Havadis16.com - 20 Ekim 2018, Cumartesi

Sivillere karşı saldırılar savaş suçudur

11 Nisan 2014
Sivillere karşı saldırılar savaş suçudur için yorumlar kapalı
Sivillere karşı saldırılar savaş suçudur
BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, Suriye’de sivillere karşı saldırıları “savaş suçu” olarak nitelendirdi. 

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, yaptığı yazılı açıklamada, önceki gün Humus’ta alışverişin yoğun olarak yapıldığı bir caddede bomba yüklü araçlarla yapılan saldırıda, içlerinde kadın ve çocukların da bulunduğu 20’den fazla kişinin öldüğünü, 100’den fazla kişinin yaralandığını hatırlattı.

Saldırının, çatışmanın taraflarının insan hayatına önem vermediğini bir kez daha ortaya koyduğuna işaret eden Amos, Suriye’de sıradan insanlara karşı ayrım gözetmeksizin yapılan saldırıların üç yıldan daha fazla süredir devam ettiğini, bu saldırıların artık şoke edici bir gücü bulunmadığını kaydetti.

Bomba yüklü araçlarla saldırılar, varil bombalarının kullanılması, hava saldırıları, yerleşim yerlerinin toplarla bombalanması ve bu saldırılarda sivil ve askeri hedef ayrımı yapılmamasının, uluslararası insani hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Amos, “Sivillere karşı saldırılar savaş suçudur ve insanlığa karşı suç noktasına varabilir” ifadelerini kullandı.

Savaşların da bazı kuralları olduğuna dikkati çeken Amos, çatışmanın taraflarına uluslararası insani hukuka uymaları çağrısında bulundu.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.