Havadis16.com - 27 Nisan 2018, Cuma

Sedat Yalçın:Büyükşehir Yasası vatandaşa refah getirecek

19 Ocak 2013
Sedat Yalçın:Büyükşehir Yasası vatandaşa refah getirecek için yorumlar kapalı
Sedat Yalçın:Büyükşehir Yasası vatandaşa refah getirecek

AK Parti Bursa İl Başkanı Sedat Yalçın, yeni Büyükşehir Yasası’nı bu kez Orhangazililer’e anlattı. Yalçın’ın, yeni yasa konusunda muhtarlar, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine bilgi verdiği toplantıda AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın da hazır bulundu. İl Başkanı Sedat Yalçın, yeni yasanın hem sosyal, hem kültürel hem de demokratik anlamda vatandaşlara refah getireceğini söyledi.

AK Parti Orhangazi İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını İlçe Başkanı Neşet Çağlayan yaptı. Çağlayan’ın ardından AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın, Büyükşehir Yasası’nda yapılan değişikliklerle ilgili olarak salonu dolduranları bilgilendirdi.

Yalçın “Yeni yasa, özellikle kırsal kesimde yıllardır eksikliği duyulan hizmetlerin giderilmesi adına yapılmış büyük bir reformdur” dedi. Sedat Yalçın Türkiye’nin ekonomik, kültürel, sağlık, eğitim ve ulaşım başta olmak üzere her alanda hızlı gelişim içinde olduğunu dile getirerek, “Yeni yasa, yerinden yönetimin güçlendirilmesi ve güçlü yerel yönetimlerin hizmetleri koordine etmesini kapsıyor” diye konuştu.

Gelişim için gerekli olan yerinden yönetim uygulaması konusunda günden güne mesafe kat edildiğini dile getiren Sedat Yalçın, “Son yasa da belediye sınırlarının il sınırı olması uygulaması örnek oluyor. Bu yasanın tek amacı, gerçek kalkınmanın sağlanması ve kalkınmanın hızlandırılmasıdır. Daha önce İstanbul ve Kocaeli’nde yapılan uygulamaların olumlu sonuç vermesi üzerinde bu çalışmanın ülke geneline yayılması gerekli bulundu” ifadelerini kullandı.

Sedat Yalçın yasa ile plan bütünlüğünün de sağlanacağını ve güçlü yerel otoritelerin tüm kurumlarla ortak diyalog halinde sıkıntıları çözeceğine dikkat çekerek şunları söyledi: “En kolay yönetim yakından yönetimdir. Bu yasayla da önceliğimiz hızlı kalkınma ve hizmettir. Yereldeki sorunların çözümü yerel otoritelerle en güzel şekilde sağlanıyor. Haliç, bugünkü güzel seviyeye geldiyse İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yatırımları sayesinde olmuştur. Bunlar yakından takip ettiğimiz çalışmalardır. Büyükşehir belediyeleri şehrin tüm sorunlarına sahip çıkıp, tavır alabiliyor.”

Yalçın yeni yasayla İl Genel Meclisi’nin kalkacağını sadece Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin kalacağını ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti: “Yasa ile birlikte hem Büyükşehir belediyelerinin hem de ilçelerin bütçeleri artırıldı. Kanun ile Büyükşehir payı yüzde 5’den yüzde 6’ya çıktı. İlçelerin ise payı yüzde 2,5’tan yüzde 4,5’a çıkarıldı. Bu güçlü bütçelere sahip yerel yönetimler anlamına geliyor. Köylerde çöpler il belediyeleri tarafından toplanacak. Emlak vergileri ilçe belediyeleri tarafından tahsil edilecek. Köylerde su tarifesi şehirdeki en ucuz tarifenin dörtte biri oranında uygulanacak.

Orman köyü olanlarda haklar ve sistemler aynen devam edecek. Mabetlere ücretsiz su verilebilecek. Amatör spor kulüplerine her türlü yardım, tabii ki bütçenin binde 7’sini aşmamak şartıyla yapılacak. Termal kaynaklar, mineralli su ruhsatları yetkisi yine valilik tarafından yürütülecek. Ulaşım, UKOME tarafından yürütülecek ve ilçeler arasındaki koordinasyon Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanacak. Tüm sıkıntılar Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararlarla çözülecek. İlçelerde kadın ve çocuk konuk evleri de açılmış olacak. Otopark fonları tamamen Büyükşehir Belediyesi’ne aktarılmış olacak. Özel İdare de personeli ve makine parkıyla birlikte tüm kurumlara dağıtılmış olacak.”

AK Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın ise, “Yasaların uygulayıcıları ve yöneticileri iyi niyetli olursa, bir sorunun çözümüne odaklanırlarsa, hiçbir problem yaşamayız” dedi. İsmail Aydın şunları söyledi: “Amaç sorun çözmek olmazsa sorunlar ortada kalır, çözülemez. Şu anda Orhangazi’ye bağlı köylerin yaşadığı çöp sorunu gibi… Köylerin çöpleri AK Partili belediye döneminde alınıyordu. Belediyenin yetkisinde olmadığı halde o zamanki belediye inisiyatif kullanarak bu sorunları çözüyordu. Şimdi ise köyler büyük bir çöp sorunu yaşıyor. Bugünkü belediye ‘Çöp toplamak benim yetkimde değil. Toplamıyorum artık’ deyip işten sıyrıldı. Turgut Ünlü döneminde kasada sürekli para vardı ama alt yapıya giremedi. Geçen dönem AK Partili belediye de alt yapıya cesaret edemedi. Orhangazi Belediyesi’nin şimdi yabancı bir kredi ile bizim de desteğimizle alt yapıya girdi ama yanılgıya gerek yok sadece kanalizasyon yapılıyor. Yağmur suyu ve içme suyu yok. Çünkü belediyenin gücü alt yapıyı tamamen yapmaya asla yetmez.

Şimdi Büyükşehir yetkileri ve imkânları artırıldı. Bugünden sonra Orhangazi’ye de Büyükşehir vasıtası ile ciddi hizmetler gelecek. Orhangazi olarak kanalizasyonumuz Gemlik körfezine akıyor. Orhangazi olarak Gemlik körfezini kirletmeye hakkımız var mı? İznik belediyesi de İznik gölünü kirletiyor. Buna İznik’in hakkı var mı? Daha ne kadar kirleteceğiz? Kullanılmaz hale gelene kadar mı? Daha insanca ve temiz bir ortamda yaşamak için bu kanunu ortaya koyduk. Belediyeler arasında ya da kurumlar arasında sorun yaşanır acısını vatandaş çeker. İlçe belediyesi ile Büyükşehir belediyesi aynı dili konuşursa sorunlar çözülüp gider.”

Toplantının sonunda AK Parti İl Başkanı Sedat Yalçın ve Bursa Milletvekili İsmail Aydın, katılımcıların konuyla ilgili sorularını tek tek yanıtladı. İl Başkanı Sedat Yalçın’ın yeni Büyükşehir Yasası’yla ilgili sunum yaptığı diğer ilçelerde de devam edecek.

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.