Havadis16.com - 11 Aralık 2018, Salı

Spastik çocuklar günü kutlandı

8 Ekim 2015
Spastik çocuklar günü kutlandı için yorumlar kapalı
Spastik çocuklar günü kutlandı

Dünya Spastik Çocuklar Günü, Türkiye’nin ilk ve tek spastik çocuklar hastanesi olan Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kutlandı.
1997 yılında hizmet vermeye başlayan 54 yataklı hastanede Türkiye’nin dört bir yanından gelen hastalar tedavi oluyor. Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi, Sağlık Bakanlığı’na bağlı araştırma hastaneleri dışında yataklarının hepsini rehabilitasyona ayıran tek fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezi. 7 Ekim Dünya Spastik Çocuklar Günü Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde çeşitli faaliyetlerle kutlandı. Hastane yönetimi aynı gün doğum günü olan çocuklarla birlikte pasta keserken, konferans salonunda çizgi film gösterisi sunuldu.
Nöroloji Uzmanı Dr. Esat Yetermin, ‘seberal palsi’nin tek bir hastalık olmadığını, doğum öncesi, sırası ve sonrası merkezi sinir sisteminin hareket ve koordinasyon merkezlerinin oksijensiz kalma, enfeksiyon, kanama, travma, erken doğum gibi sebeplerle gelişen kalıcı hareket ve duruş bozuklarını anlatan genel bir tablo olduğunu söyledi. Erken teşhisin önemine dikkat çeken Yetermin, 5 aylıkken başını tutamayan, 8 aylıkken oturamayan, 18 aylıkken yürüyemeyen çocuklar için mutlaka bir uzmana danışılmasını tavsiye etti. Yetermin, 2 yaşından evvel kesin teşhisin konulamayacağını ifade etti.
Hastane Yöneticisi Op. Dr. Çetin Bakır ise, “Hastanemizde çocuk hastalıkları, nöroloji ve FTR hekimleri önderliğinde havuz tedavisi, robotik rehabilitasyon dahil çok yönlü rehabilitasyon hizmetleri veriliyor” dedi.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.