Havadis16.com - 17 Kasım 2018, Cumartesi

Siyah incir’de bereketli bir sezon yaşanıyor

13 Eylül 2017
Siyah incir’de bereketli bir sezon yaşanıyor için yorumlar kapalı
Siyah incir’de bereketli bir sezon yaşanıyor

Bursa’nın Osmangazi ilçe sınırlarında yetişen ve tüm dünyaya ‘Bursa Siyahı’ markasıyla ihraç edilen incir işleme tesisini ziyaret eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, incir üreticisinin kurulan soğuk hava depoları sayesinde ürününü daha iyi değerlendirme imkanına kavuştuğunu söyledi.

 

Ovaakça ve Gündoğdu mahallelerinde incir üreticilerini ziyaret eden Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, bir üreticinin kurduğu soğuk hava deposu ve paketleme tesisini gezerek incir üretimi hakkında bilgi aldı. İhracata yönelik incir paketleme işlerinin yapıldığı tesisin işletmecileri ile görüşen Başkan Dündar, “Dünyada ‘Bursa Siyahı’ olarak bilinen bu incir, Bursa’nın Osmangazi ilçe sınırlarındaki 24 köyümüzde yetişiyor. Bu ürünlerin neredeyse tamamı başta Avrupa olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor. Son yıllarda bizlerin de desteği ile kurulan soğuk hava depoları ve paketleme tesisleri ile üreticilerimiz ürününü daha iyi şartlarda pazarlama, dolayısıyla kazancını artırma imkanı buluyor. Ziyaret ettiğimiz bu tesis de, soğuk hava deposu ve paketleme işlemleri yapılan güzel bir işletme” dedi.

 

Bu yıl incir sezonunun oldukça verimli geçtiğini belirten Başkan Dündar, “Bayram öncesi başlayan incir hasadının şu anda en yoğun günlerini yaşıyoruz. İnşallah, bu güzellik üreticimize bereket olarak yansır. Belediye olarak bizler de, yapmış olduğumuz çeşitli çalışmalarla üreticimizi destekliyoruz. Vatandaşımızın ürününü en iyi şartlarda pazarlaması, en yüksek kazancı sağlaması için her türlü altyapı desteğini veriyoruz. Bunlardan biri de bu yıl 17’incisini gerçekleştirdiğimiz İncir Festivalimiz. Osmangazi sınırlarında yetişip ünü tüm dünyaya yayılan bu ürünün değerini koruması için her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

 

İncir üreticisi ve işletme sahibi İhsan Gür de verilen destekler sayesinde ürünlerini daha iyi şartlarda pazarlama imkanına kavuştuklarını belirterek Başkan Mustafa Dündar’a teşekkür etti. Gür, “Yetiştirdiğimiz incirleri tüccara ağacın üzerinden satıyorduk. Dolayısıyla kazancımız düşürüyordu. Bir soğuk hava deposu kurup, burada aynı zamanda paketleme işlemi de yaparak, ürünümüzü daha iyi değerlendirme imkanı bulduk. Bizlerin bu yatırımları yapmasında, Osmangazi Belediye Başkanımız Sayın Mustafa Dündar’ın verdiği desteği de asla unutamayız. Bu tesis sayesinde ürünümüzün değerini artırmış olduk. Kendisine verdiği destekler için çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Tesisin işletmecilerinden Ersin Günsarı ile Gıda Mühendisi Nermin Yılmaz da, verimlilik açısından olduğu gibi, fiyat açısından da bu yıl üreticiyi memnun edecek bir sezon yaşandığını söyledi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.