Havadis16.com - 09 Aralık 2018, Pazar

Şiddetten bahsedene bak!

27 Temmuz 2018
210 kez okundu
Şiddetten bahsedene bak! için yorumlar kapalı

Devlet memurluğu yaptığı için adını veremiyorum.

Yakın bir arkadaşım 90’lı yıllarda mecburi hizmet kapsamında doğu bölgemizdeki bir ile doktor olarak atandı.

Aynı dönemde öğretmen olan bir çocukluk arkadaşımın ilk görev yeri de Bingöl’ün şu anda adını dahi hatırlayamadığım bir ilçesi idi.

Her ikisi de PKK’nın terör fırtınası estirdiği o yıllarda çok zor şartlar altında görev yapan binlerce idealist doktor ve öğretmenlerdendi.

Birçok arkadaşları terörün kurbanı oldu. Ya derme çatma ilkokulları kundaklandı, kendileri dağa kaçırıldı ya da devlet hastaneleri, sağlık ocakları bombalarla patlatılıp, doktorlar yaralı teröristlerin tedavisi için kaçırılıp, korkutuldu.

Ya da şehit edildi.

Dönüşte anlattıklarından biliyorum, o yıllardaki terör şiddetinden dolayı pek çok arkadaşları batıya dönüşte psikolojik tedavi görmek zorunda kalmışlardı.

Travmaları korkunçtu.

Devletin hiçbir ayrıcalık gütmeden fırsat eşitliği kapsamında bölge insanımızın eğitimi ve sağlıklı hayat sürmesine yönelik yaptığı altyapı hizmetleri ile devlet memuru görevlendirmesine PKK her anlamda şiddetle karşılık vermiş hem memurları hem de bölge insanımızı sindirme yoluna gitmişti.

O yıllara dair yaşanmış acıklı ve eşi benzeri görülmemiş pek çok hikâye var.

***

Bunları neden yazdım.

Dün, HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz, Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmelerde kürsüye çıkıp son günlerde doktorlara yönelik şiddetin arttığını söyleyip, devletten gereğini yapmasını istedi.

Bu millettin yüreğindeki o acıları sanki yaşatan onlar değilmişçesine!..

Bu millet unutmadı, unutmayacak da…

Destek verdikleri PKK terör örgütü; gencecik doktorlarımızın, öğretmenlerimizin hayatlarını kararttığında bunun adı şiddet değil miydi?

Okulları, hastaneleri bombaladıklarında, ambulansları kundakladıklarında bunun adı şiddet ve terör değil miydi?

Daha dün, bölge halkı eğitim ve sağlık hizmetinden mahrum bırakılmaya çalışıldığında, Türkiye Cumhuriyeti’nin memurları bırakın şiddeti, terörün korkunç yüzüyle buluştuğunda seyirci kalan HDP’nin sözüm ona hak savunucusu milletvekilleri bugün çıkmış, milletin kürsüsünden ‘doktorlara yönelik şiddet arttı’ beyanlarında bulunuyorlar.

Devletten gereğinin yapılmasını istiyorlar.

Ben de şimdi soruyorum:

“Ey milletvekili! Senin arkadaşların dün bu şiddetin âlâsını yaparken sen neden gereğini yapmadın? Onlara ‘Yapmayın arkadaşlar, bu hizmet bizim insanımız için geldi’ demedin de ‘Devlet terör estiriyor’ yalanıyla halkı kandırdın.”

Hadi oradan!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.