Havadis16.com - 18 Aralık 2018, Salı

Sevgiye engel yok

19 Kasım 2018
Sevgiye engel yok için yorumlar kapalı
Sevgiye engel yok

Sosyal Belediyecilik alanında şehrin yaşamına önemli dokunuşlar yapan Yıldırım Belediyesi, oluşturduğu ‘Müzik Akademisi ve Engelsiz Mutfak’ projeleri ile dezavantajlı bireylere umut ışığı oluyor.

Dezavantajlı bireyleri hayata kazandırmak için projeler yürüten Yıldırım Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren ‘Müzik Akademisi’ dokuz branşta engelli ve dezavantajlı bireylere eğitim veriyor. Bin 578 engelli kursiyere umut ışığı olan Müzik Akademisi, kursa gelen öğrencilerin sanat ve müzik ile yaşama sarılmasını sağlıyor. Müzik Akademisi’nde kursiyerlere keman, gitar, piyano, bağlama, ritim ve ney eğitimleri profesyonel hocalar eşliğinde öğretiliyor. Aynı zamanda halk oyunları, koro ve tiyatro da öğrenen öğrenciler, içlerindeki yetenekleri gün yüzüne çıkarıyor. Mutfakta da iyi olan dezavantajlı bireyleri unutmayan Yıldırım Belediyesi ‘Engelsiz Mutfak’ projesiyle de engelli vatandaşlarını hobi ve meslek sahibi yapıyor. Pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri ücretsiz eğitim alan 80 engelli kursiyer kurs sonunda da sertifika alarak diplomalı pasta-börek ustası oluyor.

ORTAK SEVGİNİN BAŞARISI

Engellilerin, sosyal yaşamın bir parçası haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Bizler yerel yönetim olarak sorumluluğumuz dahilinde projeler üretiyoruz. Dezavantajlı bireyleri dört duvar arasından çıkarıp hayatın vazgeçilmez unsurları olmaları konusunda teşvik ediyoruz. Eğitmenlerimizin öncülüğünde faaliyet gösteren, bizlerin ‘Sevgi Akademisi’ adını verdiğimiz Müzik Akademisi, Marmara Belediyeler Birliği tarafından en iyi sosyal belediyecilik projesi ödülüne layık görüldü. O ödülün esas kaynağı ise ortaya koyulan sevgidir. Engelsiz Mutfak projemiz de, kardeşlerimizin sosyalleşmesine ve yeteneklerini ortaya çıkarmasına yardımcı oluyor“ dedi.

DEZAVANTAJLI BİREYLERE DESTEK

Yerel yönetimde dezavantajlı bireylerin yaşama sarılmaları için çaba gösterdiklerini dile getiren Başkan İsmail Hakkı Edebali, “Engellileri mutsuz bir toplum mutlu ve zengin olamaz. Biz, toplumun bir katmanıyla değil her katmanıyla mutlu olmalıyız. Toplumlar kendi geleceklerine sahip çıkması için engelli vatandaşları görmezden gelmemeliler. Hayata tutunmak, kendilerini kanıtlamak isteyen dezavantajlı kardeşlerimize borcumuzu, yerel yönetim olarak onları destekleyerek, yanlarında olarak ödemeye çalışıyoruz. Engelli kardeşlerimizin hayatta hep mutlu olmaları için onlara destek veriyoruz“ diye konuştu.

BİRLİKTE YAŞATIYORUZ

Toplumların güçlü ve gelişmişlik seviyesinin sadece ekonomik verilerle ölçülemeyeceğini vurgulayan Başkan Edebali “Biz güçlü toplumu vicdan sahibi olmasıyla, dezavantajlı kesimlere gösterdiği şefkatle değerlendiriyoruz. Birlikte el ele verdik ve bu sevgi yuvalarını yaşatıyoruz. Belediye olarak bakışımız duyarlı bir yerel yönetim olabilmek. Bizlerin en çok övündüğü hizmetler, sosyal belediyecilik çalışmalarımız dahilinde insana dokunduğumuz hizmetlerdir. Müzik Akademisi ve Engelsiz Mutfak projelerimizi daha da büyüterek daha da güçlendirerek geleceğe taşıyacağız. Biz beraber oldukça her zaman daha iyisini yapacağız” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.