Havadis16.com - 12 Aralık 2018, Çarşamba

Seçmen en çok Ak Parti’nin vaatlerini beğendi

9 Ekim 2015
Seçmen en çok Ak Parti’nin vaatlerini beğendi için yorumlar kapalı
Seçmen en çok Ak Parti’nin vaatlerini beğendi

Türkiye seçimlerin heyecanını yaşarken, sokaktaki vatandaş da partilerin vaatlerine kilitlendi. 1 Kasım seçimleri araştırmasında, partilerin seçim bildirgelerini takip ettiğini söyleyen seçmenin oranı \% 59.4 çıktı.

HaberTürk gazetesinin ANDY-AR şirketine yaptırdığı 1 Kasım seçimleri araştırmasında, partilerin seçim bildirgelerini takip ettiğini söyleyen seçmenin oranı \% 59.4 çıktı. Seçim bildirgesinin kararını etkilemediğini belirtenlerin oranı \% 52.2 olarak saptandı. 1 Kasım’da sandığa gidip oy kullanacağını kaydeden seçmenin oranı ise \% 91 oldu.

“SEÇİM BİLDİRGELERİNİ TAKİP ETMİYORUM: \%38.6”

ANDY-AR, anket çalışmasına katılan farklı sosyo-ekonomik gruptan 1764 seçmene, “Partilerin seçim bildirgelerini takip ediyor musunuz?” diye sordu. Katılımcıların \% 59.4’ü “Evet, takip ediyorum” yanıtını verirken, \% 38.6’sı “Hayır, takip etmiyorum” dedi. Aynı soruya “Bilmiyorum, fikrim yok” diyenlerin oranıysa \% 2’de kaldı.

“BİLDİRGELER KARARIMI ETKİLEMİYOR: \%52.2”
Araştırma şirketinin seçim bildirgeleri üzerine seçmene yönelttiği bir diğer soruysa, “Seçim bildirgeleri oy verme tercihinizde etkili oluyor mu?” oldu. Ankete katılanların \% 52.2’si “Hayır, oy verme tercihimde etkili olmuyor” dedi. “Evet, seçim bildirgesi oy vermemde etkili oluyor” diyenlerin oranıysa \% 46.3 çıktı. Bu soruya “Fikrim yok” diyenlerse yüzdelik pastada 1.5 oranında yer aldı.

EN BEGENİLEN BİLDİRGE AK PARTİ’NİNKİ OLDU
“En çok hangi partinin seçim bildirgesini beğendiniz?” sorusuna seçmenin yanıtı, \% 35.5 “AK Parti”, \% 24.3 “CHP”, \% 6.5 “MHP” ve \% 6.4 “HDP” oldu. “Hiçbirini beğenmedim” diyenlerin yüzdesi 10.2 çıkarken, “Fikrim yok” diyenlerin oranı \% 17.1 olarak ankete yansıdı.

SEÇİM BİLDİRGESİ EN ÇOK CHP’Lİ SEÇMENİ ETKİLİYOR
ANDY-AR’ın, seçim bildirgelerine 4 parti seçmeninin bakışı üzerine yaptığı araştırmada ilginç bir sonuç da çıkıyor. “Seçim bildirgeleri oy verme tercihinizde etkili oluyor mu?” sorusuna CHP’li seçmenlerin \% 55.5’i “Evet” cevabını vererek ilk sırada yer aldı. CHP seçmenini \% 54 ile HDP, \% 44.8 ile AK Parti ve \% 33.8 ile MHP izledi. Bu soruya “Hayır” yanıtını veren MHP seçmeninin yüzdesi 65.8’i buldu. Bildirgeye göre oy vermeyeceğini söyleyen AK Parti seçmeniyse \% 53.8 ile ikinci sırada yer aldı.

ANDY-AR, seçmene 1 Kasım genel seçiminde sandığa gidip gitmeyeceğini de sordu. Ankete katılanların \% 90.8’i “Evet, oy kullanacağım” derken, “Hayır, oy kullanmayacağım” diyen seçmenin yüzdesi 8.3 olarak saptandı. Geçersiz oy vereceğini belirtenlerin oranıysa \% 1’e yakın çıktı.

SEÇİME EN BÜYÜK İLGİ 55 YAŞ ÜSTÜNDE
Partilere göre sandığa gösterilen ilgide AK Parti, CHP, MHP ve HDP seçmeninin \% 90’ından fazlası 1 Kasım’da oy kullanacağını söyledi. İlk sıradaysa \% 91.9 ile HDP yer aldı. Cinsiyete göre bakıldığında erkeklerin \% 91.9’u, kadınların \% 89.3’ü sandığa gideceğini belirtti. Yaşa göre dağılımdaysa 55 yaş üstü seçmenin \% 94.3’ü sandığa gideceğini dile getirerek ilk sırada yer aldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.