Havadis16.com - 20 Ekim 2018, Cumartesi

Şimşek: “Süreç başarılı olursa Türkiye ekonomik açıdan uçar!”

30 Mart 2013
Şimşek: “Süreç başarılı olursa Türkiye ekonomik açıdan uçar!” için yorumlar kapalı
Şimşek: “Süreç başarılı olursa Türkiye ekonomik açıdan uçar!”

Uludağ Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, çözüm sürecinin başarılı olmasıyla birlikte Türkiye’nin ekonomide apayrı bir patikaya gireceğini ve yeni bir çıkış zemini yakalayacağını söyledi. Şimşek, “300 milyar dolarlık kaybı bu ülkenin eğitimine, altyapısına, üretimine ve sağlığının desteklenmesine kullanabilirsek Türkiye uçar gider” dedi.

Bursa Valiliği ile Capital ve Ekonomist dergilerinin iş birliğiyle düzenlenen, Uludağ Ekonomi Zirvesi’ne katılan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek konuşmasında, çözüm sürecine değindi. Çözüm sürecinin başarılı olmasıyla birlikte Türkiye’nin ekonomide apayrı bir patikaya gireceğini ve yeni bir çıkış zemini yakalayacağını söyledi. Çözüm sürecinin başarılı olması halinde Doğu’ya pek çok yatırım yapılacağını ifade eden Şimşek, “Çözüm süreci başarılı olursa bu yolculuğu başarıyla sürdürür ve kalıcı bir çözüm üretirsek, Türkiye çok farklı bir ülke olacak. Uzun bir süredir verimsiz bir şekilde kullandığımız 300 milyar dolarlık kaynağı bu ülkenin eğitimine, altyapısına, üretimine ve sağlığının desteklenmesine kullanabilirsek Türkiye uçar gider. Türkiye bu sürecin sonunda kaynakları daha etkin ve verimli kullanma noktasına geldi” diye konuştu.

ENERJİ TÜRKİYE’NİN YAPISAL REFORMLARINA HARCANACAK

Yatırım için huzur, güven ve istikrar ortamının sağlanmasının önemine değinen Şimşek, “çözüm süreciyle birlikte yatırım olacak ve bu bölgeler ihya olacak. Türkiye’nin yeni bir uçuşa geçmesi demektir. Pozitif enerjimizi Türkiye’nin yapısal reformlarına harcamalıyız. Bu da Türkiye’de başarıyı beraberinde getirecektir. Eğer Türkiye kendi sorununu temel hak ve özgürlükleri artarak çözebilirse bir çok bölge için ilham kaynağı olacak bir anlamda rol model olacak” ifadelerini kullandı.

ENERJİDE YERLİLİK VURGUSU

Amaçlarının katma değer zinciriyle Türkiye’yi yükseklere çıkarmak olduğunu anlatan Şimşek, enerji kaynaklarının önemine değinerek, “Enerji deyince benim aklıma 60 milyar dolarlık ithalat ve cari açık gelir. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmamız lazım ve bu yöne bir çaba var. Yerli ve yenilenebilir kaynaklara odaklanmalıyız. Ciddi kömür rezervlerimiz var. Hidroelektrik santraller de önemli. Enerjinin ne kadarı yenilenebilir diye sorarsanız Türkiye’de yüzde 38’lik oran yatırımlarla birlikte yüzde 47’ye çıkaracağız. Yerlilik oranını arttırınca sorun önemli ölçüde çözülebilir” dedi.

AİLENİZ BİLE BU KADARINI YAPMAZ

Türkiye’nin önündeki yapısal sorunlara değinen Şimşek, bu sorunlarla ilgili çalışmaları anlattı.  Türkiye’deki bölgesel kalkınmışlık farklarını kaldırmak için bir çok teşvik verildiğini ifade eden Şimşek, “Yeni bir sermaye piyasası kanunu çıkardık daha önemlisi kurumsal fonların artması için önemli bir çabaya girdik. Bir taraftan cari açığımız var. Düşük tasarruf oranını aşmak için vatandaşı tasarrufa teşvik ediyoruz. Özellikle 6. Bölgede 100 liralık yatırıma 116 liralık destek veriyoruz.  Bundan daha cazip teklif olamaz. Bugün yatırım yapın, 12 yıla kadar vergi yok bununla birlikte faiz desteği sağlıyoruz. Ne istiyorsanız biz size vereceğiz yeter ki yatırım yapın. Derdimiz bölgesel kalkınmışlık artsın. Aileniz bile size bu kadar destek vermez” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE 2013’TE GÜÇLÜ BİR BÜYÜME SAĞLAYACAK

Türkiye’nin marka değerinin yükseldiğini anlatan Şimşek, marka değer ölçüm anketlerinde Türkiye’nin marka değeri sırasında 19’a yükseldiğini söyledi. Küresel ekonominin hala kırılgan olduğunu kaydeden Şimşek, Türkiye’nin istisnai bir gelişim yaşadığını ifade etti. Geçtiğimiz yıl çok mütevazi bir büyüme yaşandığını belirten Şimşek, “Borçları azalttık, enflasyon ve cari açığı düşürdük. Cari açığın düşmesi yapısal alandaki reformlara bağlıdır. Son 44 yılın en düşük enflasyonunu yakaladık. Türkiye’de 2013’te güçlü bir büyüme, cari açık ve enflasyonda düşüşle birlikte işsizlik azalmaya devam edecek. Reel sektör tüketici güven endeksi yükseliyor. Kredi faiz oranları düşüyor. Krizden bu yana 3,5 milyon vatandaşa iş bulduk ve geliri arttırarak gelir dağılımını adaletli hale getirdik” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN YUMUŞAK KARNI EĞİTİM

İşgücü piyasasının yapısal bir sorun olduğuna değinen Şimşek, eğitim düzeyi azaldıkça iş gücüne katılım oranının azaldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Yumuşak karnımız eğitim… 25 yaş üstüne baktığımızda okulda geçirdiğimiz süre 6,5 yıl. Türkiye ortaokul mezunu bir millet. Bu salondakiler birer istisnadır. Bu anlamda biz eğitimi süresini 13’e çıkardık. OECD ortalamasını yakalamamız lazım. Artık kaliteyi nitelik olarak arttırma zamanıdır. Eğitimin bütçe içindeki payı yüzde 9,4’ten yüzde 17’lere geldi. Bütçeler artık hizmet bütçesine dönüşmüş durumda. Daha çok kat edeceğimiz mesafe var.”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.