Havadis16.com - 16 Aralık 2018, Pazar

‘Selami Tekkesi’ gün sayıyor

26 Temmuz 2018
‘Selami Tekkesi’ gün sayıyor için yorumlar kapalı
‘Selami Tekkesi’ gün sayıyor

Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Yeşil Türbe’nin yanında bulunan ve 1855 depremine kadar ayakta kalmayı başaran’ Selami Tekkesi’nde sürdürdüğü restorasyon çalışmalarında son aşamaya gelindi.

Hizmete aldığı yatırımlarla Bursa’yı bir açık hava müzesi haline getirmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, yıllarca unutulmuş bir eseri daha ilk günkü haline dönüştürüyor. Tarihi Yeşil semtinde yer alan, 1855 depreminde büyük hasar gören ve günümüze yıkık bir minaresi ulaşan Selami Tekkesi de Büyükşehir Belediyesi’nin sürdürdüğü restorasyon çalışmaları kapsamında yenilendi. Yüzde 90 oranında tamamlanan çalışmaların ardından tarihi tekkenin, bölge halkının istifade edeceği bir sağlık ocağı olarak hizmet vereceği açıklandı. Cami ve çevre düzenlemesi de yapılan alan, halkın bir araya gelebileceği, sosyalleşebileceği mekan olarak da tasarlandı.

Yıldırım’a değer katacak

Celveti Şeyhi Selami Efendi tarafından yaptırılan ve 17. yüzyılın ikinci yarısında inşa edildiği tahmin edilen yapının ilk günkü haliyle günümüze kazandırılacağını söyleyen Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, ‘Selami Tekesi’nde yürütülen çalışmalar kapsamında’ cami ve minarenin ayağa kaldırıldığını ifade etti. Vatandaşların talebi doğrultusunda tekke kısmının sağlık ocağı olarak düzenlendiğini kaydeden yetkililer, tarihi yapının Yıldırım’a ayrı bir değer katacağını vurguladı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.