Havadis16.com - 20 Mayıs 2018, Pazar

Şehit padişah Bursa’da anıldı

24 Haziran 2016
Şehit padişah Bursa’da anıldı için yorumlar kapalı
Şehit padişah Bursa’da anıldı

Osmangazi Belediyesi, Osmanlı Devleti’nin savaş meydanında ilk ve tek şehit olan padişahı Murad Hüdavendigar Han’ı, ölümünün 627.’inci yılında Bursa’daki kabri başında dualarla andı.

Osmanlı İmparatorluğu’nun 3. Padişahı olan ve 27 yıllık iktidarına sığdırdığı 37 savaşın hepsini kazanan Murad Hüdavendigar, Osmangazi Belediyesi tarafından her yıl olduğu gibi bu yıl da Bursa’daki kabri başında anıldı. Kosova Savaşı sonrasında savaş meydanını gezerken Sırp askeri Obiliç tarafından sırtından hançerlenerek şehit edilen Murad Hüdavendigar için gerçekleştirilen anma programında duygu dolu anlar yaşandı. 1. Murad Camii’nde mevlid okunması ile başlayan anma programı, Başkan Dündar ve davetlilerin şehit padişahın kabrini ziyaret ederek dualar etmesiyle devam etti. Bursa Mehter Takımı’nın konser verdiği törende, Bursa Kılıç Kalkan Ekibi de gösteri yaptı.

Çekirge Mahallesi’ndeki 1. Murad Camii avlusunda düzenlenen anma programına Valisi İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Osmangazi Kaymakamı Enver Ünlü, Mustafa Kemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Ali Yılmaz, AK Parti 22. Dönem Bursa Milletvekili Faruk Ambarcıoğlu, bürokratlar ve çok sayıda davetli katıldı.

“BURSA VE KOSAVA’DA HER YIL ANIYORUZ”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, törenin açılışında yaptığı konuşmada, “Osmangazi Belediyesi olarak Murad Hüdavendigar’ı Bursa’daki kabri başında 13, Kosova’daki kabri başında ise 12 yıldır anıyoruz. Sultan 1. Murad, hükümdarlığı döneminde 37 savaş yapıp hepsini kazanarak, Osmanlının 96 bin metrekarelik topraklarını 500 bin metrekareye ulaştırmıştır. Osmanlının 3 kıtaya yayılarak devletten imparatorluğa dönüşmesinde en büyük pay sahibidir. Osmanlı devletine Edirne’yi fethederek Balkan Kapısını açan büyük hükümdar, harap durumdaki Balkanları yeniden ayağa kaldırmıştır. Osmangazi Belediyesi olarak bu önemli padişahı her yıl iki noktada anarak yad ediyoruz” dedi.

“MURAD HÜDAVENDİGAR’IN FELSEFESİYLE ÇALIŞIYORUZ”

Başkan Dündar, Murad Hüdavendigar’ın düşünce yapısı ve felsefesine de değinerek, “Bu etkinlikleri gerçekleştirirken biz hem Kosova’da hem de Bursa’da tarihimizi ve kültürümüzü de yaşatmış oluyoruz. Özellikle Bursa belediyeleri olarak Balkanlarda birçok kültürel faaliyet düzenliyoruz. Bursa’da tarihi mirası ayağa kaldırdığımız gibi ecdat yadigarı topraklarda da eserlerimize de sahip çıkıyoruz. Murad Hüdavendigar, Kosova’ya gittiğinde dua ediyor. Diyor ki: Ya Rabbi, kulunun buraya gelişi kendi menfaati için değil, senin rızan için buraya geldik diyor. Bizler de bu felsefe ile bu çalışmaları yapıyoruz” diye konuştu.

“MURAD HÜDAVENDİGAR ADINI OKULDA YAŞATIYORUZ”

Osmangazi Belediyesi olarak, Murad Hüdavendigar’ın dünyaya örnek devlet adamlığını, çalışkanlığını, azmini, başarısını ve de yönetim felsefesini yaşatacak yeni bir okulu Osmangazi’ye kazandırıyoruz. İnşaatını tamamladığımız Uluslar arası Murad Hüdavendigar İmam Hatip Lisesi, bu yıl öğrencilere kapılarını açacak. Türkiye’nin tek çatı altındaki en büyük okulu. 5 kıtadan öğrenciler bu okulda eğitim görecek. Şehit padişahımızın felsefesiyle yetişen öğrencilerimiz artık kılıçla kalkanla değil, ilim ve irfanla giderek o bölgelerde kültürümüzü ve insanlığı öğretecek” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de, “Murad Hüdavendigar, insanlığı, devlet adamlığı ve komutanlığı ile örnek alınması gereken bir isim. Bu millete, kültüre ve dinimize hizmet etmiş ve bu yolda şehit olmuştur. Ancak maalesef ki unutulmuş ve Osmangazi Belediyesi tarafından yeniden hatırlatılmıştır. Coğrafyalara sığmayan biri Kosova’da diğeri Bursa’da olmak üzere iki kabri olan bu büyük padişahı anmak bizlere yakışır. Ben bu güzel geleneği sürdüren Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a ve katkısı olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Vali İzeettin Küçük de, “Murad Hüdavendigar, Balkanlara geçerek,
95 bin metrekare alanda hüküm süren Osmanlı beyliğine imparatorluğun kapılarını açmıştır. Bu önemli şahsiyeti kesinlikle unutmamalıyız. 1. Murad Hüdavendigar ve diğer önemli padişahlarımız ile liderlerimiz bizlerin bu şanlı bayrak altında hür yaşamasını sağlamıştır. Onları hatırlamak bir vefa borcudur. Bizlere yol gösteren birer ışıktır bu kişiler. Ben ölümünün 627’inci yılında şehir padişahımızı rahmetle anıyorum. Bu önemli lideri bizlere her yıl hatırlatan Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a da şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Anma programının ardından protokol üyeleri ve vatandaşlar Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen iftar yemeğine katılarak orucunu açtı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.