Havadis16.com - 18 Ekim 2018, Perşembe

Sınırda PKK/PYD üyesi yakalandı

7 Nisan 2014
Sınırda PKK/PYD üyesi yakalandı için yorumlar kapalı
Sınırda PKK/PYD üyesi yakalandı
Genelkurmay, operasyon eğitimi alan PKK/PYD mensubu bir kişinin mayınlı sahada yakalandığını bildirdi. 

Genelkurmay Başkanlığı, Kandil ile Avaşin kamplarında bulunan ve operasyon eğitimi alan terör örgütü PKK/PYD mensubu bir kişinin Suriye’den Türkiye’ye geçerken mayınlı sahada silahsız olarak yakalandığını bildirdi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sayfasında yer alan bilgiye göre, Suriye’den Türkiye’ye geçen bir kişi, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde, Kara Kuvvetleri 3’üncü Hudut Alay Komutanlığı Kapı Hudut Karakolu sorumluluk sahasındaki mayınlı arazide, karakol nöbetçilerince fark edildi.

Nöbetçilerin “Dur” ikazında bulunduğu zanlı, silahsız olarak yakalandı.

Yapılan ilk mülakatta zanlının terör örgütü PKK/PYD mensubu olduğu, Kandil ve Avaşin kamplarında bulunduğu, operasyon eğitimi aldığı ve 7 ay önce Irak’ın kuzeyinden Suriye’ye girdiği bildirildi.

Zanlı, detaylı sorgunun yapılması amacıyla Ceylanpınar İlçe Jandarma Komutanlığı yetkililerine teslim edildi.

Öte yandan, yaklaşık 300 kişilik bir grup, her yıl bahar-yaz tertiplenmesi kapsamında Hakkari Üzümcü Meskan Tepe mevkisinde açılan üs bölgesi ve Şine mevkisinde yapılan yol kontrol noktasını protesto amacıyla bölgede toplandı.

Güvenlik güçlerinin, görüşüp ikazda bulunduğu protestocular, pankart açtı ve çadır kurmak istedi.

Güvenlik güçleri, bölgede tedbir aldı.

Sınırda görev yapan ere ateş açıldı

Öte yandan Kilis’te, sınır hattında devriye görevi yapan bir er, Suriye tarafından açılan ateş sonucu yaralandı.

Alınan bilgiye göre, İnanlı köyündeki hudut karakoluna bağlı birliklerin devriye görevi yaptığı sırada, sınırın karşı tarafında zeytin ağaçları arasına gizlenmiş bir grup tarafından ateş açıldı. Kasığından yaralanan bir er, 112 Acil Servis ekiplerince Kilis Devlet Hastanesine kaldırıldı.

Olayın ardından sınır hattındaki güvenlik önlemi artırıldı.

Sınırdan kaçakçılık yapan grup tarafından gerçekleştirildiği değerlendirilen saldırı sonucu hudut karakolundan karşı tarafa ateş açıldığı bildirildi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.