Havadis16.com - 17 Ocak 2019, Perşembe

Şimdi değişim zamanı…

28 Nisan 2017
1.562 kez okundu
Şimdi değişim zamanı… için yorumlar kapalı

Sağlık camiasının nabzını elinde tutan yazılarıyla gündem oluşturan gazetemizin yazarı dostum Lale Akasoy dünkü yazısında olası kabine değişikliğinde Sağlık Bakanı  Recep Akdağ için “ kabinede yer almayacak mı?” diye sormuş.

“sağlıkçıların en çok merak ettiği isim malumunuz Bakan Akdağ” demiş.

Doğru.

Bakan Akdağ’ın görevi bir başkasına devretmesi ya da kalması durumunda, Bursa’da yönetim bazında üst koltuklar mutlaka değişecek.

Çünkü artık değişim zamanı.

Sadece  kabinede değil, parti teşkilatlarında, bürokraside, yasalarda, kanunlarda süreçte belediye başkanı ve milletvekillerinde…

16 Nisan’dan sonra yeni bir dönem başladı.

Elbette bu dönemde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hemen uygulamaya konmayacak. Daha uyum yasalarının çıkarılması var.

Ama her yönden ülkenin yasalarının, mevzuatının ve toplumsal mutabakat anlamında  değişime ayak uydurması için bir geçiş dönemi söz konusu.

İşte bu geçiş döneminde iktidar partisi başta olmak üzere kabine de hızlı bir çalışma temposu gerekiyor ve bu tempoya ayak uyduracak isimlerle yola devam edilmesi gündemde.

Ve bu değişim yukarıdan aşağıya doğru devam edecek.

*****                    *****                    *****

Başbakan Binali Yıldırım’ın 16 Nisan gecesi ve sonrasında verdiği kabine değişikliği mesajı ile olağanüstü kongre olabilir sözleri bu değişimin en önemli ve ilk adımlarını teşkil ediyor.

Ak Parti teşkilatındaki değişimle ilgili kongre sürecinin ve özellikle FETÖ bağlantılı  partilileri ayıklama operasyonunun da başlayacağını dünkü yazımda belirtmiştim.

Kulislerde yoğun şekilde yapılan değerlendirmelere göre AK Parti olağanüstü kongreden önce kabinede değişikliğe gidecek. 15 -20 gün içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Çünkü kabine dışı kalan bazı önemli isimlerin sonradan AK Parti’nin MYK’sına kaydırılma durumu söz konusu.

O yüzden şu sıralarda gündemde olası kabine değişikliği var.
Parti teşkilatı ve bürokrasinin gözü Ankara’ya çevrilmiş, merakla değişikliği bekliyor.

Bir çok isim dillendiriliyor. Loto-toto oynarcasına kimileri çıkarılıyor, kimileri listeye dahil ediliyor.

Yerini koruyan bakanların listesi de ayrı.

En başta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geliyor. 10 aylık bakanlığı döneminde belki de Cumhuriyet tarihinin en başarılı bakan performansını gösteren Soylu, kabine değişikliğinde yerini koruyacak ve hatta yeni sisteme geçildiğinde de Yürütmenin başı Cumhurbaşkanı’nın  kabinede kesin olarak yer vereceği isimlerin başında gösteriliyor.

*****                      *****                      *****

İkinci isim ise  Lale’nin sorusuna cevap durumunda. Sağlık Bakanı Recep Akdağ’da olası kabine değişikliğinde yerini koruyacak en güçlü isimlerden. Bir önceki Sağlık Bakanlığı döneminde yürüttüğü sağlıkta dönüşüm çalışmalarıyla AK Parti’ye oy kazandıran ve Şehir Hastaneleri Projesiyle de yeni dönüşüm çalışmalarını destekleyen Bakan Akdağ’ın önümüzdeki yeni dönemde bu alanda yapacağı daha çok reformist çalışmaları var.

Dolayısıyla Bursa kadrosunda telaşa gerek yok ama, belli koltuklarda değişim kaçınılmaz  olarak görülüyor.

Zira, Bakan Akdağ  Başbakan Binali Yıldırım Başkanlığındaki kabineye girdiğinden bu yana, bürokratik anlamda Ankara’da bazı lokal atamalar dışında  ekip kurma çalışmalarında henüz bir değişime gitmedi.

Yeni dönem “artık yoğun çalışma” süreci olacağı için kendi hızına ve proje düşüncelerine ayak uyduracak ekiple çalışmak isteyecektir.

Kabine değişikliğinde yerini koruyacak isimlerden biri de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak. Damat kontenjanından değil,  bilgi, birikimi ve tecrübesinden dolayı göz dolduran  bakanlardan. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Mehmet Şimşek, Tuğrul Türkeş, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ‘de  kabinede yerini koruyacak  isimlerden  bazıları.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.