Havadis16.com - 17 Temmuz 2018, Salı

Skandal vali skandalla gitti

30 Mayıs 2014
Skandal vali skandalla gitti için yorumlar kapalı
Skandal vali skandalla gitti

 

Bursa Vali Yardımcısı Mehmet Özcan ve eşi Nüket Özcan, 6 yaşındaki oğulları Mehmet Özcan’ın sünnet düğününü öncesi Osmanlı Padişahı Murat Hüdavendigar’ın kabrinin bulunduğu aynı adı taşıyan camii avlusunda, mevlit düzenledi. Bursa’da ve sosyal medyada büyük tartışmalara neden olan mevlit, bir anda gündeme bomba gibi düştü. Şehzade kıyafeti giyen Mehmet Özcan, Karagöz- Hacivat’tan yeniçerilere, Mehter takımı ile kılıç-kalkan ekibi ve ateşbazların gösterilerine kadar geleneksek bir saray düğününü anımsatan mevlide, at üzerinde geldi.  Yanında yer yer modern korumaların da dikkat çektiği küçük Özcan’a yeniçeriler eşlik etti. Cami avlusundaki mevlit sosyal medyada ses getirdi.

Bursa Valisi Yardımcısı Mehmet Özcan’ın, şehit padişah Murad-ı Hüdavendigar’ın türbesinin de içinde bulunduğu Çekirge’deki tarihi caminin avlusunda yaptığı çalgılı ve ateşbazlı sünnet düğünü herkesi şaşırttı. Çeşitli şehirlerden türbeye dua etmek için gelen çok sayıda vatandaş, cami şadırvanına kurulan masalar yüzünden abdest bile alamazken, “Cami avlusunda düğün mü olur” diye tepki gösterdi.

 

Türbenin hemen önüne sünnet olan küçük Mehmet için kurulan tahta oturan misafirler, sünnet çocuğuyla bol bol resim çektirdi. Mehter ve kılıç kalkan ekibi gösteri yaparken, ateşbaz da nefes kesen gösteri sundu. Tahtabacak, Karagöz gösterileri de yapıldı. Kanun, keman, def sesleri avluyu inletirken, namaz kılmaya ve türbeye dua etmeye gelen vatandaşlar zor anlar yaşadı. Kurulan masalar yüzünden çevresi tamamen kapanan cami şadırvanına ulaşamayan cemaat abdest alamadığı için başka camiye gitmek zorunda kaldı.

Öte yandan türbe kapısında bekleyen Vakıflar Bölge Müdürlüğünde görevli olduğu öğrenilen bir kadının sürekli not alıp telefonla görüşmesi dikkati çekti.

Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar, “Başka şehirlerden ecdadımıza dua etmek için geldik. Gördüğümüz manzara karşısında şok olduk. Cami ve türbe avlusunda düğün mü olur? Çalgı sesinden ne dua edebildik, ne namaz kılabildik. Düğün ve cemiyetlerin yapılacağı yer belli. Böyle bir saygısızlığa ilk defa şahit olduk” diye tepkilerini dile getirdi.

Vali Yardımcısı Mehmet Özcan ise, “Böyle tarihi mekanlarımızın işlevsel olarak da kullanılabileceğini bu şekilde anlamak ve anlatmak istedik. İstiyoruz ki, tarihimiz, kültürümüz her vesileyle dile getirilmiş olsun. Bugün çok heyecanlıyım. Bir baba olarak bugün çok heyecanlıyım. Oğlumun heyecanını görünce ben de çok heyecanlandım. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Vali Yardımcısı Özcan, bugün itibariyle emekliye ayrıldı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.