birliği Başkanlarının Karaman’ın görevden alınmasına yönelik yaptıkları ortak açıklamalarda görevden almanın siyasi bir karar olmadığı özellikle vurgulansa da, TSE içindeki operasyon tam anlamıyla siyasi bir karardır ve AK Parti’nin seçimlerden başarısız çıkması için planlanıp hemen uygulamaya konulmuş  görevden alma furyasıdır.

Kurum içi görev değişikliği” olarak açıklanan bu operasyon öyle belirtildiği gibi masum , samimi ve kurumun çıkarları gözetilerek yapılan bir değerlendirme değildir. Tamamen seçimlere yönelik yapılan bir  tasfiyedir.

*****                              *****

Öyle ya…

TSE’nin eski Başkanı Hulusi Şentürk Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın isim olarak biliniyor. Kendisi TSE’de  son dönemde yaptığı çalışmalarla kurumun kalite çıtasını yükseltti. Bu çıtanın yükselmesinde illerde kurduğu ekip çalışmasının katkısı büyük. Hulusi Şentürk  seçimler öncesinde AK Parti’den milletvekili  aday adayı olmak için görevinden istifa edince yerine kurumdan Sabahattin Korkmaz getirildi.

Sabahattin Korkmaz’ın da  göreve gelir gelmez ilk yaptığı iş kurumda 80 bürokratın yerini değiştirmek oldu. Hem de seçimlere 10 gün kala.

İktidarda olan hiçbir siyasi  parti, seçimlere kısa süre kala bu tür operasyonlar içine girilmesini tasvip etmez. Edindiğim bilgiye göre bu operasyon hükümet kanadında da seçim üstü büyük bir tedirginliğe ve tepkiye yol açmış.

*****                                *****

İstanbul 1. Bölge’den AK Parti Milletvekili Adayı olarak listeye giren ama seçilemeyen Hulusi Şentürk,  seçimler sırasında verdiği bir demeçte, kurum içindeki bürokratik engellemeden yakınmıştı:

“Güç olarak bakarsanız 20 milletvekilliğine bedel bir kurum. Ancak Türkiye’de bazı bürokratik engeller için başka imkanlara sahip olmanız gerekiyor”

Devamında da tüm içtenliği ile şu örneği vermişti:
Mesela; 4 yıl uğraştım, hala Türkiye’de bir standardizasyon belgesi yayınlayamadım. Oysa Amerika, Fransa, gibi gelişmiş ülkelerin mutlaka Stratejik belgeleri vardır. Bu işi çok iyi biliyorum mesele Türk standartları değil, Türkiye’nin bu alanda önünün açılması ve İslam dünyasının sömürüden kurtarılması.”

Buradan da anlaşılıyor ki, kendisinin milletvekili adaylığı için istifa etmesi kurum içindeki o bürokratik yapının işine gelmiş ve ardından 80 bürokratı içeren bir görev değişikliği ile ekibi tasfiye edilmiştir. Dikkat çeken unsur ise  yeni gelen ekibin bir önceki dönemde görevden alınan ekip olduğudur. Rövanşın tam seçim üstü yapılması dikkat çekicidir.

TSE Müdürlüğü bu operasyonu 7 Haziran’dan sonra yapsa idi  eminim bu kadar dikkat çekmez ve tepki toplamazdı.

*****                                  *****

Ne yazık ki Bursa’da bu operasyondan payını alarak cezalandırılmıştır. Mustafa Karaman ismi Bursa’da  telaffuz edilir edilmez akla hemen TSE gelir. Karaman sadece ismiyle özdeşleşmemiş, hayatını da kaliteye adamış biri.

Geçmiş dönemlerde de bir çok defa  görevden alındığı oldu.O yılmadı, küsmedi, aleyhte konuşmadı, müdürken, müdürün altında çalışmayı gurur meselesi yapmadı, verilen görev ne ise onu yaparım dedi, sosyal  alanda da öncülüğünü yaptığı dernek ve birliklerle bu alandaki mücadelesini sürdürdü.

Bunun karşılığını da görevine iadelerle aldığı gibi, daha da ötesi çalışkanlığı nedeniyle Bursa’nın dışında İzmir, Balıkesir ve Manisa’yı da kaplayan bölge koordinatörlüğü görevi de verildi.

Hepsinden de alnının akıyla çıktı. Bu illerdeki çalışma performanslarını arttırdı. TSE’yi

Bölgede daha kurumsal ve iş dünyasında daha etkin hale getirdi.

Şimdi de susuyor ve bekliyor.

Ama kendisine yapılan büyük bir haksızlık olduğunu da tüm Bursa halkı gayet iyi biliyor.

Çünkü kuruma sağladığı katkı ortada.

Başta da belirttiğim gibi, Bursa’nın da içinde yer aldığı bu büyük operasyon basit bir görevden alma değil, sonuçlarının siyaseten kimlere yaradığı aşikar…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.