Havadis16.com - 17 Aralık 2018, Pazartesi

Suriye için yeni tezkere çıkacak mı ?

29 Ağustos 2013
Suriye için yeni tezkere çıkacak mı ? için yorumlar kapalı
Suriye için yeni tezkere çıkacak mı ?

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis’ten yeni bir tezkere çıkarılıp çıkarılmayacağıyla ilgili, “Eğer mevcut mevzuat kabul ettiği karar çerçevesinde hak ve hukukumuzu korumaya yetiyorsa ona göre hareket ederiz, değilse Türkiye Millet Meclisi bu konularda her zaman Türkiye’nin menfaatlerinin korunması bakımından üzerine düşen görevi yapmıştır. Bir talep söz konusu olduğunda bu konuyu bütün boyutlarıyla değerlendirecektir” dedi.

’’BU KONU DEĞERLENDİRİLECEK’’

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “2023 Vizyonu Bağlamında Yeni Anayasa Arayışları ve Sanayimizin Gelecek Perspektifi” konulu meclis toplantısına katıldı. Toplantı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çiçek, Suriye’ye olası bir müdahaleye ilişkin olarak, “Bu konu hem bizim hem de dünyanın gündemindeki bir konudur. Ancak bütün boyutlarıyla şekillenmiş değil, herkes tahmin üzerine bir kısım değerlendirmeler yapıyor. Bu müdahalenin ne ölçüde olacağı kimlerin katılacağı belli değil. Ne boyutta bir müdahale olacağı belli değil, ne kadar süreceği, hedeflerinin ne olacağı belli değil. Dolayısıyla bu kadar bilinmeyen bir konu üzerinde bir şey söylemek doğru değil. Ama bütün bu gelişmeler Türkiye’yi yakından ilgilendiriyor. Onun için Türkiye bütün boyutlarıyla bu konuyu değerlendirecek. Bu sürecin içerisinde ne ölçüde yer alacak, almayacak bir karar ortaya çıkacak. Eğer mevcut mevzuat kabul ettiği karar çerçevesinde hak ve hukukumuzu korumaya yetiyorsa ona göre hareket ederiz, değilse Türkiye Millet Meclisi bu konularda her zaman Türkiye’nin menfaatlerinin korunması bakımından üzerine düşen görevi yapmıştır. Bir talep söz konusu olduğunda bu konuyu bütün boyutlarıyla değerlendirecektir. Ortada henüz şekillenmemiş bir konu var. Doğmamış çocuğu şu anda biz bir yerde elimizle tedarik etmeye çalışıyoruz. Ümit ederiz bu sıkıntılar bir an evvel sona ersin. Çünkü her gün insanlar hayatını kaybediyor. Bölgede gelecekte hepimizi rahatsız edecek gelişmeler böyle bir ortamda fırsat buluyor. Terör örgütü açısından söylüyorum” dedi.

’’BELKİ YARIN NETLEŞİR’’

Çiçek, meclisten yeni tezkere çıkarılması konusundaki bir soru üzerine ise şunları söyledi:

“Bu müdahalenin ne boyutta, ne şekilde, ne kadar süreyle kimlerin katılacağı belli olmadığı için bu belli olmayan konuda mevcut tezkere tabiatıyla Suriye’den ülkemize yönelik tehditler konusunda süresi hükümet tarafından belirlenecek bir tezkere var. Başka bir gelişme olur meclis yeniden toplanır. Ortada daha bilinmeyen birçok konu var belki yarın netleşir. Ama şu anda itibariyle değerlendirmeler tahminler üzerinden yapılıyor.”

Suriye için yeni tezkere çıkacak mı ? Haberine Ait Etiketler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.