Havadis16.com - 21 Ekim 2018, Pazar

Suriye’de 4 yılda kaç bin kişi öldü?

25 Haziran 2015
Suriye’de 4 yılda kaç bin kişi öldü? için yorumlar kapalı
Suriye’de 4 yılda kaç bin kişi öldü?

Suriye’de 18 Mart 2011’den 21 Haziran 2015 tarihine kadar geçen zaman diliminde tespit edilen can kayıplarının 250 bini bulduğu bildirildi.

Öncü Kadınlar Platformu ve TÖRKAD tarafından hazırlanan “Suriye Raporu” korkunç bilançoyu gözler önüne serdi. Uluslararası insan hakları dernekleri ve Suriye’deki aktivistlerin saha çalışmalarından derlenen istatistikler ile Öncü Kadınlar Platformu ve TÖRKAD’ın STK’larla birlikte yaptıkları araştırma sonuçları Mardin’de düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı. Açıklanan rapora göre, 69 bin 123’ü sivil, 10 bin 901 çocuk ve 7 bin 1 kadın olmak üzere Suriye direnişinden bugüne hayatını kaybedenlerin sayısı 250 bini buldu.
Esed rejiminin cezaevlerinde tuttuğu tutuklu sayısına ulaşamadıklarını belirten Platform Sözcüsü Zeynep Alkış, “Cezaevlerinde işkenceden, kötü muameleden dolayı hayatlarını kaybeden Suriyeliler’den habersisiz. Faili meçhuller hakkında bilgi alamıyoruz. Açık zulümler sürerken, kapalı devre, örtülü katliamlar da Suriye’de devam ediyor. Esed güçleri tarafından günübirlik kaçırma olayları da sürüyor” dedi.

3 aylık ortak bir çalışma sonucu bazı rakamlara ulaştıklarını ifade eden Alkış, “Çok acı. Gerçekten dünyanın sessizliği devam ederken Esed rejimi aralıksız bir şekilde zulümlerine devam ediyor. Yaptığımız araştırmaya göre Suriye’de 18 Mart 2011’den 21 Haziran 2015’e kadarki zaman diliminde tespit ettiğimiz can kayıpları 250 bini bulmuş durumda. Maalesef hayatını kaybedenlerin 10 bin 901’i çocuk ve 7 bin 1’i kadın. Yine direnişin başladığı günden bugüne kadar geçen süreçte 69 bin 123 sivil hayatını kaybetti. Bu bir soykırımdır, yüzyılın felaketidir. Buna duyarsız ve sessiz kalmak en hafif tabiri ile vicdansızlıktır” diye konuştu.

Yaşanan katliama Türkiye’den başka güçlü bir tepki yükselmediğine vurgu yapan Alkış, “Suriye’de ölüm, açlık kol geziyor. Merminin nerden gelip bir masum canı bulacağı belli değil. Rapora son şeklini verdiğimiz gün Esed güçleri varil bombaları ile Halep’e saldırdı. Yine onlarca kişi hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı. Ramazan ayında bile masum Suriye halkı katliam ile karşı karşıya. Ama dünya ülkelerinden kesintisiz zulme ‘Dur’ diyen yok. Halep’e yapılan saldırıda hayatını kaybedenlerin hepsi sivil. Aralarında kadın da çocuklar da var. Hepsi bizim kardeşlerimiz. Biz onları kardeş olarak bildiğimiz için gücümüzün yettiğince mücadele veriyoruz.

Yaptığımız tüm görüşmelerde masum Suriye halkının yanında bir tek Türkiye’nin olduğunu gördük. Sevinmedik. Sevinemedik. Böyle olmamalı. Türkiye’nin duyarlılığı tüm dünya ülkelerine yayılmalı” ifadesini kullandı.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.