Havadis16.com - 10 Aralık 2018, Pazartesi

SURİYELİ KOZMONOT UZAYI ANLATTI

18 Ocak 2016
SURİYELİ KOZMONOT UZAYI ANLATTI için yorumlar kapalı
SURİYELİ KOZMONOT UZAYI ANLATTI

Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi Suriyeli Kozmonot Muhammed Ahmed Faris’i BTM’de bilim severlerle buluşturdu. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi bilimi herkes tarafından sevilir ve uygulanabilir kılmak için sürdürdüğü faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Suriyeli Kozmonot Muhammed A. Faris’in konuk olduğu söyleşiye Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık’ta katıldı. Söyleşide Faris, uzay tecrübelerini bilim severler ile paylaştı. Bilim severlerin yoğun ilgisi ile gerçekleşen etkinlikte Muhammed A. Faris uzayda geçirdiği günleri, uzay yolculuğunun detaylarını dinleyicilere aktardı. 1987’de uzaya çıkan ilk Suriyeli insan olma unvanına erişen Faris, uzay mekiğinin içerisindeki görüntülerini katılımcılara seyrettirdi.

Çocuklar Soru Yağmuruna Tuttu!
Faris söyleşinin sonunda bilim severlerin sorularını cevapladı. Özellikle çocukların yoğun katılım gösterdikleri soru cevap kısmında ilginç sorular Faris’in duygulanmasına sebep oldu. Uzayda dünyamızı özlediniz mi, neler hissettiniz, ihtiyaçlarınızı nasıl karşıladınız ve uzay yolculuğu yapmaktan korkmadınız mı gibi sorularla çocuklar uzay yolculuğu hakkında merak ettiklerini gerçek bir kozmonota sorma şansını yakaladılar.

Bursa’dan Gökmen Çıkmalı!
Faris, Bursa Büyükşehir Belediyesi Bilim ve Teknoloji Merkezi’nin çok önemli bir misyonu yerine getirdiğini sözlerine ekledi. Bilim ve Teknoloji Merkezi sayesinde birçok çocuğun bilime olan ilgisinin artacağını, özellikler uzay ve astronomi alanında yaptıkları atölye çalışmaları ve etkinlikler ile geleceğin Gökmenlerinin BTM’de yetişeceğini ifade etti. Faris ‘Aranızdan çıkacak Gökmen Türkiye’nin gururu olacaktır, bu gurur kaynağının Bursa’dan çıkmasını diliyorum’ dedi.
Halkın yoğun ilgi gösterdiği söyleşi Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Abdülkadir Karlık’ın Kozmonot Muhammed Faris’e hediye takdim etmesi ile sona erdi.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.