Havadis16.com - 23 Eylül 2018, Pazar

SORUNLARA BORSALAR OLARAK ÖZ ELEŞTİRİYLE YAKLAŞMALIYIZ

12 Mart 2016
SORUNLARA BORSALAR OLARAK ÖZ ELEŞTİRİYLE YAKLAŞMALIYIZ için yorumlar kapalı
SORUNLARA BORSALAR OLARAK ÖZ ELEŞTİRİYLE YAKLAŞMALIYIZ

Rize Ticaret Borsası Meclis Başkanı Resul Okumuş ile beraberindeki meclis üyeleri, Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı ile Meclis Başkanı Mehmet Aydın’ı ziyaret etti. Bursa Ticaret Borsası’nda gerçekleşen ziyarette iki borsa arasındaki ilişkilerden tarım ve hayvancılık sektörünün içerisinde bulunduğu sıkıntılara kadar birçok konu masaya yatırıldı. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, iki borsa arasındaki iletişimi kuvvetlendirerek iki şehir arasında ticari faaliyetlerin yoğunlaştırılması gerektiğini vurguladı.

Tarım ve hayvancılık sektörünün kendi içerisinde ciddi sıkıntıları olduğunu belirten Matlı, “Konuya borsalar olarak öz eleştiriyle yaklaşmalıyız. Sorunların çözümüne yönelik planlamalar hazırlamalıyız. Tüm ticaret borsaları çözüme yönelik öncelikle kendi içerisinde daha sonra birlikte tartışmalıdır. Bizler birlikte büyük bir aileyiz. Burası sizin de bir eviniz ve her zaman her konuda kapımız sizlere açıktır. Nezaketinizden ötürü hepinize teşekkür ederim” dedi.

—TÜRKİYE’NİN YILDA 1 MİLYON 300 BİN TON ETE İHTİYACI VAR—

Kırmızı ette yaşanan sıkıntıyı değerlendiren Bursa Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın Türkiye’nin yılda 1 milyon 300 bin ton ete ihtiyacı olduğunu ifade etti. Aydın, “Yılda ülke olarak 1 milyon ton et üretiyoruz ancak 300 bin ton açığımız bulunmaktadır. Bu açık her yıl katlanmaya devam ediyor. Bundan 30 sene öncesine göre et tüketim alışkanlığımız oldukça değişti. Koyun eti ağırlıklı beslenirken köfte ve fast food benzeri ürünler tüketen toplum haline dönüştük. Buna karşılık 30 yılda hayvan varlığını tüketime oranla arttıramadık” diye konuştu.

—CARİ AÇIĞI TARIMSAL SANAYİYİ VERİMLİ HALE GETİREREK KAPATABİLİRİZ—

Üyelerinin ağırlıklı olarak çay üreticilerinden oluştuğunu dile getiren Rize Ticaret Borsası Meclis Başkanı Resul Okumuş ise, ülkenin cari açığını tarımsal sanayiyi verimli hale getirerek kapatabileceklerini söyledi. Okumuş, “Biz Karadenizliler Bursa’nın yeşilinden dolayı kendimize çok yakın hissederiz. Şehrimize ve Karadeniz’e katkı sağlamak için çalışıyoruz. Sadece kırmızı et veya sütte değil çay ve fındıkta da sıkıntılar yaşamaktayız. En büyük artımız çay üretiminin tamamına yakını kayıt altında üretilmesidir. Sizleri Rize de ağırlamaktan onur duyarız. Misafirperverliğinizden ötürü hepinize teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Ziyaretin sonunda Rize heyeti Özer Matlı ile Mehmet Aydın’a Karadeniz’in incisi çay seti hediye ederken, BTB heyeti de Bursa’nın tarihi hanlarının resmedildiği tablolar hediye etti.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.