Havadis16.com - 18 Ocak 2019, Cuma

Sedat Yalçın, sanayicilerle birlikteydi

30 Eylül 2013
Sedat Yalçın, sanayicilerle birlikteydi için yorumlar kapalı
Sedat Yalçın, sanayicilerle birlikteydi

AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, sanayicilerle bir araya geldi.

İl Başkanı Yalçın, Nilüfer Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (NİLSİAD) kahvaltılı toplantısına katıldı. NİLSİAD üyelerine hitap eden Yalçın, sanayicinin Türkiye ekonomisinde olup bitenden doğrudan etkilendiğini belirterek, “Her gün üretim yapıyorsunuz, istihdamla, ihracatla, ithalatla uğraşıyorsunuz. Türkiye’nin gündemindeki bütün konu başlıkları aslından doğrudan sizin işinizi etkiliyor” dedi.

1999 ve 2001 yıllarında yaşanan ekonomik krizlerin faturasını Türkiye’nin ağır bir şekilde ödediğine vurgu yapan Başkan Yalçın şunları söyledi:

“Türkiye’nin nereden nereye geldiğine bire bir şahitlik etmiş bir nesiliz. 1999 ve 2001 krizlerinde dünyada bir kriz yoktu. O krizler bizim krizimizdi. Bizim geliştirdiğimiz bizim oluşturduğumuz krizlerdi. Yönetim anlayışının doğurduğu krizlerdi. O dönemde sistem maalesef güven vermeyen ve ekonomide bir numaralı ihtiyaç olan güven faktörünün bir türlü oluşmadığı yapıdaydı. O dönemler siyasetçiler açısından popülizm dönemiydi. Bu yılların faturasını ekonomimiz ağır ödedi. Milyar dolarlarla ifade edilen faturaları hep birlikte ödedik. Büyük bir istikrarsızlıktı. Sanayici için bence en tehlikeli kavram bu. İstikrarsızlık, önünüzü görememe… Türkiye’de o dönem çok ciddi küçülmeler yaşadı. O krizlerden sonra Türkiye yeniden silkelendi. 2001 seçimlerinden itibaren Türkiye tek başına bir iktidar imkânını yakaladı. Tek başına iktidarın otomatik olarak getirdiği bazı etkiler gözlemlendi. Türkiye bir anda faiz yapısında dengelenme hissedildi. Türkiye mali disiplin uygulayacağını ilan etti.Enflasyon belasından bu disiplin sayesinde kurtulmaya başladık. Devletin ekonomide düzenleyici ve denetleyici bir rolde olmalı. Bizzat üretimin içinde olmamalı. Türkiye bu yapıdan büyük oranda kurtuldu.”

Türkiye’nin son 10 yılda dışarıdan sermaye çekebilen bir ülke haline geldiğine dikkat çeken Yalçın, “Ekonominin özel sektörün öncülüğünde yönetilmesi büyük oranda gerçekleşti. Özel sektör her boyutta teşvik edildi ve önündeki engeller hep açılmaya çalışıldı. Bizim genç nüfusumuz var daha büyük yatırım yapmamız gerekiyor. Ama sermayemiz yeterli değil. Dünyada dolaşan küresel sermayeden önemli oranda pay alabilmek için Türkiye’yi sürekli rekabet gücü yüksek bir ülke olarak tutmamız gerekiyor. Türkiye son yılda dışardan sermaye çekebilen bir ülke oldu. Dünyada gelişen birkaç ekonomi var ve Türkiye’de onlardan biri olarak dikkat çekti” şeklinde konuştu.

“YERLİ OTOMOBİLİ BİR GÜN MUTLAKA BAŞARACAĞIZ…”

Türkiye’nin kritik alanlarda yerli üretime önem vermesi gerektiğinin altını çizen Sedat Yalçın, “Mesela savunma sanayi bunlardan biri. Bir ay önce Bakanlar Kurulu’nda 60-70 kişilik yolcu uçağı projesi kabul edildi. Bunun önemli ayaklarından biri belki de Bursa olacak. Türkiye şu anda insansız hava aracından, tankından, denizaltından, helikopter projesinden tutun savunma sanayii ile ilgili çok kritik ürünleri üretebilen bir ülke haline geldi. Yerli otomobil konusunda da böyle bir atak var. Bir irademiz var ve bunu bir gün mutlaka başaracağız. Türkiye’nin böyle bir hedefi var. Bütün dünya bilsin, Türkiye kendi otomobilini üretmek istiyor. Türkiye’nin yakın bir tarihte bu konu ile ilgili somut adımlar attığı çok net bir şekilde görülecek” dedi.

Bursa’nın çok yüksek potansiyelinin olduğunu ancak bu potansiyelin yeteri kadar kullanılmadığını vurgulayan Yalçın, “Önümüzde yerel seçim süreci var. Seçime giderken kimin belediye başkanı olacağı önemli değil. Bu şehri yönetmeye talip olacak kişiler bu şehri nasıl dönüştürecek? Bu şehrin meseleleriyle ilgili alt yapısı nedir? Bu şehri nasıl yöneteceksiniz? Sizin hangi konularda hassasiyetiniz var? Biraz şehri yönetme kültürümüzle ilgili konuları öne çıkarmamız gerekiyor. Adaydan çok bu konuyu önemsiyorum” dedi.

AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, daha sonra mayıs ayında açıklanan Bursa 2023 Kent Vizyonu hakkında NİLSİAD üyelerine bilgi verdi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.